کد خبر : ۷۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶ -12 June 2019
محققان می گویند با کشف نقطه ضعفی جدید و مهم در ویروس سرماخوردگی راه برای مقابله با این بیماری مسری و بسیار شایع در جهان هموار می شود.
محققان می‌گویند با کشف نقطه ضعفی جدید و مهم در ویروس سرماخوردگی راه برای مقابله با این بیماری مسری و بسیار شایع در جهان هموار می‌شود.

به گزارش «آزادی» به نقل از نیواطلس، محققان می‌گویند با کشف نقطه ضعفی جدید و مهم در ویروس سرماخوردگی راه برای مقابله با این بیماری مسری و بسیار شایع در جهان هموار می‌شود.

گروهی از پژوهشگران اروپایی با همکاری یکدیگر ضعف تازه‌ای را در ویروس سرما خوردگی یافته اند که مانع از آلوده شدن سلول‌های بدن به این ویروس می‌شود و راه را برای مقابله جدی با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، مننژیت یا فلج اطفال هموار می‌سازد.

ویروس‌هایی که این بررسی بر روی آن‌ها صورت گرفته به ویروس‌های پیکرونا شهرت دارند و داروی جدیدی که برای مقابله با آن‌ها تولید شده می‌تواند خود را بر روی سطح ویروس قرار داده و با این کار از ورود ان به سلول‌های بدن و عفونی کردن آن‌ها جلوگیری کند. داروی یادشده در واقع مانع از تغییر ابعاد و ظاهر ویروس‌ها می‌شود و این امر ورود آن‌ها به سلول‌های بدن را ناممکن می‌کند.

البته هنوز احتمال مقاومت ویروس‌ها در برابر این روش درمانی هم وجود دارد و پژوهشگران در تلاش هستند داروی جدید خود را به گونه‌ای طراحی کنند که هرگونه امکان فریب کاری ویروس‌ها و تغییر شکل توسط آن‌ها برای نفوذ به دیگر سلول‌ها منتفی شود. محققان امیدوارند در آینده‌ای نزدیک این روش درمانی را تکمیل کرده و دارو‌هایی را بر مبنای آن روانه بازار کنند.
منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: