کد خبر : ۴۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳ -06 March 2019
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:
پیشنهاد ما این است که در قالب وام به این بنگاه‌های اقتصادی کمک کنیم تا حداقل شب عیدی به هر یک از این کارگران دو ماه دستمزد به صورت یکجا پرداخت شود
۹۷ هزار و ۳۰۰ کارگر شب عید معوقات مزدی و عیدی دارند
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: کارگران تحت پوشش حدود ۴۰۰ واحد تولیدی به دست‌کم ۹۷ هزار و ۳۰۰ نفر می‌رسند که شب عید با مشکلات معوقان مزدی و عیدی مواجه هستند.

به گزارش «آزادی» دست‌کم ۴۰۰ واحد تولیدی در شرایط کنونی از دو ماه تا یک سال معوقات مزدی به کارگرانشان بدهکار هستند. حسن صادقی (معاون دبیرکل خانه کارگر) با اعلام این خبر گفت: بسیاری از این ۴۰۰ بنگاه اقتصادی توان پرداخت معوقان مزدی و مطالبات عیدی پرسنل خویش را ندارند.

طبق اظهارات رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری؛ مجموع کارگران تحت پوشش این واحد‌ها به دست‌کم ۹۷ هزار و ۳۰۰ نفر می‌رسد که شب عید با مشکلات معوقان مزدی و عیدی مواجه هستند.

صادقی تاکید کرد؛ ما وظیفه داشتیم موضوع را به مقامات عالی از جمله وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آقای نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) منتقل کنیم. پیشنهاد ما این است که در قالب وام به این بنگاه‌های اقتصادی کمک کنیم تا حداقل شب عیدی به هر یک از این کارگران دو ماه دستمزد به صورت یکجا پرداخت شود و آنان نیز مثل سایر اقشار بتوانند حداقل‌ها را برای ایام نوروز تهیه کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: دغدغه ما معیشت کل کارگران است، اما آنچه که بیشتری دغدغه ما بوده وضعیت عزیزان کارگر و هم‌صنف خودمان است که تامین حقوق معوقه آن‌ها توسط کارفرمایان مقدور نبوده است و باید برای حل معیشت آن‌ها راهکاری ارائه شود.

صادقی تصریح کرد: انتظار می‌رود مبلغ لازم برای پرداخت دو ماه دستمزد که تقریباً ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود به آن‌ها اختصاص داده شود تا در راستای صیانت از نیروی کار، حفظ اشتغال موجود، حیات و تداوم بنگاه‌های اقتصادی، بهبود زندگی کارگران و پیشگیری از تنش کارگری و تأمین معیشت خانواده‌های کارگری گام‌برداریم. امیدواریم سازمان برنامه و بودجه و در راس آن آقای نوبخت با «اراده انقلابی» برای بهبود وضعیت کارگران نسبت به پرداخت این مبلغ به واحد‌های تولیدی با اخذ وثیقه مطمئن و قابل وصول از کارفرما اقدام کند. آقای نوبخت ابتدای دهه ۸۰ حضور پررنگی در تخصیص این نوع اعتبارات داشتند.
منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: