کد خبر : ۱۹۳۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳ -02 August 2020
سیاست‌های جنگ‌طلبانه "محمد بن سلمان" ولیعهد و وزیر دفاع سعودی علیه دیگر کشور‌ها و سوء‌مدیریتی وی نه تنها برای کشور‌های تولید کنند نفت، بلکه برای کشور عربستان نیز دردسرساز شده است.
به گزارش «آزادی» با روی کار آمدن بن سلمان در سال ۲۰۱۵ به عنوان وزیر دفاع عربستان و سپس ولیعهد شدن وی در سال ۲۰۱۷ که با رییس جمهور شدن «دونالد ترامپ» در آمریکا همزمان شد، شرایط مدیریتی عربستان بسیار بغرنج شده است، هرچند دخالت‌های آل سعود در امور کشور‌هایی همچون عراق، سوریه، لیبی و لبنان در حمایت از گروه‌های تروریستی همچون «داعش» به سال‌های پیش از آن باز می‌گردد.

اساسی‌ترین مشکل عربستان در سال‌های اخیر حمله این کشور به یمن در غالب ائتلاف عربی – آمریکایی در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ و پس از وزیر دفاع شدن بن سلمان می‌باشد، اقدامی که آل سعود را در باتلاق فرو برده است.

عربستان در سال‌های اخیر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در به آشوب کشاندن کشور‌های سوریه، عراق و لیبی، لبنان و دیگر کشور‌های منطقه با تجهیز و تسلیح گروه‌های تروریستی هزینه کرده است که اگر ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه جنگ شش ساله یمن را به آن اضافه کنیم، می‌بینیم که آل سعود نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلار از درآمد‌های نفتی خود را فقط برای کشتار مردم مسلمان منطقه و توطئه‌چینی علیه آن‌ها صرف کرده است.

این روز‌ها عربستان با مشکلات فراوانی از جمله بحران اقتصادی مواجه است، بحرانی که دلایل مختلفی دارد، ولی سرمنشاء اصلی آن تجاوز نظامی عربستان به یمن و حمایت آل سعود از گروه‌های تروریستی در سوریه، عراق و لیبی است.

در حالی‌که بیش از شش ماه است جهان درگیر شیوع «ویروس کرونا» شده و شمار مبتلایان به این بیماری مرموز از ۱۸ میلیون نفر در جهان فراتر رفته و رکود اقتصادی سراسر گیتی را فراگرفته و موجب بیکاری ده‌ها میلیون کارگر شده، ریاض بدون در نظر گرفتن این رکود اقتصادی در توطئه‌ای علیه مسکو و در اصل به منظور ضربه‌زدن به اقتصاد ایران از ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸ تولید نفت خود را روزانه یک میلیون بشکه افزایش داد و به بیش از ۱۳ میلیون بشکه رساند، در حالی‌که در این دوره به دلیل رکود اقتصادی جهانی باید تولید و صادرات نفت خام کاهش می‌یافت.

این اقدام آل سعود موجب کاهش شدید قیمت نفت در بازار‌های جهانی شد، به حدی که در چند ماه پیش به یکباره قیمت نفت در جهان سقوط کرد و برخی بازار‌ها قیمت صفر دلار در هر بشکه را لمس کردند و بازار‌های آمریکا حتی برای هر بشکه اعلام کردند که ۳۷ دلار نیز پرداخت می‌کنند، یعنی در بازار‌های آمریکا نفت به منفی ۳۷ دلار رسید.

این اقدام آل سعود و مشخصا بن سلمان کم تجربه طی ۳ ماه با صادرات ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت خام (۳ میلیون بشکه نیز در داخل عربستان مصرف می‌شود) موجب شد تا عربستان درآمدی تقریبا صفر از این صادرات عظیم کسب کند و دیگر کشور‌های صادر کننده نفت نیز دچار خسارت شوند.

اما طی حدود دو ماه گذشته و با افزایش قیمت نفت خام در بازار‌های جهانی، این زیان کمتر شده است.

سوءمدیریتی عربستان به ویژه بن سلمان و تحمیل خسارت‌های آل سعود به جهان و این کشور به حدی شده که وزارت دارایی عربستان اعتراف کرده که درآمد‌های نفتی این کشور در سال‌جاری میلادی حدود ۴۹ درصد معادل ۳۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.

روزنامه "عکاظ" چاپ عربستان، طی گزارشی در روز‌های اخیر اعلام کرد که درآمد این کشور در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی نیز حدود ۴۵ درصد معادل ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

در گزارش وزارت دارایی عربستان که در مورد عملکرد فصلی بودجه این کشور منتشر شد، آمده است، در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی این کشور حدود ۱۰۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال سعودی معادل ۲۹ میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار کسری بودجه داشته که این مسأله را می‌توان ناشی از کاهش شدید قیمت نفت در دوران شیوع ویروس کرونا دانست.

پیش از این "محمد الجدعان" وزیر دارایی عربستان در خرداد ماه از کاهش ذخایر ارزی این کشور خبر داده بود.

البته شیوع بیماری کرونا موجب محروم شدن عربستان از درآمد حداقل ۱۲ میلیارد دلاری حج نیز شده است، درآمدی که در سال‌های گذشته به طور دائم کسب می‌شده است.

اعمال محدودیت در برگزاری مراسم حج، فشار مالی بیشتری به عربستان وارد کرده است، کشوری که در شرایط کنونی با توجه به شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت، با بحران مالی روبه‌رو است، بطوری که این کشور سیاست ریاضت اقتصادی را در پیش گرفته و مجبور به افزایش بهای بنزین و بسیاری از کالا‌ها و خدمات در داخل کشور شده است.

کاهش شدید قیمت نفت، ادامه جنگ در یمن و شیوع ویروس کرونا، عربستان را دچار کمبود شدید نقدینگی کرده و این امر موجب شده تا ریاض در بودجه سال‌جاری میلادی خود تجدید نظر کند، بودجه‌ای که بر اساس هر بشکه نفت ۶۲ دلاری بسته شده بود.

یکی دیگر از پیامد‌های بحران اقتصادی عربستان که در ماه‌های اخیر نمایان شده، اعلام توقف پرداخت هزینه معیشتی به شهروندان عربستانی و همچنین افزایش مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد، موضوعی که از سوی الجدعان وزیر دارایی این کشور به صورت رسمی چندی پیش اعلام شد.

مسایل مورد اشاره در سطور بالا نشان می‌دهد که بن سلمان جوان و کم‌تجربه برای رسیدن به تخت و تاج حاضر است حتی همه مسلمانان و منابع کشور خود و کشور‌های اسلامی را فدا کند، تخت و تاجی که به هیچ‌کس وفا نکرده و با شیوع بیشتر بیماری کرونا بی‌وفایی آن بیشتر ثابت شده است.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار