کد خبر : ۱۹۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷ -12 August 2020
بررسی تحریم‌های احتمالی علیه بلاروس، موضوع نشست ویژه‌ای خواهد بود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه برگزار خواهند کرد.
به گزارش «آزادی» «آن لینده» (Ann Linde) وزیر خارجه سوئد از برگزاری جلسه فوق‌العاده وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای روز جمعه خبر داد.

به گفته وی، هدف از این نشست، بررسی تحریم‌های احتمالی علیه بلاروس است.

این در حالی است که روز گذشته، اتحادیه اروپا مدعی شد انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که موجب شد «الکساندر لوکاشنکو» برای ششمین دوره پیاپی بر مسند ریاست جمهوری این کشور تکیه بزند، نه آزادانه برگزار شده و نه عادلانه بوده است.

پس از پایان انتخابات یکشنبه گذشته، کمیسیون انتخابات بلاروس اعلام کرد الکساندر لوکاشنکو با کسب ۸۰.۲ درصد آرا، پیروز این انتخابات بوده است. انتشار این خبر اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر بلاروس در پی داشت که تاکنون دست‌کم یک کشته برجای گذاشته و ۲۰۰ معترض نیز بازداشت شده‌اند.

در همین راستا، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای به نمایندگی از کشور‌های عضو تهدید کرد که این اتحادیه تدابیری را در قبال افرادی که عامل این خشونت واضح، دستگیری‌های غیرمجاز و جعل نتایج انتخابات هستند، اتخاذ خواهد کرد.

یک روز پیش از اعلام موضوع کمیسیون اروپا، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز ضمن ابراز شک و تردید درباره مشروعیت پیروزی الکساندر لوکاشنکو در این انتخابات، اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید در تصمیم اخیر خود درباره لغو تحریم‌های بلاروس تجدیدنظر کند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا با استناد به نشانه‌هایی از پیشرفت حاکمیت قانون در بلاروس، بر سر لغو بخش‌هایی از تحریم‌های این کشور موافقت کرده بودند. این تحریم‌ها چند شرکت تسلیحاتیکه رابطه نزدیکی با دولت بلاروس داشتند را هدف قرار داده بود و علاوه بر وضع ممنوعیت سفر برای ۱۷۰ نفر، دارایی‌های آن‌ها را نیز مسدود کرده بود.
منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: