کد خبر : ۸۷۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴ -19 July 2019
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه امروز آمریکا یکی از ابربدهکارترین کشور‌های جهان است، گفت: نیم میلیون آمریکایی در این کشور زیر خط فقر هستند.
به گزارش «آزادی» ، محمد حسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل بین الملل پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران باموضوع آمریکا ابربدهکار اقتصاد دنیا گفت: برای اینکه بخواهیم بدهکاری دولت فدرال آمریکا را در نظر بگیریم، این موضوع را با میزان فروش نفت ایران مقایسه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه فرض کنیم درآمد نفتی ایران سالیانه ۵۰ میلیارد دلار باشد که البته در شرایط تحریم کمتر است، افزود: بدهی دولت فدرال آمریکا بیست و دو و نیم تریلیون دلار است که چیزی حدود ۴۵۰ سال درآمد فروش نفت ایران است، این در حالی است که صد و چند سال است نفت کشف شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم آمریکا ۷۳ تریلیون و هفتصد و هشتاد میلیارد دلار است، عنوان کرد: این عدد حدود در آمد فروش نفت ایران در ۱۴۷۵ سال است، البته باید دلار‌هایی که از سوی آمریکا چاپ شده نیز را جز بدهی آن‌ها حساب کنیم.

قدیری ابیانه با اعلام اینکه سرانه پس انداز هر خانواده ۴ نفری در آمریکا حدود ۱۶۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: بدهی خانواده‌های آمریکایی ۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان است که در این زمینه اوضاع‌شان وخیم است.

وی با بیان اینکه تنها بدهی دانشجویان آمریکایی هزار و ۶۲۰ میلیارد دلار است یعنی چیزی حدود ۳۲ سال درآمد نفتی ایران، گفت: کسری تجارت آمریکا تاکنون ۸۸۶ میلیون دلار است که حدود ۱۸ سال فروش نفت ایران است که از این میزان تنها ۴۰۰ میلیارد دلار کسری تجارت با چین دارند که معادل هشت سال فروش نفت ایران است.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه بدهی خارجی آمریکا ۶ هزار و ۱۳۰ میلیارد دلار یعنی چیزی حدود ۱۲۶ سال درآمد نفتی ایران است، خاطرنشان کرد: از این مقدار یک تریلیون دلار بدهی به چین است که چیزی حدود ۴۰ سال درآمد نفتی ایران است.

قدیری ابیانه تصریح کرد: سالیانه حدود یک تریلیون دلار بر بدهی دولت فدرال آمریکا اضافه می‌شود این یعنی اینکه هر سال معادل ۲۰ سال فروش نفت ایران بر بدهی‌های دولت آمریکا اضافه می‌شود.

وی اضافه کرد: اخیراً رئیس جمهور آمریکا گفته است که هفت تریلیون دلار در جنگ منطقه هزینه کرده اند و نتیجه نگرفته اند که این معادل ۱۴۰ سال فروش نفت ایران است، خودشان اعلام کردند که دیگر پولی برای تعمیر آسفالت خیابان‌ها و تعمیر مدارس ندارند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه ۱۶ کشور تحت تحریم مالی آمریکا قرار گرفتند گفت: کشور‌هایی که تحت تحریم آمریکا قرار گرفتند تلاش می‌کنند که از سلطه دلار رهایی پیدا کنند که اخیراً روسیه و چین قرار بر این گذاشته‌اند که ۱۰۰ میلیارد دلار تجارت خود را با پول کشور‌های خود انجام دهند و دلار را حذف کنند، اگر دلار از موقعیت تجارت جهانی حذف شود برای آمریکا خطرناک‌تر از آن است که چند بمب اتم به این کشور برخورد کند.

وی با بیان اینکه ثروت ۳ نفر در آمریکا بیشتر از ۱۶۰ میلیون آمریکایی است، عنوان داشت: ۴۰ میلیون آمریکایی زیر خط فقر هستند و نیم میلیون نفر در این کشور کارتون خواب هستند و سالیانه دو و نیم میلیون نفر از طبقه متوسط در این کشور به طبقه فقیر سقوط می‌کنند میزان بدهی آمریکا نسبت به اقتصاد ش. در این روز‌ها بیشتر است.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه پیش از این ۴۰ درصد اقتصاد دنیا در دست آمریکا بود که امروز این میزان به زیر ۱۵ درصد سقوط کرده است، افزود: چین از آمریکا در حال سبقت گرفتن است و محوریت اقتصاد از غرب به سمت روسیه در حال حرکت است و جهان تک قطبی امروز به جهان چندقطبی سوق پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد آمریکا رو به سقوط است و آمریکایی‌ها نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند و با آن مقابله می‌کنند، اظهار داشت: امروز هژمونی آمریکا مرده است و آمریکا با حمله نظامی نمی‌تواند جلوی ایجاد سایر قطب بندی‌ها را بگیرد.

قدیری ابیانه با بیان اینکه آمریکا تلاش دارد با در اختیار گرفتن منابع نفتی سایر کشور‌ها و یا اشغال آن‌ها مانع قطب بندی جدید شود و نیازمند نفتی آن‌ها را در اختیار بگیرد، گفت: یکی از استراتژی‌های آمریکا در اختیار گرفتن منابع نفتی ایران و سایر کشورهاست که نمی‌توانند با جنگ بر ایران مسلط شوند که از همین رو با به راه انداختن مشکل اقتصادی و جنگ اقتصادی سعی دارند ایران را به سمت خود ببرند که اگر ملت ایران حول محور ولایت باشند این اتفاق نخواهد افتاد و از این پیچ تاریخی نیز عبور خواهیم کرد.
منبع: تسنیم
برچسب ها: آزادی ، آمریکا ، هژمونی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: