کد خبر : ۷۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷ -16 June 2019
سید جلال ساداتیان، سفیر سابق ایران در لندن در گفت‌وگو با «آزادی» حواشی مهمانی سفارت انگلستان را بررسی می‌کند:
وی خاطرنشان کرد: « خوب بود که منتقدان نیز خیلی منطقی با اشاره به عرف و پروتکل‌های موجود هشدارهای لازم را بدهند. قطعا اگر رسانه‌ای در این چارچوب عمل کرده باشد منصف بوده و اگر خارج از آن عمل کرده باشد به جای انتقاد به انتقام‌گیری‌های کینه توزانه و نوعی دق دل خالی کردن پرداخته است».

هنوز تب انتقاد از مراسم افطاری سفارت انگلستان در تهران فروننشسته بود که خبر رسید این سفارتخانه قصد دارد مراسم جشن تولد ملکه را از جیب تجار ایرانی برگزار کند. انتشار دعوت‌نامه‌های مذکور همانا و به جوش آمدن خون منتقدان دولت همانا. از تذکرهای شفاهی در صحن پارلمان گرفته تا جوی که در فضای مجازی و رسانه‌های رسمی ساختند؛ به انتقاد منطقی و معقول هم رضایت نداده و به بهانه چند مهمانی یا به تعبیر مخالفین «پارتی» ، وزارت امور خارجه را هدف گرفتند. این در حالی است که می‌شد با اشاره به عرف و پروتکل میهمانی‌های اینچنینی و با لحنی منطقی انتقادات خود را بیان کنند. چنانچه سید جلال ساداتیان سفیر سابق ایران در لندن طی گفت و گویی با «آزادی» دو میهمانی اخیر سفارت بریتانیا در تهران را خارج از عرف خواند اما فضاسازی رسانه‌ای علیه این میهمانی‌ها را هم نوعی انتقام‌گیری تعبیر کرد.


ساداتیان در تشریخ عرف دیپلماتیک مهمانی‌های سفارتخانه‌ها گفت:‌ » سفارت‌ها به مناسب‌های خاص مهمانی‌هایی برگزار و مهمان‌هایی را دعوت می‌کنند. مطابق عرف این مهمانی‌ها یا به صورت سرپایی برگزار می‌شود و یا نشسته. به این صورت که جای مهمانان مشخص شده و معمولا دور میزهایی جمع می‌شوند».


وی افزود: « سفارت‌خانه‌ها برای برگزاری مهمانی دلایل خودشان را دارند. مثلا وزیر خارجه، مقامی یا یک هیا اقتصادی، فرهنگی و ... از کشورشان به کشور میزبان آمده و به همین دلیل مهمانی‌ می‌دهند. از این منظر برگزای مراسم افطاری در سفارت انگلستانی اقدامی خارج از عرف بود».


این دیپلمات سابق با اشاره به اینکه «معمولا کشورهای غیر مسلمان مراسم افطاری برگزار نمی‌کنند» گفت: « این اقدام همان قدر خارج از عرف است که مثلا سفارت ایران در انگلستان در یک مراسم مذهبی مسیحی مهمانی بدهد! که چنین نمی‌کند. به اضافه اینکه تجربه تاریخی مربوط به روزهای مشروطه که در این سفارتخانه برای تغذیه تحصن کنندگان دیگ غذا بار گذاشته می‌شد قدری به حساسیت‌ها دامن زد».


وی ادامه داد: «نکته دیگر اینکه روز تولد ملکه در انگستان تقریبا به عنوان روز ملی این کشور به حساب می‌آید لذا اینکه سفارت این کشور در تهران بگوید ما پول مهمانی برگزار کردن نداریم پس شما پول دهید و ما در قبال آن نمایشگاه برایتان برگزار می‌کنیم و آقای سفیر هم از شما تقدیر می‌کند هم خارج از عرف و هم نشانه بدسلیقگی آقای سفیر بود. حتی اگر پول نداشته به این کار اصرار داشتند، خوب بود که حداقل یک تعداد نشان شده را بی سر و صدا دعوت کنند و این طور حساسیت ایجاد نکنند».


ساداتیان تاکید کرد: « به نظر من این ندانم‌کاری سفارت بریتانیا بود که نشان می‌دهد به قدر کافی مهارت دیپلماتیک ندارند زیرا یکی از مهارت‌ها این کار آن است که شما محیطی که در آن کار می‌کنید را بشناسید. اقدام سفیر انگلستان یا از سر غرور است و فکر می‌کند که آنچه می‌گوید بهترین است یا می‌خواهد بی‌اعتنایی کند و بگوید که هر چه من می‌گویم. بنده اما این را به حساب خامی و بی‌تجربگی آن‌ها می‌گذارم».


این نماینده پیشین مجلس در پاسخ به این که آیا مدعوین نیز برای حضور در مهمانی سفارتخانه‌ها پروتکل و یا عرف خاصی را باید رعایت کنند یا خیر؟ گفت: « پروتکلی وجود ندارد اما مسائل و ملاحظاتی در کار است که خوب است رعایت شود. در مراسم جشن تولد ملکه مدعوین شرکت‌هایی هستند که با این کشور مراوده تجاری دارند لذا به خاطر مسائلی مثل ویزا و رفت و آمد و ... تسلیم شده و شرایط دعوت را پذیرفته‌اند اما روشن است که اگر کسی قدری استقلال عمل داشته باشد، این دعوت را رد کرد به آن ها هشدار می‌دهد یا توصیه می‌کند که رویه خود را تغییر دهند زیرا این رویه حساسیت ایجاد می‌کند».


وی درباره اینکه شرکت در مراسم افطاری چه ایرادی داشت، نیز گفت: « شان و وقار ایجاب می‌کند که شرایط فرهنگی خودمان را لحاظ کنیم. من نمی‌دانم چه کسانی در مراسم افطاری شرکت کردند ولی اگر آنطور که در رسانه‌ها منعکس شد، بوده باشد حتما کج سلیقگی کرده و این دعوت را بدون هیچ ملاحظه‌ای پذیرفته‌اند. چراکه جامعه ما به نسبت رفتار بیگانگان حساسیت دارد. البته بخشی از این حساسیت بی‌مورد و بر اساس جوسازی عده‌ای است».


این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه «انتقاد از دو مهمانی مذکور به معنی تایید جوسازی‌های اخیر نیست» گفت: « برخی از رسانه‌ها و افراد در این زمینه اغراق کردند.عده‌ای مترصد هستند که بهانه گیر آورده و طرف مقابل خود را منکوب کنند. طبیعی است که در موضوع اخیر هم از حد طبیعی خود خارج شده و به جای انتقاد بیشتر به انتقام گیری و فرصت طلبی پرداختند.»


وی خاطرنشان کرد: « خوب بود که منتقدان نیز خیلی منطقی با اشاره به عرف و پروتکل‌های موجود هشدارهای لازم را بدهند. قطعا اگر رسانه‌ای در این چارچوب عمل کرده باشد منصف بوده و اگر خارج از آن عمل کرده باشد به جای انتقاد به انتقام‌گیری‌های کینه توزانه و نوعی دق دل خالی کردن پرداخته است».

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: