کد خبر : ۱۹۰۲۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱ -24 July 2020
وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که صدراعظم این کشور، در تازه‌ترین مناقشه میان آتن و آنکارا توانست بین ترکیه و یونان وساطت کند و جلوی بروز جنگ را بگیرد.
به گزارش «آزادی» ، «آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر» وزیر دفاع آلمان، اعلام کرد که صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل، در تازه‌ترین مناقشه میان آتن و آنکارا توانست بین ترکیه و یونان وساطت کند و جلوی بروز یک جنگ در اروپا را بگیرد.

وی در جمع خبرنگاران در برلین گفت: یک مزیت مهم آنگلا مرکل این بوده که می‌توانسته با دو طرف وارد گفتگو شود و بر همین اساس اتفاقی نیست که صدراعظم آلمان توانسته بین آن‌ها میانجی‌گری کند و یا به عبارتی به میانجی‌گری فراخوانده شود.

وزیر دفاع آلمان در صحبت‌های خود هم به مناقشه میان آنکارا و آتن بر سر حفاری در آب‌های مرزی برای اکتشاف منابع احتمالی گاز اشاره کرده، هم به تنش نظامی میان شناور‌های جنگی ترکیه و فرانسه در دریای مدیترانه.

بر اساس این گزارش گویا مناقشه میان یونان و ترکیه ظاهرا تا سرحد درگیری نظامی بالا گرفته بود، اما صدراعظم آلمان از کسانی بود که مانع جنگ شد.

سابقه تنش نظامی و جنگ میان یونان و ترکیه در دوران معاصر به یک قرن پیش می‌رسد. در دهه‌های گذشته تنش میان دو کشور بر سر مسائل گوناگون، به خصوص بر سر مسئله قبرس و قلمرو‌های آبی دریای اژه و شرق مدیترانه ادامه داشته است. دور تازه این تشنج‌ها بر سر معضل پناهجویان بالا گرفت، اما آغاز حفاری‌های ترکیه در آب‌های سرزمینی یونان آتش اختلاف‌ها را شعله‌ورتر کرد.
منبع: مهر
برچسب ها: آزادی ، مرکل ، جنگ ، اروپا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: