کد خبر : ۸۴۵۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸ -13 July 2019
سومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی امروز شنبه (۲۲ تیرماه) با موفقیت در بلوک گازی این طرح نصب شد.
سومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی امروز شنبه (۲۲ تیرماه) با موفقیت در بلوک گازی این طرح نصب شد.

به گزارش «آزادی»، همزمان با بهره برداری از دو سکوی اصلی و اقماری بخش نخست طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز غنی، سکوی ۱۴B، توسط متخصصان ایرانی و با موفقیت در آب‌های خلیج فارس نصب شد.

محمد مهدی توسلی پور مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در جریان عملیات نصب سومین سکوی این طرح گفت: سازه عرشه این سکو توسط مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران در یارد ایزوایکو بندرعباس برای برداشت روزانه ۱۴.۲ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی ساخته شده و به پایان مرحله نصب رسید.

وی با بیان اینکه عرشه ۱۴B، توسط شناور تندگویان به بلوک مخزنی این طرح واقع در ۱۰۵ کیلومتری ساحل عسلویه منتقل شده و شناور نصاب HL-۵۰۰۰ این ابر سازه ۱۴۵۰ تنی را در موقعیت خود نصب کرد، درباره مشخصات و میزان پیشرفت ساخت سکوی ۱۴B گفت: در این سکو ۸۰ کیلومتر کابل کشی و ۳۷ هزار اینچ قطر لوله کشی انجام شده و پیشرفت ساخت آن به ۹۷ درصد رسیده است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به پایان عملیات حفاری چاه‌های این سکو اشاره کرد و گفت: پس از پایان عملیات هوک آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، بهره برداری از این سکو از ابتدای آذر ماه سال جاری آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از سکوی ۱۴B، علاوه بر تولید گاز شیرین، روزانه ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰ تن گوگرد و سالانه ۲۵۰ هزار تن گاز مایع و ۲۵۰ هزار تن اتان فرآوری می‌شود، گفت: با احتساب سکوی ۱۴B، ظرفیت تولید گاز در بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی به ۴۲ میلیون مترمکعب گاز (معادل یک و نیم میلیارد فوت مکعب) در روز خواهد رسید.

توسلی‌پور همچنین خاطرنشان کرد: عرشه اقماری ۱۴D، آخرین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی که هم اکنون با پیشرفت ۹۲ درصد در یارد شرکت صدرا در بوشهر مراحل پایانی ساخت را سپری می‌کند، تا پایان مهرماه امسال در این موقعیت نصب خواهد شد.

عملیات حفاری چاه‌های موقعیت این سکو توسط دکل حفاری درحال انجام است و مطابق برنامه تا اوایل مهرماه حفاری آن به پایان خواهد رسید.

به گزارش ایلنا، بخش فراساحل فاز ١٤ شامل ٤سکو (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی است و سکوی ۱۴B، دومین سکوی اصلی و سومین سکو از چهار عرشه تولیدی این طرح است.
منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار