کد خبر : ۸۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵ -08 July 2019
شیرزاد در گفت‌وگو با «آزادی»:
اصلا بگوییم ریش و قیچی دست آقای باهنر. آقای باهنر شما یک لیست بدهید و بگویید که اصولگرایان کجا حضور دارند و مسئولیت چه چیزی را می‌پذیرند.

چند ماه بیشتر تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده و اصلاح‌طلبان خوب می‌دانند که در این مصاف چوب حمایت از روحانی را خواهند خورد. عملکرد ضعیف دولت در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد، موجی از نارضایتی مردمی آفریده و گمان می‌رود که این موج رای‌های جریان حامی دولت یعنی اصلاح طلبان را با خود ببرد. اصولگریان اما گمان می‌کنند که در ساحل امن نشسته‌اند. برخی از فعالان سیاسی در این جریان حتی امید دارند که رای‌های ریخته از سبد اصلاح‌طلبی به سبد آن‌ها ریخته شود.

به گزارش «آزادی»، رویایی که از نظر چهره‌های منطقی‌تر این جریان هم دور از واقع می‌نماید. شاهد آن اظهارات خیر محمد مهاجری است که به ایرنا گفت: « اصولگرایان تصور می‌کنند چون جناح اصلاح طلب و اعتدال گرا به دلیل حمایت از دولت تضعیف شده است؛ مردم «عاشقانه» به پای صندوق‌های رأی می‌روند و به آنها رأی می‌دهند».


یکی از اصولگرایانی که گمان می‌کند اصلاح طلبان به خاطر حمایت از دولت امکان نقد از وضع موجود را از دست داده‌اند این به نفع اصولگرایان تمام می‌شود، محمدرضا باهنر است. او در نشست خبری اخیر خود تاکید کرد که «مجلس ودولت اصولگرا نیستند و روحانی با حمایت اصلا‌ح‌طلبان پیروز شد. بنابراین مسئولیت مستقیم شرایط کشور برعهده اصول‌گرایان نیست». اصلاح طلبان اما اصلا با این اظهارات و تحلیل باهنر موافق نیستند. اعتراض اصلی فعالان سیاسی اصلاح طلب به نادیده گرفتن نقش نهادهای پرقدرتی دیگر در وضع موجود است. آذر منصوری قائم مقام حزب اتحاد ملت در همین راستا در صفحه توییتر خود نوشت: « آقای باهنر؛ قوه قضائیه، شورای نگهبان، اکثریت مجلس، صداوسیما و اکثر نهادهایی که باید اجماعی و فراجناحی باشند در اختیارکیست؟ این نهادها چقدر قدرت و اختیار دارند؟»


احمد شیرزاد، نماینده پیشین مجلس نیز در گفت و گویی به با «آزادی» از اظهارات باهنر انتقاد کرد و گفت: «من شخصا همیشه از اینکه آقای باهنر در میان اصولگرایان فعال باشد خوشحال می‌شوم. به هر حال او یک عنصر کارکشته سیاسی است و به نظر من از خیلی اصولگرایان می‌تواند مدیریت بهتری داشته باشم اما این دست فرمانی که آقای باهنر گرفته، دست فرمان خوبی نیست».


وی با اشاره به اینکه «جناح اصولگرا همیشه می‌خواهد طلب‌کار باشد» گفت: « فکر نمی‌کنم که آقای باهنر از این روش نتیجه خوبی بگیرد. جناح اصولگرا باید مسئولیت خود را درست ایفا کند. ما از یاد نمی‌بریم که این جریان در دو انتخابات 84 و 88 برای حمایت از احمدی نژاد با توان قوا به عرصه آمدند اما بعد که احمدی‌نژاد پنجه به صورتشان کشید، مسئولیت قبول نکردند. البته قبول داریم که احمدی نژاد در سال‌های آخر دولت خود خیلی با اصولگرایان نبود – نه اینکه رفتار اصولگرایان نداشته باشد بلکه رابطه خوبی با خیلی از اصولگرایان نداشت – اما این به معنی آن نیست که مسئولیت تاریخی آقایان خدشه‌دار شود.»


این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه « اصلاح طلبان باید مسئولیت دولت روحانی را قبول کنند» گفت: « اصلاح‌طلبان واقعا مسئولیت حمایت از دولت روحانی را به عهده می‌گیرند. البته مسئولیت همه کارهای دولت روحانی به عهده اصلاح‌طلبان نیست زیرا روحانی در کارها با اصلاح طلبان به صورت سازمان یافته یا حتی ریش سفیدی مشورت نکرد. با این حال اصلاح طلبان با شهامت مسئولیت حمایت از روحانی را به عهده گرفته‌اند و می‌گیرند».


شیرزاد ادامه داد: «حمایت اصلاح‌طلبان از دولت روحانی به معنی مسئولیت نداشتن اصولگرایان نیست. آن‌ها نمی‌توانند در جایگاه دادستان بنشیند و از دیگران طلبکار باشند. به هر حال آن‌ها در عملکرد بسیاری از نهادها نقش دارند».


وی افزود: « در قوه قضاییه ، صدا و سیما و ... وجه غالب اصولگرایی است. همچنین در سیاست‌های فرهنگی غالبا اصولگرایان نقش دارند. یک مثال می‎زنم. درست است که اصلاح‌طلب انتخابات شوراهای شهر را در خیلی از شهرهای بزرگ بردند و شهرداری‌ها را دست گرفتند اما سازمان‌های فرهنگی و هنری عموما دست اصولگرایان است و اصلاح‌طلبان فقط باید پولش را بدهند.»


این نماینده پیشین مجلس با تاکید بر اینکه «اصولگرایان در بخش‌های بسیاری بدون تابلو حضور دارند و سیاست‌های خود را پیش می‌برند» گفت: « اصولگرایان چه به لحاظ عقیدتی و چه به لحاظ مشی سیاسی نمی‌توانند مسئولیت رفتار ائمه جمعه را به عهده نگیرند. بعید می‌دانم که هیچ امام جمعه‌ای گوش به حرف اصلاح طلبان بدهد اما در دفتر اغلب آقایان اصولگرا حضور دارند. همچنین در هیات‌های نظارت بر انتخابات و ... اصولگرایان ایفای نقش می‌کنند».


وی در واکنش به اصلاح‌طلب تلقی کردن مجلس دهم نیز گفت: « مجلس دهم یک پدیده منحصر به فردی است که نمی‌توان آن را به اصلاح طلبان یا اصولگرایان منصوب کرد اما یارکشی‌های مجلس در انتخابات هیات رئیسه و انتخاب روسای کمیسیون‌ها نشان داد که اصلاح طلبان در اقلیت هستند. نه اقلیت خیلی ضعیف اما به هر حال در اقلیت هستند. همان اول کار هم مشکل این بود که تعداد برگزیدگان لیست امید برخی را به اشتباه انداخت که این مجلس اصلاح طلب است. مجلس دهم به هیچ وجه اصلاح طلب نبوده اما مجلسی است که اصلاح طلبان در آن نسبت به سه مجلس قبلی وضع نسبتا بهتری داشته است و اصولگرایان نیز نیروهای زبده خود را از دست داده‌اند».


شیرزاد در پایان گفت: «اصلا بگوییم ریش و قیچی دست آقای باهنر. آقای باهنر شما یک لیست بدهید و بگویید که اصولگرایان کجا حضور دارند و مسئولیت چه چیزی را می‌پذیرند. من الان یک لیستی از مراکز قدرت سیاسی این جریان ارائه کردم. مگر آستان قدس رضوی یک قدرت سیاسی نیست و رئیس آن کاندیدای اصولگرایان نبود؟ نمی‌گویم که از این امکانات اجرایی سوءاستفاده شده اما به هرحال قدرت سیاسی است و به حساب می‌آید.»


این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: «قدرت سیاسی صرفا در دولت متمرکز نیست. آقای مهند باهنر یک لیست از مراکزی که مسئولیت آن را می‌پذیرند ارائه کنند تا آن وقت سر آن چانه بزنیم. اینکه بگوید ما هیچ جا نبودیم و صدر تا ذیل مملکت دولت است و جناح حامی دولت باید پاسخگو باشد، حرف درستی نیست».

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: