کد خبر : ۳۴۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶ -11 February 2019
معدن کاران ونزوئلا اسکناس‌های تقریبا بی ارزش کشور را دریافت میکنند و در عوض ارز معتبر (طلا) برای واردات غذا و محصولات بهداشتی در اختیار دولت قرار می‌دهند.
معدن کاران ونزوئلا اسکناس‌های تقریبا بی ارزش کشور را دریافت میکنند و در عوض ارز معتبر (طلا) برای واردات غذا و محصولات بهداشتی در اختیار دولت قرار می‌دهند.

به گزارش «آزادی» موفقیت آمیز‌ترین عملیات‌های مالی ونزوئلا در سال‌های اخیر در وال استریت شکل نگرفته اند بلکه در کمپ‌های قدیمی استخراج طلا در جنوبی‌ترین مناطق کشور انجام شده اند.

با فروپاشی اقتصادی این کشور، حدود ۳۰۰ هزار شکارچی ثروت به سمت مناطق جنگلی غنی از معادن ونزوئلا سرازیر شده اند تا با بیرون کشیدن طلا زندگی خود را بگذرانند.

کلنگ‌ها و بیل‌های آن‌ها به حفظ دولت چپ‌گرای نیکلاس مادورو کمک کرده است. از ۲۰۱۶ دولت مادورو ۱۷ تن فلز زرد، با ارزش ۶۵۰ میلیون دلار از این معدنکاران به اصطلاح صنعت کار خریده است.

این اشخاص اسکناس‌های تقریبا بی ارزش کشور را دریافت میکنند و در عوض ارز معتبر برای واردات غذا و محصولات بهداشتی در اختیار دولت قرار می‌دهند. این تجارت طلا یک نقطه روشن در بازار‌های بین‌المللی است. هنوز آمریکا از تحریم و تهدید برای منع مادورو از کاربرد طلای کشور خودش استفاده میکند.

دولت ترامپ بر انگلستان فشار می‌آورد تا ۱.۲ میلیارد دلار ذخایر طلای ونزوئلا را که در بانک مرکزی این کشور ذخیره شده آزاد نکند. مقامات آمریکایی اخیرا یک شرکت سرمایه‌گذاری را در دبی به خاطر خرید طلا از ونزوئلا بازخواست کرده اند و به سایر خریداران خارجی هشدار داده اند که عقب بکشند.

برنامه طلای مادورو معروف است، ولی نحوه عملکرد آن نامشخص.

برای مشخص شدن این روند، طلای ونزوئلا از معادن داخل جنگل تا بانک مرکزی در کاراکاس و پالایشگاه‌های طلا و صادرکنندگان غذا در خارج از کشور، ردیابی شده و با بیش از ۳۰ نفر آگاه از این تجارت صحبت شده است. افرادی مثل معدنکاران، محققان، دیپلمات‌ها و مقامات دولتی. تقریبا همه آن‌ها خواسته اند که بی نام و نشان بمانند، چون اجازه صحبت در ملا عام را ندارند یا شاید، چون از مجازات ونزوئلا یا مقامات آمریکا می‌ترسند.

آنچه مشخص شده تصویر یک آزمایش نومیدانه در سیاست صنعتی تجارت آزاد بدون دخالت دولت توسط رهبران سوسیالیست ونزوئلا است. تحریم‌های آمریکا به صنعت نفت ونزوئلا ضربه زده و توانایی وام‌دهی آن را فلج کرده است.

بخش معدن کاری رسمی از بین رفته بنابراین مادورو معدن یاب‌های مستقل رها شده‌ای داردکه ثروت معدنی کشور را بدون هیچ قانون یا سرمایه گذاری دولتی استخراج می‌کنند.

دولت می‌داند چه اتفاقی در معادن می‌افتد و از آن سود می‌برد.

ونزوئلا بیشترین طلا را به پالایشگاه‌های ترکیه می‌فروشد و از پول آن برای خرید کالا‌های مصرفی مردم استفاده میکند. تجارت بین این دو کشور در سال گذشته ۸ برابر شده است.

مخالفان مادورو از خریداران خارجی این فلز گرانبهای ونزوئلا خواستند تجارت طلا را با رژیمی که آن را غیرقانونی می‌دانند متوقف کنند.
 
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار