کد خبر : ۱۹۱۸۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲ -29 July 2020
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: سقف افزایش نرخ اجاره بها در تهران ۲۵ درصد است، به عبارت دقیق‌تر افزایش نرخ اجاره‌ها باید زیر ۲۵ درصد باشد.
به گزارش «آزادی» ، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور امروز چهارشنبه هشتم مردادماه سال ۹۹ در پایان نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی در خصوص تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافری ایران در مسیر تهران بیروت گفت: آمریکایی‌ها از تمام سیاست‌های خود طی دو سال گذشته چه در زمینه تحریم، چه در زمینه فشار حداکثری و جنگ تبلیغاتی استفاده کردند و در هر مقطعی برای اینکه به ملت ایران فشار بیاورند همه راه‌ها را امتحان کردند.

اهم صحبت‌های او به نقل از خبرگزاری صدا و سیما از این قرار است:

*خوشبختانه با تاب آوری مردم و همبستگی که در داخل کشور وجود داشت در برابر این فشار‌های آمریکا مقاومت شد. البته این مقاومت هم برای مردم و هم برای دولت آسان نبود و سختی‌هایی را به همراه داشت و موجب گرانی شد شرایط تحریم باعث شد که جابجایی پول صورت نگیرد و افزایش قیمت‌ها را شاهد باشیم، اما هدفی که آمریکا در دو سال گذشته با تحریم، جنگ اقتصادی و جنگ روانی ایجاد کرده بود با شکست روبرو شد.

* حرکت آمریکا در تعرض به هواپیمای جمهوری اسلامی ایران یک کار سخیف و مغایر با موازین بین‌المللی است و اقدام نماینده آمریکا در کشور‌های مختلف و صحبت درباره ایران نشان از ضعف آمریکا دارد و قطعاً هم آن‌ها موفق نخواهند شد.

*آمریکا با تعرض به هواپیمای مسافری ایران تصور می‌کرد یک عکس العمل امنیتی در ایران به وجود بیاورد که باعث نگرانی مردم شود.

*در این زمینه با هوشمندی برخورد شد و صدا و سیما، بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه و هم همه بخش‌های ذیربط با این موضوع از نظر حقوقی و سیاسی برخورد کردند و در سازمان ملل علیه آن اقدام شد و در منطقه نیز مسئولین کشور‌های مختلف درباره آن صحبت کردند.

*مشکلات داخلی آمریکا و همچنین وجود کرونا که باعث کشته شدن تعداد زیادی از مردم این کشور می‌شود ناکارآمدی دولت آمریکا را نشان می‌دهد که با همه امکاناتی که دارد نتوانسته در مقابل آن‌ها موفق عمل کند.

*هم اکنون دولت آمریکا نسبت به همه مسائل داخلی و خارجی دستپاچه شده و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ترامپ از رقیب خود عقب‌تر است همین موضوعات باعث سردرگمی‌های دولت ترامپ در خصوص مسائل مختلف می‌شود.

افزایش اجاره‌بها در تهران باید زیر ۲۵ درصد اعمال شود
*{با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص اجاره بهای مسکن} درباره اقدامات دولت در خصوص افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در شرایط کرونا، اظهار داشت: همان گونه که مردم مطلع هستند، اجاره مسکن در ابتدای سال مقداری افزایش یافت و وزارت راه و شهرسازی در جلسه ستاد ملی کرونا دو پیشنهاد را ارائه کرد.

*بر اساس این دو پیشنهاد، برای شهر تهران حداکثر باید ۲۵ درصد اجاره بها افزایش یابد، یعنی به معنای این نیست که حتماً باید ۲۵ درصد اعمال شود، باید طوری محاسبه صورت بگیرد که زیر ۲۵ درصد باشد و برای کلانشهر‌ها نیز تا ۲۰ و شهر‌های دیگر ۱۵ درصد تصویب که به قوه قضائیه ابلاغ و آرامشی در این زمینه ایجاد شد.* از سوی دیگر در برخی از شهرها، از جمله تهران با توجه به اینکه برخی از مردم نیازمند برای تأمین هزینه ودیعه مسکن هستند، دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان در اختیار بانک‌های مختلف با بهره ۱۳ درصد قرار داد که اگر مردم تمایل داشته باشند، از این وام استفاده کنند، هم اکنون مردم در حال ارسال پیامک به سامانه وزارت راه و شهرسازی هستند.

*{با اشاره به برخی از شبهات فقهی برای پرداخت وام ودیعه مسکن} بر اساس جلساتی که با شورای فقهی در بانک مرکزی وجود دارد، این تصمیم گیری لحاظ شده است و آنچه ما تصمیم می‌گیریم همان چیزی است که آن شورا لحاظ کرده و ما به آن اعتقاد داریم.

کنکور برگزار می‌شود
* قرار است آزمون سراسری با رعایت تمام دستور العمل‌های بهداشتی برگزار شود.

*{ در خصوص آخرین وضعیت برگزاری آزمون سراسری} در خصوص برگزاری آزمون سراسری بحث‌های مختلفی صورت گرفته است، پیش بینی سازمان بهداشت جهانی و وزرای بهداشت جهان و متخصصان دارند، نشان می‌دهد، در پائیز امسال آنفولانزا و کرونا با هم وجود داشته باشد، ما خود را برای یک شرایط سخت‌تر در پاییز آماده می‌کنیم و اگر فکر می‌کردیم که وضعیت ما طی یکی دو ماه آینده بهتر از امروز می‌شود، آزمون سراسری را ممکن بود به تاخیر بیاندازیم.

*زمان آزمون را چندبار به تاخیر انداخته ایم، اما وضعیت بهتر نشده است.

داوطلبانی هستند که کمتر مطالعه کرده‌اند خواهان تاخیر در برگزاری آزمون سراسری هستند
* گروهی از داوطلبان که آمادگی برگزاری کنکور را دارند، دولت و وزارت علوم را تحت فشار قرار می‌دهند تا آزمون برگزار شود؛ گروه دوم نیز داوطلبانی هستند که کمتر مطالعه کردهاند و دنبال یک فرصتی هستند که مطالعات خود را بیشتر کنند و خواهان تاخیر در برگزاری آزمون سراسری هستند.

* چند بار آزمون را به تاخیر انداخته ایم، اما این بار کاری که وزارت بهداشت انجام داد. کار فوق العاده‌ای بود، به این معنا که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرد و به جای برگزاری آزمون همانند همه ساله، کنکور بجای دو روز در چهار روز برگزار می‌شود، همچنین تمام محل برگزاری آزمون ضدعفونی می‌شود و فاصله قرار گرفتن صندلی‌ها بیشتر از یک متر و بیست سانت خواهد بود و در ورودی‌ها و خروجی‌ها در محل برگزاری آزمون تجمع ایجاد نخواهد شد.

* تمام داوطلبان کنکور همانند فرزندان دولت، وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند و در خصوص سلامتی آن‌ها هم نگرانیم و به همین منظور با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی آزمون سراسری برگزار می‌شود.
خبرهای مرتبط
برچسب ها: آزادی ، پاسخ ، واعظی ، شبهات ، وام ، ودیعه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار