کد خبر : ۶۹۴۴
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹ -23 May 2019
مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس درشرق گلستان اعلام کرد که تا کنون ۵.۵ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان آسیب دیده ناشی از سیل اوایل امسال این شهرستان پرداخت شده است.
به گزارش«آزادی» ، غلامعلی نورا روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: درجریان بارش شدید باران در روز‌های پایانی سال ۹۷ و جاری شدن سیل، ۵۳ هزار هکتار از اراضی زراعی گنبدکاووس درگیر آبگرفتگی و سیل شدند.
 
وی افزود: با اقدامات انجام شده ۳۲ هزار هکتار از این اراضی مجددا به چرخه تولید بازگشتند، اما حدود ۲۱ هزار هکتار دیگر از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد دچار خسارت به مبلغ کل ۱۲۰۰ میلیارد ریال شدند.
 
نورا اضافه کرد: تاکنون دو هزار و ۱۲ پرونده در ارتباط با سیل در بخش کشاورزی گنبدکاووس تشکیل شده که ۷۱۹ پرونده شامل افرادی که ۱۰۰ درصد خسارت دیدند، در کارگروه شهرستانی تصویب و تایید شده است.
 
وی تصریح کرد: از مجموع پرونده‌های تایید شده در کارگروه شهرستان تا الان ۱۶۲ پرونده در کارگروه استانی با پرداخت غرامت افزون بر ۱۱ میلیارد ریال تصویب شده که ۵۰ درصد آن به حساب بانکی کشاورزان خسارت دیده گنبدکاووس واریز شده است.
 
مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس ادامه داد: پرداخت غرامت به کشاورزان متناسب با میزان خسارت، در سه قالب کمک بلاعوض، تسهیلات قرض الحسنه همراه با کمک بلاعوض و پرداخت فقط تسهیلات قرض الحسنه انجام می‌شود.
 
نورا همچنین از آغاز برداشت محصولات کشت پاییزه در گنبدکاووس با برداشت دانه روغنی کلزا خبر داد و گفت: سطح قابل برداشت این محصول حدود ۱۴ هزار هکتار با پیش بینی ۲۸ هزار تن است که تا الان ۱۵۰۰ هکتار آن برداشت و دو هزارو ۵۶۵ تن توسط ۶ مرکز خرید فعال در شهرستان خریداری شده است.
 
وی، سطح قابل برداشت جو در گنبدکاووس را ۲۲ هزار و ۶۵۰ هکتار با پیش بینی حداقل ۵۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: تولید این محصول به دلیل بارش‌های خوب سال آبی ۹۸ -۹۷ بویژه در مناطق شمالی این شهرستان حداقل تا دو برابر در هکتار نسبت به سال‌های قبل افزایش دارد.
 
نورا، سطح قابل برداشت گندم در گنبدکاووس را نیز ۱۰۴ هزار هکتار با پیش بینی ۳۰۷ هزار تن اعلام کرد و گفت: برای خرید این محصول که برداشت آن امسال با دو هفته تاخیر از ۱۰ خرداد آغاز می‌شود، ۱۸ مرکز خرید پیش بینی شده است.
 
به گفته وی، برای برداشت سه محصول دانه روغنی کلزا، گندم و جو در گنبدکاووس ۴۰۹ دستگاه کمباین در شهرستان منطقه معاینه فنی شدند ضمن اینکه افزون بر ۲۵۰ دستگاه کمباین نیز که از شهر‌ها و استان‌های دیگر به این منطقه می‌آیند، درشهر خودشان معاینه فنی شده اند.
 
مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس به خط اعتباری طرح مکانیزاسیون کشاورزی این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته مجموعا ۱۴۱۰ میلیارد ریال در شش مرحله برای مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شده است.
 
وی بابیان اینکه استفاده این میزان خط اعتباری درحالی بوده که سهمیه شهرستان ۱۰۲۰ میلیارد ریال بوده است، افزود: با تسهیلات پرداختی ۱۰ دستگاه کمباین و تراکتور سنگین و ۱۱۹ دستگاه تراکتور سبک توسط متقاضیان خریداری شد.
 
نورا، مبلغ خط اعتباری امسال طرح مکانیزاسیون کشاورزی این شهرستان را ۱۷۹ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: حجم این تسهیلات شناور بوده و درصورت وجود متقاضی قابل افزایش است.
 
وی درخصوص کشت بهاره در گنبدکاووس نیز گفت: تا الان درسطح ۴۱۸۰ هکتار کشت پنبه قرارداد منعقد شده که ۱۶۵۰ هکتار آن کشت شده و این این مقدار ۱۲۸۱ هکتار آن سطح سبز دارد.
 
نورا پیش بینی کرد، امسال سطح کشت پنبه در گنبدکاووس با توجه به بارش‌های سال آبی ۹۸ - ۹۷ به پنج هزار هکتار افزیش یابد ضمن اینکه سهمیه کشت شالی این شهرستان به صورت خشک کاری ۵۰۰ هکتار پیش بینی شده است.
 
مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس توسعه کشت گلخانه‌ای سبزی و صیفی را از رویکرد‌های دولت و وزارت جهادکشاورزی باهدف مدیریت مصرف آب، افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار دانست و گفت: تاکنون برای احداث ۱۸۰ هکتار گلخانه تشکیل پرونده شده که برای ۱۲۳ هکتار آن پروانه تاسیس صادر شده است.
 
وی ادامه داد: از این مقدار پروانه تاسس صادر شده، متقاضیان ۲۰ هکتار برای اخذ تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند و هشت واحد گلخانه‌ای در گنبدکاووس در حال احداث است.
 
نورا، سطح کشت گیاهان دارویی در گنبدکاووس را نیز ۲ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: از این سطح زیرشکت ۱۸۰۰ هکتار آن زیره سبز است که برداشت آن از چند روز پیش آغاز شده و بقیه نیز شامل گل گاو زبان، بابونه، خارشتر، سیاه دانه، رازیانه و آویشن هستند.
 
گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق گلستان دارای ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از شهرستان‌های مهم در تولید محصولات بخش کشاورزی در استان به شمار می‌رود.
منبع: ایرنا
برچسب ها: آزادی ، کشاورزان ، سیل
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار