کد خبر : ۶۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲ -11 May 2019
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: واجب بودن تقلید حکم عقل است بنابراین باید از مرجع واجد شرایط تقلید کرد.

به گزارش «آزادی» ، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی بعد از ظهر شنبه در سخنرانی که در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، با بیان اینکه علما مرزبانان اسلام هستند، افزود: در سوره انبیا آمده است که تهمت‌هایی که مشرکان به پیامبر (ص) می‌زدند شامل ساحر بودن، رؤیا بافی، دروغ بودن ابلاغ ایشان و شاعر بودن ایشان بود.

وی بیان کرد: برخی از افراد در مسئله‌ای تبحر دارند و می‌توانند به خوبی عمل کنند، برخی تبحر ندارند، اما قدرت تشخیص بالایی دارند و برخی جاهل هستند و در هیچ مسئله‌ای تخصص ندارند که این افراد باید به افراد متخصص مراجعه کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: با وجود اینکه وضو، نماز و اذان پیامبر (ص) به یک شکل بوده، اما سنت ایشان دارای اختلاف است که در این خصوص اهل بیت (س) فرموده‌اند که برای دست یافتن به سنت رسول اکرم (ص) باید به ما مراجعه کنید.

وی با بیان اینکه امام زمان (عج) بیش از ۴۰ توقیع در دوران غیبت صغری نوشته‌اند، افزود: اسحاق بن یعقوب از جمله افرادی بودند که سوالاتی را برای امام زمان (عج) نوشته و آن را به محمد بن عثمان داده‌اند.

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: از جمله سؤالاتی که از حضرت مهدی (عج) پرسیده شده این بود که در زمان غیبت مردم چه کنند که حضرت فرمودند که به راویان حدیث که همان علما هستند مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه مراجع تقلید بر اساس آیات و روایات فتوا می‌دهند، افزود: مراجع تقلید هیچ گاه دین خود را به دنیا نمی‌فروشند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه واجب بودن تقلید حکم عقل است بنابراین باید از مرجع واجد شرایط تقلید کرد، ادامه داد: پیامبر (ص) فرموده‌اند که در دوره‌ای مردم دست خود را از عالم با تقوا جدا می‌کنند که در این زمان سه مصیبت به مردم وارد می‌شود که شامل از بین رفتن برکت، حاکم شدن سلطان جائر و بی‌ایمان شدن انسان توهین کننده به عالم می‌شود.

وی در پایان با بیان جایگاه و اهمیت انسان عالم خاطرنشان کرد: اصل ولایت‌فقیه مورد انکار هیچکدام از علما نبوده و یک اصل مسلم در میان فق‌ها در تمام تاریخ بوده است.
منبع: مهر
برچسب ها: آزادی ، دین ، تقلید
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: