* ائتلاف «چراغ راهنمایی» قدرت را از آنگلا مرکل تحویل گرفت
کد خبر : ۲۲۷۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۳ -08 December 2021
اولاف شولتس که از سوی نمایندگان پارلمان جدید آلمان به عنوان جانشین آنگلا مرکل انتخاب شد در راس ائتلافی متشکل از سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد قرار خواهد داشت.

اولاف شولتز، صدر اعظم جدید آلمان روز چهارشنبه رسما قدرت را از آنگلا مرکل تحویل گرفت.

اعضای دولت جدید آلمان به ریاست اولاف شولتس نیز پیش از این مراسم در بوندستاگ (پارلمان آلمان) سوگند یاد کردند.

اولاف شولتس که از سوی نمایندگان پارلمان جدید آلمان به عنوان جانشین آنگلا مرکل انتخاب شد در راس ائتلافی متشکل از سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد قرار خواهد داشت.

او در آخرین دولت ائتلافی به ریاست آلمان عهده دار سمت وزارت دارایی بود. در دولت جدید آلمان هشت نفر از وزراء زن و هشت تن از آن‌ها مرد هستند. هدایت بسیاری از وزارتخانه‌های کلیدی از جمله کشور، خارجه و دفاع به زنان واگذار شده است. دولت ائتلافی جدید به دلیل رنگ احزاب ائتلافی شرکت‌کننده در آن به ائتلاف «چراغ راهنمایی» (قرمز، زرد، سبز) معروف شده است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان روز چهارشنبه در دیدار با اولاف شولتس و اعضای دولتش گفت که صدراعظم جدید آلمان «مسئولیت بزرگ» مقابله با موج جدید شیوع کرونا در این کشور را برعهده دارند.

آنگلا مرکل در مراسم تحویل قدرت به اولاف شولتس از او خواست «برای خیر کشور» تلاش کند. اولاف شولتس، ۶۳ ساله نیز گفت که دولتش «شروع جدیدی» را برای آلمان رقم خواهد زد. صدراعظم جدید آلمان از آنگلا مرکل به خاطر «هر آنچه که برای کشورمان انجام داد» سپاسگزاری کرد.

آنگلا مرکل، ۶۷ ساله پس از ۱۶ سال زمامداری و ۳۱ سال حضور در دنیای سیاست از این عرصه کناره‌گیری خواهد کرد.

اکثر نمایندگان پارلمان آلمان روز چهارشنبه پیش از آغاز جلسه برای انتخاب صدراعظم جدید برای لحظاتی به طور ایستاده آنگلا مرکل را تشویق کرده بودند.

پدر ۸۶ ساله اولاف شولتس در مراسم تحلیف فرزندش اظهار داشت که او در ۱۲ سالگی گفته بود که روزی صدراعظم خواهد شد.

صدراعظم جدید آلمان قرار است روز جمعه پیش از سفر به بروکسل برای دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به پاریس برود.

رشد اقتصادی کمتر از پیش‌بینی‌ها و تورم علاوه بر همه‌گیری کرونا از جمله چالش‌های پیش‌روی دولت جدید آلمان است.

صدراعظم آلمان که سومین چهره دولت فدرال پس از رئیس جمهور و رئیس بوندستاگ محسوب می‌شود، نه بطور مستقیم از سوی شهروندان آلمان بلکه توسط نمایندگان آن‌ها در پارلمان انتخاب می‌شود. به این ترتیب که گروه‌های پارلمانی نامزد مورد حمایت خود را پیشنهاد می‌کنند و نامزدی او رسما از سوی رئیس جمهور تایید می‌شود.

صدراعظم باید ماده ۵۶ قانون اساسی آلمان را بخواند و سوگند یاد کند که از آن پیروی خواهد کرد. متن سوگند نامه بر اساس ماده ۵۶ به این شرح است: «سوگند یاد می‌کنم که توان خود را وقف خیر و صلاح مردم آلمان کنم، آنچه را که برای آن‌ها مفید است انجام دهم، هرگونه آسیبی را از آن‌ها دور کنم، به قانون اساسی و قوانین فدراسیون احترام بگذارم و از آن دفاع کنم، وظایف خود را با وجدان انجام دهم و مقابل همگان عدالت را اجرا کنم.»

 

منبع: Euronews
برچسب ها: آلمان ، مرکل
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: