کد خبر : ۱۹۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵ -19 August 2020
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید، در شش ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، در ترکیه بیش از یک میلیون معامله ملکی به ثبت رسیده است.
بخ گزارش «آزادی» جلال ابراهیمی اظهار کرد: بر اساس آمار‌های رسمی، در ماه‌های گذشته یک میلیون و ۵۸ هزار معامله ملکی در ترکیه به ثبت رسیده که با توجه به شیوع ویروس کرونا، کاهش جدی رفت و آمد مسافران و تبعات اقتصادی شیوع این ویروس، عدد قابل توجهی به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه این معاملات با حمایت مستقیم دولت ترکیه انجام شده است، توضیح داد: یکی از سیاست‌هایی که دولت ترکیه در ماه‌های گذشته دنبال کرده، افزایش حمایت از بازار مسکن با ارائه وام‌های بلند مدت با بهره کم بوده که همین امر باعث شده این بازار در ترکیه وارد رکود نشود.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد: تعدادی از بانک‌های ترکیه در بسته‌ای پیشنهادی به دولت خواستند که به واحد‌های نوساز وام خرید خانه با بهره زیر یک درصد و به خانه‌های تا پنج سال ساخت، وام با بهره کمتر از پنج درصد تخصیص یابد که همین امر میزان تقاضا برای ساخت و خرید خانه‌های جدید را افزایش داد.

معامله بیش از یک میلیون واحد مسکونی در ترکیه/ ایرانی‌ها در صدر جدول


ابراهیمی درباره تبعه کشور‌هایی که بیشترین تقاضا برای خرید خانه در ترکیه را داشتند نیز گفت: هرچند آمار به تفکیک و با جزییات بیرون نیامده، اما براورد‌ها حاکی از آن است که شهروندان ایران در کنار آلمان، انگلیس، عراق و سوریه اصلی‌ترین اتباع خارجی بودند که در ترکیه به خرید و فروش ملک مشغول هستند و همچنان تعداد ایرانی‌هایی که به دنبال خرید خانه در ترکیه هستند رو به افزایش است.

وی ادامه داد: بر اساس براورد‌های صورت گرفته، ایرانی‌ها اصلی‌ترین تمرکز خود را روی بازار مسکن استانبول قرار داده‌اند و آنکارا و ازمیر از دیگر گزینه‌ها به شمار می‌روند. با توجه به اینکه با خرید خانه در مراکز تجاری، امکان ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی در ترکیه فراهم می‌شود، ایرانی‌ها علاقه بیشتری به خرید خانه در شهر‌های اقتصادی مانند استانبول دارند.

به گزارش ایسنا، در سال‌های گذشته ترکیه اصلی‌ترین مقصد گردشگری ایرانی‌ها بوده و در طول سال بیش از دو میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند.

در کنار رفت و آمد توریستی، در سال‌های اخیر تعداد ایرانی‌هایی که در اقتصاد ترکیه سرمایه گذاری کرده‌اند یا برای تحصیل دانشگاه‌های این کشور را انتخاب کرده‌اند نیز افزایش یافته است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار