کد خبر : ۸۷۱۸
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲ -18 July 2019
یک روزنامه لبنانی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران در رسیدن به اهداف خود ناموفق بوده و واشنگتن در حال حاضر «دست‌بسته» مانده و نمی‌داند باید چه کاری انجام دهد.
به گزارش «آزادی» ، از زمان خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برجام و تصمیم‌های متوالی وی علیه ایران، انتقادهای زیادی علیه او مطرح شده که شاید مهم‌ترین آنها تکیه شدید این کشور بر تحریم‌ها به عنوان ابزاری اصلی برای تغییر سیاست‌های دیگران باشد.

روزنامه لبنانی «الجمهوریه» در یادداشتی این تقابل آمریکا و ایران را به بازی شطرنج تشبیه کرد و نوشت، تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمی‌تواند ضربه‌ای قوی به اقتصاد ایران بزند حتی اگر ثابت شود که این تحریم‌ها کارساز بوده اما با این حال نمی‌تواند اهداف آمریکا را محقق کند.

در ادامه این گزارش آمده: «به اذعان کارشناسان آمریکایی، عدم برخورداری واشنگتن از حمایت بین‌المللی امکان اعمال فشار بیشتر بر ایران نسبت به سال ۲۰۱۲ را غیر ممکن می‌کند و بنابراین تحریم‌های یک‌جانبه در تحقق اهداف دولت آمریکا که مهم‌ترین آن سرنگونی نظام ایران و (پایان) فعالیت‌های این کشور و متحدانش در منطقه است، ناموفق بوده و باعث شده تنش به شکل قابل ملاحظه‌ای در منطقه بیشتر شود؛ موضوعی که باعث شده بازگشت به میز مذاکرات واقعا سخت شود خصوصا اینکه رهبری جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله خامنه‌ای بارها دیپلماسی ترامپ را مردود دانسته است؛ همه اینها یعنی اینکه راهبرد فشار شکست خورده و باید برای دوری از فاجعه‌ای نزدیک آن را کنار گذاشت».

الجمهوریه سپس نوشت: «آمریکا از تمام ابزارها برای جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای ایران و کشاندن این کشور به میز مذاکرات جدید که تهران را از غنی‌سازی اورانیوم و مانند آن بازدارد، استفاده می‌کند. تحریم‌ها و فشارهای جدید دنبال آن است که مقامات ایرانی را از استفاده از نظام بانکی بین‌المللی یا هر ابزار مالی دیگری که کشورهای اروپایی و غیراروپایی ایجاد کرده‌اند، باز دارد (البته) به این موضوع آگاه است که مسئولان ایرانی پول‌های زیادی در بانک‌های جهانی ندارند. تحمیل تحریم‌های بیشتر بر ایران ممکن است منجر به اقدامات بیشتری از سوی این کشور شود».

این روزنامه لبنانی در ادامه نوشت؛ جنگ عراق برای آمریکا سه تریلیون دلار هزینه داشت و علاوه بر آن بسیاری از نظامیان این کشور مجروح یا معلول شدند. همه اینها باعث می‌شود دولت ترامپ قبل از هر اقدام نظامی جوانب امر را به صورت کامل بسنجد. واشنگتن می‌داند که عرب‌ها نهایت کاری که می‌توانند بکنند کمک مالی است و این سربازان آمریکایی هستند که باید در جنگی که خشک و تر را می‌سوزاند، شرکت کنند.

الجمهوریه در ادامه به تحریم برخی نمایندگان پارلمان لبنان وابسته به فراکسیون حزب‌الله (به عنوان متحد ایران) توسط آمریکا پرداخت و نوشت، این موضوع نشان از عزم کاخ سفید برای افزایش فشار بر ایران از طریق تحریم گروه‌های مرتبط به آن است. آمریکا، حزب‌الله را «سازمانی تروریستی» می‌داند علیرغم آنکه حزب‌الله بخشی از دولت لبنان است و در پارلمان فراکسیونی (الوفاء للمقاومه) ویژه خود دارد. این موضوع درباره نیروهای مردمی در عراق که مورد حمایت ایران هستند نیز صدق می‌کند؛ نیروهایی که تحت «بسیج مردمی» سازمان‌دهی شده‌اند و دولت عراق حقوق آنها را می‌دهد.

این روزنامه نوشت: «امور در حال حاضر کامل واضح است، آمریکا دست‌بسته به نظر می‌رسد این فقط از باب احتیاط نیست بلکه از ترس آن است که تحریم‌های جمعی علیه ایران و متحدان آن در لبنان و عراق نتایجی عکس آنچه مسئولان دولت آمریکا می‌خواهند، داشته باشد.آمریکا باید برحذر باشد و مهره شطرنج را هوشمندانه بردارد وگرنه این تمام جهان است که باید بهای بی‌پروایی ترامپ و تمیش را بدهد».

آمریکا بیش از یک سال است که از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان هم هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. علاوه بر این، مقامات آمریکایی مدت‌ها است که از «فشار حداکثری» علیه ایران صحبت می‌کنند و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا فشارها بر ایران را به حداکثر میزان ممکن برسانند.
منبع: فارس
برچسب ها: آزادی ، ایران ، آمریکا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: