* انتقاد شدید زائری از «زیارتنامه امام خمینی(ره)»
کد خبر : ۲۲۶۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲ -28 August 2021
ترویج و تکرار تعابیری چون "السلام علیک یا روح الله"،استفاده از عبارت "حرم مطهر" و قرار دادن مرقد امام در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام و حرم مطهر حضرت معصومه در اخبار سراسری، و بعد از آن تدوین و نشر زیارتنامه! بر عمق فاجعه افزود.

حجت الاسلام محمد رضا زائری ضمن انتقاد از «زیارتنامه امام خمینی (ره)» نوشت: سالها قبل ( مجله نیستان، سال ١٣٧٥) نوشتم که ساختن گنبد و گلدسته وضریح بر محل دفن بنیانگذار انقلاب خطایی راهبردی است و مصیبتهایی پیاپی را در عرصه فرهنگ عمومی به دنبال خواهد داشت.

ترویج و تکرار تعابیری چون "السلام علیک یا روح الله"،استفاده از عبارت "حرم مطهر" و قرار دادن مرقد امام در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام و حرم مطهر حضرت معصومه در اخبار سراسری، و بعد از آن تدوین و نشر زیارتنامه! بر عمق فاجعه افزود.

اکنون این روند دارد به یک نمایش آیینی هم تبدیل می شود تا مثلا رییس جمهوری و اعضای کابینه در "حرم مطهر" دست بر سینه روبروی "ضریح" بایستند و همان طور که به پیامبر خدا و جانشینان معصوم او ادای احترام می کنند، به "امام" خمینی هم "سلام" بدهند و ایشان را "زیارت" کنند!

و گویی این همه بزرگان و اهل فکر و مسؤولان دلسوز و فهیم که در حوزه فرهنگ عمومی سخن سرایی ها دارند، اصلا متوجه نیستند که دارند چه فاجعه ای را رقم می زنند!

مسیحی های کاتولیک برای اعلام قدیسان خود قانونی دارند که باید حتما حدود دویست سال از مرگ او گذشته باشد و هیچکس از بستگان و نزدیکان و خانواده نسل دوم و سوم او هم باقی نمانده باشند، زیرا به مرور زمان درک کرده و فهمیده اند که لازمه باور پذیری و اثرگذاری اجتماعی مفاهیم قدسی وارزشهای معنوی، پذیرش عرفی و قبول وجدانی از سوی احساس و عواطف افکار عمومی است.

سخن از خلوت روحانی مخاطب خاص و رابطه خصوصی او با صاحب قبر به عنوان یک مؤمن از ذریه پیامبر نیست، بلکه موضوعی در پیش چشم و گوش عموم است، با نشانه ها و نمادهایی که اختصاص به پیشوایان دین دارد

مخاطب عام گنبد و بارگاه و زیارتنامه را برای امامان و امام زادگان میداند

وقتی آن را به کسی که در روزگار خودش بوده توسعه می دهیم ناخودآگاه به همه چیز شک می کند. و می گوید آنها هم همین جوری درست شده دیگه!

و بدین ترتیب امیرالمومنین و امام حسین و امام رضا را فدای امام خمینی می کنیم!

...وقتی پیش چشم مخاطب عام، مخصوصا نسلی که دوران مرحوم امام خمینی را ندیده و ایشان را درک نکرده چنین نماد و نشانه می سازیم، ناخودآگاه خواهد گفت که لابد قبلی ها هم همین طور بوده اند و یواش یواش دم و دستگاه و گنبد و بارگاهی برایشان ساخته شده! چنان که بارها این را شنیده ام!

نمی دانم این نکته واضح و بدیهی را نمی فهمند یا نسبت به آسیبی که بر ارزشهای مذهبی و باورهای دینی مردم وارد می شود، غیرت دینی ندارند؟

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: