کد خبر : ۲۱۹۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۷ -26 February 2021
کاخ سفید بامداد جمعه در بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی میان رئیس‌جمهور آمریکا با پادشاه عربستان سعودی خبر داد.
به گزارش «آزادی»، کاخ سفید بامداد جمعه (به وقت تهران) اعلام کرد «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا با «ملک سلمان»، پادشاه عربستان سعودی به صورت تلفنی گفتگو کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن به منظور پرداختن به شراکت دیرینه میان ایالات متحده و عربستان سعودی با ملک‌سلمان گفتگو کرده است.

در این بیانیه خاطرنشان شده رهبران دو کشور در خصوص تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ یمن گفتگو کرده‌اند. در این بیانیه آمده است: «آن‌ها با یکدیگر درباره امنیت منطقه و از جمله تلاش‌های جدید دیپلماتیک به رهبری سازمان ملل متحد و ایالات متحده جهت اتمام جنگ در یمن و تعهد آمریکا برای کمک به عربستان سعودی در برابر حملات گروه‌های هم‌پیمان با ایران رایزنی کردند.»

این گفت‌و‌گوی تلفنی در شرایطی انجام شده که دولت آمریکا قصد دارد گزارشی که حاوی جمع‌بندی‌های نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا درباره ترور «جمال خاشقچی»، منتقد عربستان سعودی است را منتشر کند.

جو بایدن شب گذشته گفته بود این گزارش اطلاعاتی را مطالعه کرده است. او با وجود این به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرد.

خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه سال ۱۳۹۶ (۲ اکتبر ۲۰۱۸) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.

چند روز بعد، مقام‌های ترکیه‌ای اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری ۱۵ مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

مقام‌های سعودی، در نخستین واکنش بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است.

بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند.

عربستان سعودی با وجود این، نقش‌آفرینی محمد بن سلمان در این عملیات ترور را انکار کرده است.

جمال خاشقجی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود.

خاشقجی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد.

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار