آزادی

مردم لبنان به چه چیزی معترضند؟

طی روزهای اخیر، شهرهای مختلف لبنان شاهد اعتراضات گسترده مردمی بوده که بیش از هر چیز در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور و سیاست‌های مالی و اقتصادی دولت انجام می‌گیرد. اگرچه بر خلاف روند غالب در برخی کشورهای عربی طی سال‌های اخیر، انتظار تبدیل شدن این اعتراضات به یک انقلاب مردمی نمی‌رود، اما این وقایع را می‌توان نشانه تحولات مهمی در جامعه لبنان دانست.

چرا آمریکا تصمیم به تحریم ترکیه گرفت؟

معاون رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه ترامپ با محکم‌ترین لحن به اردوغان هشدار داد، مدعی شد که واشنگتن هیچ چراغ سبزی به آنکارا برای عملیات در سوریه نداده است.

عمران خان قفل روابط ایران و عربستان را باز خواهد کرد؟

به نظر می‌رسد دستکم در طرف ایرانی، آمادگی تنش‌زدایی با عربستان وجود دارد؛ اما بی‌تردید، موفقیت ابتکار عمران خان، به میزان آمادگی واقعی سعودی‌ها و ماهیت پیشنهاداتی دارد که احتمالاً از سوی آن‌ها در این زمینه مطرح شده است.

حقایق جالب توجه در موضع‌گیری‌های بین‌المللی در قبال عملیات ترکیه در سوریه

پس از ماه‌ها هشدار و تهدیدات مکرر ترکیه درباره انجام عملیاتی نظامی علیه گروه‌های مسلح کرد در شمال و شرق سوریه، این عملیات روز چهارشنبه با فرمان رئیس‌جمهور این کشور رسماً آغاز شد. در این میان، واکنش‌های بین‌المللی به عملیات ترکیه، از حقایق و تحولاتی مهم در مواضع طرف‌های گوناگون در قبال بحران سوریه حکایت دارد.

«ساعت صفر» عملیات جدید ترکیه در سوریه نزدیک می‌شود

طی بیش از هشت سالی که از آغاز بحران سوریه می‌گذرد، دولت ترکیه هیچ‌گاه تمایل خود را برای ایجاد یک «منطقه امن» در شمال و شرق سوریه و مبارزه با گروه‌های مسلح کرد در این منطقه پنهان نکرده است. اکنون پس از مدت‌ها کشمکش و تلاش برای قانع کردن آمریکا به توقف حمایت از کردها، به نظر می‌رسد آنکارا از هر زمان دیگری به محقق ساختن هدف خود و انجام یک عملیات نظامی جدید در سوریه نزدیک شده است.
اخبار بین الملل