کد خبر : ۹۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸ -16 August 2019
کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی از همسایه شمالی خود که در سه هفته گذشته دستکم ۶ بار اقدام به شلیک موشک‌های کوتاه برد و میان برد کرده است خواست آزمایش‌ها و پرتاب‌های موشکی را متوقف کند پرتاب‌هایی که پیونگ یانگ می‌گوید در واکنش به رزمایش‌های کره جنوبی و آمریکا انجام می‌شود.
به گزارش،«آزادی» «چونگ وا دای» کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی امروز پنجشنبه بعد از نشست شورای امنیت ملی این کشور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد موشک‌هایی که کره شمالی بامداد امروز پرتاب کرد از نوع موشک‌های کوتاه برد بود.

کره شمالی پیش از این اعلام کرده بود که آزمایش‌های موشکی این کشور واکنشی به نگرانی و نارضایتی نسبت به رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره است.

تازه‌ترین پرتاب موشکی کره شمالی به دنبال اظهارات شدیدالحن مقامات پیونگ یانگ علیه کره جنوبی صورت گرفته است، کمیته صلح کره شمالی روز گذشته (پنجشنبه) در بیانیه‌ای به اظهارات «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی در آیین گرامیداشت سالگرد آزاد سازی کره از استعمار ژاپن که در آن نسبت به آزمایش‌های موشکی کره شمالی اظهار نگرانی کرده بود واکنش شدید نشان داد.

پیونگ یانگ در این بیانیه ضمن محکوم کردن تمرین‌های نظامی مشترک کره جنوبی با ایالات متحده و اعلام اخیر برنامه ۵ ساله دفاعی کره جنوبی، اعلام کرد همه این اقدامات "با هدف نابودی" ارتش کره شمالی در ۹۰ روز صورت می‌گیرد.

کره شمالی تاکید کرد ما دیگر هیچ کار و برنامه‌ای برای گفتگو با مقامات کره جنوبی و هیچ طرحی برای نشست دوباره با آن‌ها نداریم.

پیونگ یانگ در این بیانیه از سئول انتقاد کرده و با طرح این سئوال که «آیا عقل رئیس جمهوری کره جنوبی درست کار می‌کند؟» می‌گوید سئول از یک طرف دم از صلح می‌زند، اما از طرف دیگر در مانور‌های نظامی مشترک با آمریکا شرکت می‌کند.

کره شمالی بار‌ها و بار‌ها در مورد مانور‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی هشدار داده و تهدید کرده است اگر سئول مسیر رزمایش با آمریکا را ادامه دهد پیونگ یانگ به جای تعامل به دنبال "راه جدیدی" خواهد بود.

هفته گذشته نیز «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از تمرینات نظامی مشترک دو کشور ابراز نارضایتی کرد.

رزمایش ۱۰ روزه مشترک کره جنوبی و آمریکا از روز دوشنبه این هفته به منظور آزمایش قابلیت‌های عملیاتی کره جنوبی برای انتقال کنترل عملیات از نیرو‌های آمریکایی به کره جنوبی آغاز شده است.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار