آزادی

زمینه سازی آمریکا برای فشار و شاید حمله به حشدالشعبی؟

از میان همه تهدیدات لفظی و اتهام زنی های دو روز گذشته مقامات آمریکا علیه ایران در پی حملات پهپادی به سایت های نفتی عربستان سعودی، به نظر میرسد که ایالات متحده به تدریج در حال تدوین سناریویی است، که نتیجه نهایی آن میتواند حتی به فشارهای بی سابقه سیاسی و یا نظامی به حشد الشعبی عراق ختم شود.

حملات انصارالله قیمت نفت را به 100 دلار خواهد رساند؟

حملات پهپادی روز شنبه جنبش انصارالله یمن علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی، سبب بروز بحث‌هایی جدی درباره چشم‌انداز پیش روی بحران یمن و همچنین آینده بازار نفت شده است. در حالی که دولت آمریکا در پی یافتن متهمی برای این وقایع است و مثل همیشه انگشت اتهام خود را به سوی ایران دراز کرده، کارشناسان نفتی از احتمال افزایش کم‌سابقه قیمت جهانی نفت سخن می‌گویند.

آیا ایران سبب برکناری جان بولتون شد؟

برکناری غیرمنتظره جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، برای بسیاری از ناظران به معنای کاهش احتمال ورود آمریکا به جنگ در مناطق مختلف جهان بود. در این میان، با اینکه دلایل مختلفی برای اخراج بولتون از سوی ترامپ ذکر شده، جدیدترین گزارش‌ها بیش از هرچیز به اختلافات موجود میان این دو نفر بر سر موضوع ایران اشاره می‌کنند.

پشت پرده لغو مذاکرات دولت آمریکا با طالبان

با اعلام خبر لغو مذاکرات ایالات متحده با گروه طالبان، هفته‌ها مانور سیاسی واشنگتن درباره نزدیک شدن به توافقی با این گروه بی‌نتیجه ماند. به این ترتیب، به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا در محقق ساختن یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی خود، یعنی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز ناکام خواهد ماند.
اخبار بین الملل