کد خبر : ۶۴۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸ -10 May 2019
آیت‌الله سبحانی با اشاره به آثار حضور اسلام در ایران و با انتقاد از ناسیونالیست‌ها بیان کرد: ناسیونالیست‌ها ورود اسلام به ایران را حمله اعراب تعبیر می‌کنند، در حالی که اسلام مردم را از خواری نجات داد.

 

اظهارات آیت‌الله سبحانی درباره حضور اسلام در ایران

 

به گزارش «آزادی» ، این مرجع تقلید عصر دیروز در درس تفسیر قرآن کریم در مدرسه حجتیه گفت: خداوند در خصوص آیات مرتبط به تبوک تاکید فراوانی روی مساله جهاد دارد؛ در حقیقت در آیات مرتبط به تبوک بر بسیج عمومی و همگانی تاکید دارد، زیرا علاوه بر طولانی بودن مسیر با دشمنی نیرومند نیز مواجه بودند.

او افزود: خداوند در این آیات جهاد مالی را پیشتر از جهاد نفسی قرارداده است؛ این مساله به این معنی است که اولین شرط کسانی که می‌خواهند در جهاد شرکت کنند این است که باید توانایی این حضور را نیز داشته باشند.

آیت‌الله سبحانی بیان کرد: قرآن کریم در سوره مبارکه بقره، به بحث لااکراه فی الدین اشاره می‌کند، ولی از دیگر سوی به جهاد امر می‌کند؛ در این میان ممکن است سوال شود که چرا در زمینه جهاد امر شده است؟

او تصریح کرد: اسلام بت‌پرستی را محکوم می‌کند، زیرا این کار سبب می‌شود بشریت از مقام بالا تنزل کرده و در خاک و سنگ و حیوان سر فرود آورد؛ اسلام اجازه چنین مساله‌ای را نمی‌دهد؛ اسلام با هر قیمتی با این مساله مبارزه می‌کند و به همین جهت در سال نهم زمانی را تعیین کرد که مردم دست از شرکت بردارند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: اسلام به دنبال نجات مردم از ذلتی است که در مقابل بت‌ها داشتند؛ اگر یک بیماری خاص وارد کشور شود و مسئولان کشور امر به اجرای واکسن کنند، ولی عده‌ای ممانعت کنند، قطعا کار حکومت درست است و باید این برنامه به شکل کامل اجرا شود.

او گفت: برخی از افراد در ایران ناسیونالیست تمام هستند و به رواج زرتشتی‌گری علاقه دارند و از این روی از تعابیری به عنوان حمله اعراب به ایران به جای ورود اسلام استفاده می‌کنند؛ در حالی که اسلام مردم را از خواری نجات داد.

این مفسر قرآن یادآورشد: ارسطو، افلاطون، شیخ الرئیس و انبیا مصلح هستند، ولی بین این دو گروه فرق است؛ مصلحان گروه اول یعنی دانشمندان مباحث اصلاح‌گرانه خود را مطرح می‌کنند، ولی خود را مکلف به عمل مردم نمی‌دانستند، ولی انبیای الهی باید برنامه‌های الهی را اجرا کنند و آن پیام را به گوش جهانیان برسانند.

او گفت: در این میان سربازان و حاکمان شرک اجازه آزادی فکری مردم را نمی‌دادند و اسلام تلاش کرد این موانع را کنار زده و مردم را با پیام‌های الهی آشنا کند.

آیت‌الله سبحانی بیان کرد: اسلام به دنبال حکومت جهانی است و حکومت موضعی را نمی‌پذیرد، زیرا به دنبال احیا و نجات بشریت است؛ وقتی حکومت اسلامی برپا شد، پیروان ادیان دیگر نیز آزاد هستند که یا دین اسلام را بپذیرند یا در دایره حکومت اسلامی زندگی کنند.

او تصریح کرد: مالیاتی که مسلمانان می‌پردازند چند برابر مسیحیان و یا ادیان دیگر است، زیرا مسلمانان خمس و زکات نیز دارند، ولی پیروان ادیان دیگر فقط جزیه می‌دهند.
منبع: ایسنا
برچسب ها: آزادی ، مرجع تقلید ، دین
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: