کد خبر : ۱۹۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹ -07 August 2020
رئیس جمهور ترکیه توافق دریایی اخیر میان یونان و مصر را بی ارزش خواند که تاثیری بر منطقه ویژه اقتصادی ترکیه در مدیترانه شرقی نخواهد داشت.
به گزارش «آزادی» ، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی توافق دریایی اخیر میان یونان و مصر را بی ارزش خواند که تأثیری بر منطقه ویژه اقتصادی ترکیه در مدیترانه شرقی نخواهد داشت.

اردوغان با اشاره به اینکه مصر و یونان حقی برای امضای این توافق ندارند، در این ارتباط افزود: نیازی به گفتگو با کسانی که حقی در قلمرو دریایی ندارند، نیست.

پیش از این نیز، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه توافق‌نامه اخیر یونان و مصر درباره تعیین حریم اختیارات دریایی را فاقد اعتبار قانونی دانسته و گفته بود که این توافق از نظر اتحادیه اروپا نیز بسیار مأیوس کننده است.

واکنش‌ها در ترکیه پس از آن صورت می‌گیرد که وزارت خارجه مصر روز پنجشنبه اعلام کرد که قاهره و آتن در تلاش برای استفاده از منابع منطقه شرقی دریای مدیترانه توافق نامه ترسیم مرز‌های دریایی دو کشور را امضا کردند.

این توافقنامه در شرایطی امضا می‌شود که تنش‌ها در منطقه شرق دریای مدیترانه به دنبال اقدامات ترکیه برای اکتشاف منابع انرژی تشدید شده است.
منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: