کد خبر : ۲۰۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵ -07 September 2020
پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی ان ان عربی نوشت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در گفت: وگوی تلفنی دیروز (یکشنبه) با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی، او را تحت فشار قرار داده تا برای بهبود شکاف ایجاد شده بین کشور‌های عرب حوزه خلیج فارس مذاکره کند.
به گزارش «آزادی» عربستان، مصر، امارات و بحرین، تابستان سال ۲۰۱۷ میلادی با متهم کردن قطر به «حمایت گسترده از تروریسم» روابط سیاسی و اقتصادی خود با این کشور را قطع کردند.

این کشورها، برای از سرگیری روابط ۱۳ شرط برای قطر تعیین کردند که محدود کردن روابط با ایران و تعطیل کردن شبکه الجزیره از جمله این شرایط بود.

قطر این شروط را رد کرد و به دنبال آن این کشور‌ها تحریم‌های سختگیرانه‌ای علیه دوحه به اجرا گذاشتند.

در حالی ترامپ شاه سعودی را برای مذاکره تحت فشار قرار داده که با فشار‌های آمریکا امارات مجبور شده است با پذیرش خیانت به جهان اسلام و عرب و ملت فلسطین توافق عادی سازی با رژیم صهیونیستی را امضا کند.

به گزارش امروز (دوشنبه) سی ان ان، «جاد دیری» دستیار معاون رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی به بخش‌هایی از گفت: وگوی تلفنی ترامپ و ملک سلمان اشاره و آورده است که ترامپ با استقبال از ریاست عربستان بر گروه ۲۰ از تصمیم سعودی‌ها برای بازکردن فضای عربستان به روی پرواز‌های بین اسرائیل و امارات که هفته گذشته برقرار شد، ابراز خرسندی کرد.

وی در یک توئیت دیگر نوشت: ترامپ در گفت: وگو با ملک سلمان با اشاره به روابط قوی بین ریاض و واشنگتن و تشریح توافق امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط، آن را مهم خواند و با شاه سعودی درباره راه‌های تقویت امنیت و شکوفایی در منطقه بحث و تبادل نظر کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار