کد خبر : ۱۹۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸ -02 August 2020
وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه توافق امضاشده میان شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیرو‌های دموکراتیک سوریه (قسد) با یک شرکت نفتی آمریکایی را سرقت نفت سوریه خواند و تاکید کرد که این توافق باطل و غیرقانونی است.
به گزارش «آزادی»  یک مقام مسئول در وزارت خارجه سوریه توافق امضا شده میان نیرو‌های قسد و شرکت نفتی آمریکایی را به شدت محکوم و آن را سرقت نفت سوریه با نظارت و حمایت دولت آمریکا دانست.

این مسئول سوری که به نامش اشاره نشده است، تصریح کرد: این توافق، یک دزدی به تمام معناست و باید آن را معامله‌ای میان دزدانی که این نفت را سرقت کردند با دزدان دیگری که آن را خریداری می‌کنند، توصیف کرد.

به گفته این مسئول سوری، این توافق نقض حاکمیت سوریه و ادامه برخورد خصمانه آمریکا با سوریه برای سرقت ثروت‌های مردم این کشور و نیز سنگ‌اندازی در مسیر تلاش‌های دمشق برای بازسازی ویرانی‌هایست که تروریسم مورد حمایت دولت آمریکا در سوریه به بار آورده است.

امریکا در حالی این توافق را با قسد امضا کرده است که سوریه را از نظر نفتی نیز تحریم کرده و در زمستان گذشته شماری از سوری‌ها در شهر‌ها و اردوگاه‌های این کشور به خاطر سرما جان خود را از دست دادند.

مسئول یادشده در وزارت خارجه سوریه تاکید کرد: سوریه این توافق را باطل، لغو شده و بدون وجاهت قانونی می‌داند و بار دیگر هشدار می‌دهد که انجام چنین اقدامات پست و ناچیزی بیانگر روش شبه‌نظامیان مزدوری است که راضی شدند به عروسکی ارزان در دست اشغالگران آمریکایی تبدیل شوند.

به گفته این مسئول سوری، شبه‌نظامیان قسد، شبه نظامیان اجیر شده‌ای هستند که باید درک کنند که اشغالگری ظالم آمریکایی بی‌شک به سمت زوال و نیستی پیش می‌رود و آن‌ها در نهایت مانند سایر گروه‌های تروریستی به دست دولت سوریه شکست خواهند خورد.

وی در پایان گفت که سوری‌ها قادر به حفاظت از ثروت‌های خود و حمایت از وحدت و یکپارچکی کشورشان هستند.

شبکه آمریکایی «الحره» پیشتر گزارش داد که «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیرو‌های دموکراتیک سوریه با یک شرکت نفتی آمریکایی، قرارداد بسته است.

نیرو‌های دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان وابسته به نظامیان تروریست آمریکایی هستند که در شرق و شمال شرق سوریه حضور دارند.

دولت سوریه بار‌ها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند، و به حضور غیر قانونی آنان پایان خواهد داد.
منبع: ایرنا
برچسب ها: آزادی ، سوریه ، آمریکا ، توافق ، نفت ، قسد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: