پ
کد خبر : ۶۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷ -10 May 2019
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعای رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران به منظور عدم دستیابی به سلاح اتمی گفت: ظاهرا ترامپ از اینکه ایران به دنبال سلاح اتمی نیست، آگاهی ندارد.
به گزارش«آزادی» ، مجید تخت روانچی روز پنچ شنبه در گفتگو با شبکه خبری ام اس ان بی سی آمریکا این مطلب را در پاسخ به این سوال مجری گفت که پرسید ترامپ گفته است آماده مذاکره با ایران است، اما جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا به آن‌ها گفته است که با من مذاکره نکنند.

وی افزود: این موضوع جدیدی برای ما است که جان کری گفته باشد با این رئیس جمهوری یا دولت او مذاکره نکنید. رئیس جمهوری ترامپ گفت که ایران تنها سلاح هسته‌ای نداشته باشد. ظاهرا او ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را نخوانده است که می‌گوید ایران به تمام تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه 'منافع ما در داشتن سلاح اتمی نیست'، ادامه داد: در واقع رهبر عالی ما فتوا دارد که می‌گوید سلاح اتمی در اسلام ممنوع است؛ بنابراین چیزی برای ما وجود ندارد که بخواهیم به دنبال دستیابی به سلاح اتمی باشیم. همانطور که گفتم ظاهرا او آگاهی ندارد که ایران به دنبال سلاح اتمی نیست.

تخت روانچی در پاسخ به اینکه ترامپ گفته است که ایرانی‌ها با من تماس بگیرند و در میز مذاکره بنشینند، گفت: نخستین سوالی که او باید جواب دهد این است که چرا از میز مذاکره خارج شد. ما که با همه طرف‌های این توافق از جمله آمریکا در چارچوب کمیسیون مشترک در حال مذاکره بودیم.

وی افزود: ترامپ بود که به طور ناگهانی تصمیم گرفت از میز مذاکره خارج شود. چرا او به این سوال پاسخ نداده است؟ او سابقه پاره کردن توافق هسته‌ای که نه فقط بین ایران و آمریکا بلکه بین ایران و قدرت‌های دیگر جهانی بود را دارد.

این مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: برجام، توافقی است مورد تایید شورای امنیت قرار دارد و بخشی از قانون بین المللی شده است، اما ناگهان ترامپ گفت که این توافق را نمی‌خواهد و بیایید بنشینیم و دوباره مذاکره کنیم. چه تضمینی وجود دارد که او بار دیگر نخواهد مذاکره آتی ایران و آمریکا را تکرار کند؟

تخت روانچی درباره تصمیم روز چهارشنبه ایران برای پایان دادن به برخی محدودیت‌های برجامی در ۶۰ روز آینده هم گفت: آنچه برای ما مهم است، منافع ملی ایران است. ما به عنوان یک طرف این قرارداد به تعهدات خود پایبند بودیم، اما این توافق هسته‌ای یا برجام تقریبا یک متن متوازن است. وقتی که دولت آمریکا از این توافق خارج شد، این توازن به صورت خیلی بدی آسیب دید.

وی افزود: اروپایی‌ها به ما گفته اند که از این توافق خارج نشوید، ما این کار را کردیم. ما پیشنهاد آن‌ها را پذیرفتیم و در سال گذشته برای هر پاسخ معتبر و عملی از سوی آن‌ها صبر می‌کردیم. کلمات حامیانه خوب، اما ناکافی است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که ترامپ همچنان، ایران را تهدید می‌نامد، گفت: این ادعا‌های همان کسانی است که در گذشته آمریکا را به جنگ عراق هم کشاندند. بنابر این ما چنین ادعا‌هایی را نمی‌پذیریم و همه این‌ها اطلاعات جعلی است.
منبع: تسنیم
برچسب ها: آزادی ، آمریکا ، سلاح اتمی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: