کد خبر : ۲۲۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۳ -08 April 2021
بغداد و واشنگتن در بیانیه‌ای مشترک، توافق بر سر خروج زمان‌بندی‌شده ائتلاف آمریکایی از خاک عراق را اعلام کردند.
به گزارش «آزادی»، بغداد و واشنگتن در بیانیه‌ای مشترک، خروج زمان‌بندی شده نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق را تأیید کردند.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، در این بیانیه آمده است: «طرفین تأیید کردند که مأموریت آمریکا و نیرو‌های ائتلاف تغییر یافته و بر آموزش و مشورت و خروج نیرو‌های رزمی باقی‌مانده از عراق بر اساس زمان‌بندی که متعاقباً در گفتگو‌های فنی تعیین می‌شود، تمرکز خواهد داشت».

این بیانیه می‌افزاید: «دولت عراق بر تعهد خود به محافظت از کارکنان، کاروان‌ها و ساختمان‌های دیپلماتیک ائتلاف جهانی تأکید می‌کند. دو کشور بر این نکته نیز تأکید کردند که پایگاه‌هایی که کارکنان آمریکا و ائتلاف در آن حضور دارند، پایگاه عراقی محسوب شده و حضور آن‌ها فقط در حمایت از تلاش عراق در مبارزه با داعش است».

در این بیانیه درج شده: «دو کشور قصد دارند گفتگو‌ها را از طریق کمیته مشترک نظامی ادامه دهند تا از منطبق بودن فعالیت‌های ائتلاف جهانی با نیاز‌های نیرو‌های امنیتی عراق از جمله نیرو‌های پیشمرگه، اطمینان حاصل شود».

آمریکا دی ماه سال پیش در اقدامی تروریستی سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس الحشد الشعبی را به همراه نیرو‌های همراه آن دو در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد و به شهادت رساند. پارلمان عراق در واکنش به این اقدام، طرح اخراج نظامیان آمریکا از این کشور را به تصویب رساند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار