کد خبر : ۲۱۲۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳ -24 October 2020
اتحادیه اروپا از امضای توافقنامه آتش‌بس پایدار میان طرف‌های درگیر در لیبی استقبال کرد.
به گزارش «آزادی» ، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در سخنانی از امضای توافقنامه آتش‌بس میان طرفین درگیر در لیبی استقبال کرد.

وی در این باره گفت که توافق آتش بس به شکل اساسی برای ازسرگیری گفتگو‌های سیاسی بوده و بسیار مهم است که این توافق اجرا شود.

استانو بار دیگر بر حمایت اتحادیه اروپا از تلاش سازمان ملل برای ایجاد یک راه حل برای بحران لیبی تأکید کرد.

هیات سازمان ملل در لیبی اعلام کرد که مذاکرات کمیته نظامی مشترک با ساختار ۵+۵ در ژنو جمعه به این امر انجامید که دستاورد تاریخی حاصل شد و طرف‌های لیبیایی به توافقی همیشگی برای آتش‌بس در تمامی نقاط کشور دست یافتند.

چهارمین دور مذاکرات کمیته نظامی مشترک لیبی (۵+۵) دوشنبه گذشته در مقر سازمان ملل در ژنو آغاز شد و قرار است تا ۲۴ اکتبر ادامه داشته باشد. سازمان ملل پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که دو هیئت لیبی به راه حلی برای مسائل موجود دست یابند تا مقدمه‌ای باشد بر دستیابی به آتش بس دائم و فوری در سراسر کشور.

نیرو‌های موسوم به "ارتش ملی لیبی" بر شرق این کشور با حمایت پارلمان طبرق و تعدادی از قدرت‌های منطقه‌ای از جمله مصر و امارات کنترل دارند و دولت وفاق ملی هم به نخست وزیری فایز السراج بر طرابلس، پایتخت و اکثر منطقه غربی لیبی کنترل دارد و آنکارا از این دولت به شدت حمایت می‌کند.
منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار