کد خبر : ۱۹۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵ -24 July 2020
خبرگزاری رویترز پنجشنبه شب گزارش داد که یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه، برای آن ایجاد مزاحمت کرده است.
به گزارش «آزادی»، برخی منابع خبری مدعی شده اند، یک جنگنده برای هواپیمای مسافربری ایران ایجاد مزاحمت کرده است.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه شب گزارش داد که یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایران در آیمان سوریه، برای آن ایجاد مزاحمت کرده است.
تعرض دو جنگنده به هواپیمای خطوط ماهان بر فراز آسمان سوریه / خلبان ماهان: جنگنده‌ها آمریکایی بودند / اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری
با این حال، یک منبع در هواپیمایی لبنان به شبکه خبری المیادین لبنان گفت: به نظر می‌رسد جنگنده‌ای که برای هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه مزاحمت ایجاد کرده آمریکایی بوده است.

منبع مذکور گفت که هواپیمای ماهان در مسیر خود به سمت فرودگاه بیروت بوده که جنگنده‌های مهاجم به آن، نزدیک شده و خلبان مجبور شده است سرعت هواپیما را ناگهانی کاهش دهد که این مساله باعث زخمی شدن شماری از سرنشینان این هواپیما شده است.با این حال شبکه المیادین دقایقی بعد به نقل از منابع موثق خود گزارش داد که جنگنده‌های مهاجم اسرائیلی بوده و با پنهان شدن عمدی در پشت هواپیمای ماهان، قصد داشتند پدافند هوایی سوریه را مجبور به شلیک به این هواپیما کنند.

بر اساس این گزارش، خلبان هواپیمای مذکور مجبور می‌شود، هواپیمای مسافربری را در فرودگاه دمشق سوریه فرود بیاورد و بعد از آرام شدن اوضاع مسیر خود را به سمت فرودگاه بیروت ادامه دهد.
 


هواپیمای مسافربری مذکور متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و با شماره پرواز ۱۱۵۲ از تهران عازم بیروت بود.

شهادت مسافران این هواپیما حکایت از آن است که با نزدیک شدن جنگنده‌های صهیونیستی به این هواپیما، خلبان مجبور شده است ارتفاع خود را ناگهان کاهش دهد.

خلبان هواپیمای ماهان: جنگنده‌ها آمریکایی بودند

بر اساس اعلام خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان، دوجنگنده‌ای که این هواپیما در آسمان سوریه تهدید کرده اند، آمریکایی بوده اند.

در گفتگویی که خلبان هواپیمای ماهان با خلبانان دو جنگنده برای اعلام هشدار جهت رعایت فاصله ایمن داشته است، آن‌ها خود را آمریکایی معرفی کرده اند.

اسرائیل: کار ما نبوده

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد جنگنده‌ای که برای هواپیمای ایرانی مزاحمت ایجاد کرده، اسرائیلی نبوده است.

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابعی در سازمان هواپیمایی این کشور نوشت، مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران در منطقه التنف، واقع در مرز عراق و سوریه صورت گرفته است.
 
 
 

اطلاعیه درباره تعرض جنگنده‌های‌آمریکایی
سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض هواپیما‌های جنگنده ایالات متحده امریکا به پرواز ۱۱۵۲ شرکت هواپیمایی ماهان اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

در پی تعرض هواپیما‌های جنگنده ایالات متحده آمریکا بر فراز خاک سوریه به پرواز ۱۱۵۲ شرکت هواپیمایی ماهان که روز پنجشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۹ در کریدور‌های بین المللی هوایی در آسمان سوریه از فرودگاه بین المللی امام خمینی عازم بیروت بود، تعدادی از مسافرین به دلیل عکس العمل خلبان جهت پیشگیری از تصادم با پرواز‌های متعرض، دچار جراحات شدند.

پس از حصول اطمینان از ایمن بودن هواپیما متعاقب فرود در فرودگاه بیروت تصمیم در خصوص بازگشت هواپیمای مذکور به تهران گرفته شد.

سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس مفاد ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو ضمن برقراری تماس با طرف سوری، خواستار بررسی سریع و دقیق رویداد شد و تیم فنی بررسی سوانح ایران نیز از دقایق اولیه پس از ورود هواپیمای ماهان به فرودگاه امام خمینی، بررسی فنی رویداد را آغاز کردند.

جزئیات این رویداد پس از بررسی تمامی داده‌های فنی و اطلاعات بدست آماده بر اساس فرآیند بررسی سانحه و همچنین برخی اطلاعات مستند و متقن از مقامات هواپیمایی کشوری سوریه منتشر خواهد شد.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران، اقدام هواپیما‌های جنگنده امریکایی در تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی را مصداق بارز نقض حقوق بین الملل و مقررات و استاندارد‌های هوانوردی می‌داند و مراتب اعتراض جدی خود را رسماً به شورای سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارائه و خواستار رسیدگی فوری به موضوع است.
خبرهای مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: