کد خبر : ۲۲۵۶۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳ -21 June 2021
گزارش «آزادی» از اخبار غیررسمی درباره نتیجه انتخابات شوراها
نتیجه انتخابات شوراها در تهران هنوز رسما اعلام نشده اما حواشی بر متن پیشی گرفته است. شاهدیم که اصولگرایان یکدیگر را متهم می‌کنند و اصلاح‌طلبان به حاشیه رفته‌اند.

به گزارش «آزادی»، شمارش آرا در انتخابات شوراهای شهر تهران هنوز تمام نشده و تکلیف پارلمان پایتخت هنوز معلوم نیست. اخبار غیررسمی اما حاکی از برد لیست شورای ائتلاف است و حواشی نیز از همین حالا شروع شده است.


اولین نکته قابل تامل در صورت درستی اخبار منتشره که با توجه به اظهارات اخیر محسن هاشمی، رئیسی شورای فعلی مبنی بر اینکه پارلمان را روز 15 مرداد تحویل خواهند داد، چندان هم بعید و دور از انتظار نیست؛ این است که بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان بر خلاف آنچه که سیاسیون در این جریان مدعی هستند به خاطر نداشتن کاندیدا و رد صلاحیت آقایان ثبت نام کرده، با صندوق رای قهر نکرده است.


ارائه لیست موسوم به «جمهور» برای انتخابات شورا و حمایت قاطع اصلاح‌طلبان که شامل پیام ویدئویی خاتمی و ... می‌شد و عدم اقبال مردم تهران به آن به وضوع نشانگر آن است که اصلاح‌طلبان به خاطر عملکرد خودشان از چشم بدنه اجتماعی افتاده و دیگر حنایشان رنگی ندارد.


این اما فقط یک روی سکه است و برد لیست ائتلاف در این انتخابات از جهات دیگری نیز قابل توجه خواهد بود. مهم‌تر از همه آنکه این فهرست در واقع فهرست مورد اعتماد و حمایت قالیباف است! لیستی 21 نفره با سرلیستی چمران که در صورت موفقیت شورای شهر تهران و به تبع آن «بهشت» را تحت کنترل رئیس مجلس درخواهد آورد.


به عبارت دقیق‌تر برد لیست ائتلاف در انتخابات شوراها به معنی بازگشت قالیباف به شهرداری است. طبیعتا در چنین شرایطی شانس افرادی مثل سعید محمد و مهرداد و بذرپاش و گزینه‌هایی از این دست که سوداری شهردار شدن داشتند، به طرز محسوس و مشهودی کاهش خواهد یافت و این سهم رئیس مجلس از انتخابات 1400 است.


هرچه باشد او از ماه‌ها قبل به فکر پاستور بود و همه تلاش خود را نیز کرده بود که در پس آن سفرهای استانی و بازدیدها در اوج کرونا، مقدمات رئیس جمهور شدن خود را فراهم کند. بعد که رئیسی آمد، کنار کشید اما غیرمنطقی است اگر تصور کنیم که برای رضای خدا یا رئیسی چنین کرده و بی هیچ چشم‌داشتی دست از قوه محبوب خود یعنی مجریه کشیده است.


این اما همه آنچه که این روزها درباره انتخابات شوراها گفته و شنیده می‌شود نیست. دعواهایی درون جریانی اصولگرایان نیز همان طور که انتظار می‌رفت کلید خورده است. دور از انتظار نبود چون آقایان مثل همیشه نتوانستند به لیست واحد برسند و دیدیم که هم پایداری و هم شورای وحدت که دیگر تشکلی انتخاباتی این جریان بود به موازات شورای ائتلاف لیست خود را ارائه کردند. امیدشان این بود که حداقل چند کرسی از آن 21 کرسی را کسب کنند اما این طور که به نظر می‌رسد در این عرصه ناکام خواهند بود. حواشی نیز از همین رو شروع شده است. شاهدش هم اظهارات اخیر حسن بیادی، عضو شورای وحدت که با اشاره به شمارش اسکناسی آرا، در برد تمام و کمال لیست ائتلاف تردید ایجاد می‌کند.


منظور بیادی از شمارش اسکناسی آن است که وقتی نام چمران و سروری که سرلیست شورای ائتلاف بودند در برگه آرا دیده می‌شود، آن رای به آنان تعلق می‌گیرد و این درحالی است که مشارکت‌کنندگان در انتخابات به همه لیست‌های موجود نظر داشته و آرای خود را به صورت ترکیبی نوشته‌اند.


با همین نگاه است که شاهدیم اخبار ضد و نقیضی از نتیجه انتخابات شوراها می‌رسد. در همین راستا روزنامه «اعتماد» می‌نویسد: «شنیده‌هایی که اولی به‌نحوی همین پیشتازی لیست شورای ائتلاف از دیگر فهرست‌های انتخابات شوراها را تایید می‌کند؛ آن‌هم به‌نحوی که شاید بتوان گفت که حتی جابه‌جایی یک نفر در فهرست 21 کاندیدای پیروز انتخابات شورای شهر تهران در دوره ششم نیز نامحتمل و بعید باشد. چه آنکه بنابر آن‌چه این منبع مدعی شده، فاصله نفرات بیست‌ویکم و بیست‌ودوم آنقدر زیاد هست که شمارش آرای باقی مانده نیز احتمالا قادر به تغییر نتایج نباشد. از آن‌سو اما یک منبع آگاه دیگر در اظهاراتی کاملا متضاد با آن‌چه تا اینجا گفتیم، مدعی است که اگرچه لیست شورای ائتلاف را باید لیست برنده انتخابات شورای ششم پایتخت قلمداد کرد اما این به معنای آن نیست که هر 21 عضو این لیست در رده‌های اول تا بیست‌ویکم قرار گرفته و 21 کرسی پارلمان شهری پایتخت را به نام خود زده‌اند. بر این اساس گفته شده احتمالا 17 نفر از اعضای شورای ائتلاف در جمع 21 نفر نخست قرار خواهند گرفت و 4 کرسی باقیمانده به کسانی می‌رسد که در لیست شورای وحدت و جبهه پایداری حاضرند و هیچ بعید نیست حتی تا 2 کرسی به دو نفر از اعضای لیست جمهور یعنی همان لیست موردحمایت جبهه اصلاحات ایران برسد.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: