کد خبر : ۲۱۲۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱ -28 October 2020
وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با حفظ لحن تند و انتقادی خود نسبت به چین در جریان تور آسیایی‌اش، امروز (چهارشنبه) تاکید کرد، حزب کمونیست چین به عنوان یک "غارتگر" در سریلانکا عمل می‌کند.
به گزارش «آزادی» ، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان بخشی از یک تور چهار کشوری از هند وارد سریلانکا شد؛ توری که هدف آن تقویت اتحاد‌ها علیه نفوذ و پیشروی‌های سیاسی و نظامی رو به رشد چین در منطقه طی سال‌های اخیر است.

پامپئو در کنفرانسی خبری در کلمبو، پایتخت سریلانکا گفت: ما از معاملات بد، نقض‌های تمامیت ارضی و بی‌قانونی در زمین و دریا می‌بینیم که حزب کمونیست چین یک غارتگر است، در حالی که آمریکا از در دیگری وارد شده و ما به عنوان یک دوست و یک شریک به اینجا آمده‌ایم.

بر خلاف هند که درگیر یک بن‌بست نظامی با چین است و نخستین توقفگاه پامپئو در جریان این تور آسیایی بود، سریلانکا یکی از متحدان نزدیک پکن است.

چین به عنوان بخشی از ابتکارعمل حمل ونقل و انرژی "کمربند و جاده" میلیارد‌ها دلار در بنادر و بزرگراه‌های سریلانکا سرمایه‌گذاری کرده است؛ ابتکارعمل "کربند و جاده" برنامه‌ای است که آمریکا معتقد است برای انداختن کشور‌های کوچک در دام بدهی طراحی شده است.

در مقابل دینش گوناواردنا، وزیر امور خارجه سریلانکا گفت: کشور من خواهان صلح و روابط خوب با تمامی کشورهاست.

وی در این کنفرانس خبری افزود: سریلانکا یک کشور بی‌طرف، مستقل و متعهد به صلح است. ما امیدواریم به روابط‌مان با آمریکا و دیگر کشور‌ها ادامه دهیم.
منبع: ایسنا
برچسب ها: آزادی ، انتقاد ، پمپئو ، حضور ، چین
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار