کد خبر : ۲۱۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵ -24 November 2020

به گزارش «آزادی»، روی کار آمدن دموکرات‌ها در آمریکا این امید را ایجاد کرده است بر اساس وعده انتخاباتی بایدن، برجام احیا و از این طریق فشارهای اقتصادی سنگین بر مردم کاسته شود. استقبال دولت از نتیجه انتخابات در آمریکا و اظهاراتی مثل حرف‌های نوبخت مبنی بر اینکه مردم خواهان رفع تحریم هستند، این امید را بیشتر کرد. این امیدواری اما خیلی دوام نخواهد داشت زیرا از یک سو شاهدیم که جریان مخالف برجام همین اظهارات در لفافه و محافظه‌کارانه مقامات را پالس فرستادن به بیرون تلقی کرده و نکوهش می‌کنند. از سوی دیگر نیز ثابت بودن سیاست‌های کلان سبب می‌شود که ایران علی‌رغم ابراز تمایل دولتی‌ها گامی برندارد. شاهد این مدعا شرط و شروطی که محمدجواد ظریف در مصاحبه اخیر خود با روزنامه ایران گذاشت. شراط او به اندازه شرط کیهان سخت نبود و خواسته‌های عجیب و غریبی مثل قصاص ترامپ نداشت اما اصرار به اینکه ما شرط می‌گذاریم، تحریم‌ها را بردارید تا به تعهداتمان عمل کنیم و ... نیز برای آنکه احیای برجام را با مشکل مواجه کند کافی است. این را کارشناسان و متخصصان حوزه دیپملاسی می‌گویند.


مثلا فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین در گفت‌وگو با «آزادی» گفت: «سوال این است که آیا آمریکا امروز تحت فشار است و روز به روز بیشتر آسیب می‌بیند یا ایران و مردم ایران؟ آمریکا تحت هیچ فشاری لااقل از جانب ایران نیست و هیچ آسیبی هم از جانب ایران به آنان وارد نمی‌شود».


وی با تاکید بر اینکه « کسی شرط می‌گذارد که دست بالا را دارد و قدرت در اختیارش است و می‌تواند برای پذیرش شرط‌هایش به طرف مقابل فشار وارد کند. ما که اکنون تحت فشار، ستم یا هر اسمی که بر آن بگذاریم، هستیم در موقعیت شرط گذاشتن نبوده و نمی‌توانیم بگویم که ستم را از ما بردارید به شرط آنکه این کار و آن کار را انجام دهید. این استدلال از نظر منطقی ایراد دارد».


مجلسی افزود: « البته این شرط گذاشتن‌ها می‌تواند از یک جنبه مثبت تلقی شود و آن اینکه چون فشارهای آمریکا به ایران ناشی از شعارها و استراتژی‌های اعلام شده از طریق موشک مبنی بر نابودی اسرائیل است، ممکن است سبب شود که آن‌ها هم شرط مقابل برای ایران گذاشته و بگویند که شما از استراتژی خود دست بردارید تا ما هم از تحریم‌ها دست برداریم. یعنی تحریم در برابر تحدید». این کارشناس مسائل بین‌المللی در پاسخ به اینکه آیا ایران شرط متقابل آمریکا را می‌پذیرد؟ گفت: «فکر نمی‌کنم. آن‌ها تصور می‌کنند که شاید اصول رایج بین‌المللی در ایران هم کاربرد داشته باشد و به خاطر نجات ملت برخی شرط‌ها پذیرفته شود».


وی با اشاره به اینکه «رویکرد ایران سبب می‌شود در کوتاه مدت تغییری در وضعیت برجام و تعامل با دنیا ایجاد نشود» گفت: «از ظواهر امر اینطور می‌توان انتظار داشت که صرفا تغییرات جزئی ایجاد شود. مثلا گروه دموکرات و بایدن ممکن است به جای آنکه مثل ترامپ صادرات موادغذایی و دارو به ایران را آزاد کرده و عملا مانع آن شوند، واقعا اجازه دهند که دارو و مواد غذایی ایران خریداری شود. یعنی ممکن است در اندازه سیاست نفت در برابر غذا که برای صدام لحاظ کرده بودند، برای ایران هم گشایش ایجاد کنند».


مجلسی همچنین در پاسخ به اینکه آیا تغییر دولت در ایران در رویکرد ایران تاثیری دارد یا خیر؟ و اینکه آیا آمریکایی‌ها منتظر روشن شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران می‌مانند؟ گفت: « آمریکایی‌های می‌دانند و خواهان این هستند که اگر بار دیگر قرار بر مذاکره شد با نمایندگان قدرت تصمیم گیرنده در ایران مذاکره کنند. دولت فقط کارگزار مسائل روزمره داخلی ایران است. دو بار رای‌گیری که منجر به روی کار آمدن دولت روحانی شد این تصور را برای مردم ساخت که واقعا کلید رفع بحران که مستلزم مذاکره با آمریکا بود در اختیار دولت است. بعد هم دیدند دولت چنین اختیاری ندارد. بیگانگان نیز مثل مردم در داخل فهمیده است که تغییر دولت در ایران تغییری ایجاد نمی‌کند».

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار