کد خبر : ۱۹۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰ -30 July 2020
سخنگوی ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چین از برگزاری رزمایش هوایی - دریایی این کشور در دریای جنوبی خبر داد.
به گزارش «آزادی»  سرهنگ «رن وو چیان» روز پنجشنبه در پکن گفت: در این رزمایش از هواپیما‌هایی مانند بمب افکن‌های H-۶ G. و H-۶ J. و سایر هواپیما‌های جنگی جدید استفاده شده است.

او اظهار کرد نشستن و برخاستن هواپیما‌های جنگی در طول شب و روز، حمله به مسافت‌های طولانی و حمله به اهداف سطح دریا از جمله بخش‌های این رزمایش نظامی در دریای جنوبی است.

مقام چینی برگزاری این رزمایش را موفقیت آمیز خواند و گفت: این رزمایش انتظارات ارتش را برآورده کرده است.


دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشور‌های مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشور‌های ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشور‌ها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همواره با واکنش منفی چین مواجه شده است.

آمریکا در ماه‌های گذشته چندین رزمناو جنگی به این منطقه اعزام کرده بود که با واکنش تند پکن مواجه شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در تازه‌ترین واکنش به دخالت آمریکا در دریای جنوبی چین گفته بود که این دریا ایالت هاوایی آمریکا نیست که در آن دخالت می‌کند.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: