کد خبر : ۱۸۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰ -09 July 2020
دیوان عالی آمریکا کمیته‌های کنگره را از دسترسی به سوابق مالیاتی رئیس‌جمهور این کشور منع کرد.
به گزارش «آزادی»، دیوان عالی آمریکا روز پنجشنبه حکمی صادر کرد که به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد با تلاش‌های نماینده‌های دموکرات مجلس نمایندگان برای دسترسی به سوابق مالی‌اش مقابله کند.

این دیوان در عین حال حکم داده که ترامپ در برابر تلاش‌های دادگاه منطقه‌ای «منهتن» برای دسترسی به اسناد مالی‌اش مصون نیست.

دفتر دادستان منطقه‌ای منهتن هنگام تحقیق درباره اقدام احتمالی ترامپ برای پرداخت حق‌السکوت به دو زن خواستار دسترسی به سوابق مالیاتی ترامپ شده بود. ترامپ بر خلاف روسای جمهور قبلی آمریکا سوابق مالیاتی اش را مخفی نگاه داشته است.

روزنامه فایننشال‌تایمز نوشت حکم دیوان عالی آمریکا به معنی آن است که ترامپ باید سوابق مالی‌اش را به دادستان‌های نیویورک ارائه دهد. قضات دیوان عالی با ۷ رأی موافق و ۲ رأی مخالف این حکم را صادر کردند.

در پرونده دیگر که مربوط به درخواست‌های کمیته‌های کنگره برای دسترسی به سوابق مالیاتی ترامپ است دیوان عالی آمریکا باز هم با ۷ رأی موافق و ۲ رأی موقتاً دسترسی قانونگذاران آمریکایی به این اسناد را مسدود و اعلام کرد این اسناد باید در دادگاه رده پایین‌تر مورد بررسی‌های بیشتر قرار گیرند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند ترامپ نخستین نامزد انتخاباتی در ۴۰ سال گذشته است که در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ سنت انتشار اسناد مالیاتی توسط نامزد‌ها را شکست و آن‌ها را منتشر نکرد.

ترامپ مکررا گفته که هیچ اجباری برای انتشار اسناد مالیاتی خود ندارد. او می‌گوید مشکلی با این قضیه ندارد، اما تا وقتی که اسنادش در حال حسابرسی است، از ارائه آن‌ها خودداری خواهد کرد.
 
خبرهای مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: