* گرمایش جهانی جنسیت نوزادان را تغییر می‌دهد!
کد خبر : ۲۲۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱ -14 December 2021
بر اساس آخرین نتایج تحقیقات دانشمندان ژاپنی و فنلاندی گستره اثرات گرمایش جهانی ناشی از تغییر اقلیم جنسیت نوزادان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که گرم شدن کره زمین اثرات مختلفی بر سیاره ما خواهد داشت، اما ممکن است مستقیماً بر زیست‌شناسی انسان نیز تأثیر بگذارد. تغییرات آب و هوایی می‌تواند نسبت نوزادان پسر و دختر را تغییر دهد، به طوری که پسران بیشتر در مکان‌هایی متولد می‌شوند که بر اثر تغییرات محیطی، مانند خشکسالی یا آتش‌سوزی ناشی از گرمایش جهانی، دما بالا رفته باشد. دانشمندان ژاپنی معتقدند: استرس ناشی از "رویداد‌های آب و هوایی ناشی از گرم شدن کره زمین" بر نسبت جنسیت تأثیر می‌گذارد.

تغییرات آب و هوایی شدید و اثرات زیست محیطی متعاقب آن، مانند خشکسالی منجر به استرس انسان خواهد شد. دانشمندان می‌گویند که این استرس احتمالاً بر نسبت جنسیت هنگام تولد تأثیر می‌گذارد. آن‌ها باور دارند "همان طور که فعالیت‌های ما آب و هوا را تغییر می‌دهد آب و هوا نیز ویژگی‌های جمعیت را عمیقا تغییر خواهد داد. "

دکتر میسائو فوکودا، دانشمند ارشد این مطالعات و موسس مرکز تحقیقات (M&K Health) نوشت: یک مطالعه اخیر در ژاپن نشان داد که بین نوسانات دما و نسبت جنسی مرد به زن رابطه‌ای وجود دارد. تابستان گذشته، فوکودا و همکارانش مطالعه‌ای منتشر کردند که به بررسی تولد‌ها در مناطق آسیب‌دیده توسط رویداد‌های محیطی مانند سیل و زلزله پرداخته بود. نتایج این تحقیقات نشان داد, ۹ ماه پس از این بلایا، نسبت نوزادان پسر متولد شده در این مناطق بین ۶ تا ۱۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. فوکودا و همکارانش نوشتند که این داده‌ها از این ایده حمایت می‌کند که استرس ناشی از بلایای طبیعی بر بارداری تأثیر می‌گذارد، که این تاثیرگذاری به نوبه خود نسبت جنسیت نوزادان را تغییر می‌دهد.

همچنین نتایج تحقیقات دانشمندان فنلاندی نشان می‌دهد که در دما‌های بالاتر تعداد پسران بیشتری متولد می‌شوند. نتایج نشان می‌دهد به ازای هر ۱ درجه سانتیگراد افزایش دما، نسبت پسران تازه متولد شده در مقایسه با دختران ۰.۰۶ درصد افزایش داشته است. افزایش سالانه ۳ درجه سانتیگراد به معنی ۰.۱۸ درصد بیشتر نسبت نوزادان پسر به دختر است.

محققان می‌گویند: تأثیرات تغییر اقلیم بر جنسیت نوزادان به احتمال زیاد در نقاط مختلف جهان متفاوت است، زیرا آب و هوا در نقاط مختلف جهان به طور متفاوتی در حال گرم شدن است. آن‌ها معتقدند که هرگونه تأثیر بالقوه تغییر آب و هوا بر نسبت جنسی نوزادان ممکن است در سراسر جهان یکنواخت نباشد و ممکن است به عوامل محیطی مختلف هر مکان بستگی داشته باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: