کد خبر : ۱۸۷۹۷
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳ -06 July 2020
رایزنی‌ها بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب با هدف تشکیل دولت جدید آغاز شده است

در ریاض، پایتخت عربستان رایزنی‌های سیاسی بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) با هدف تشکیل دولت جدید آغاز شده است؛ این اتفاق در سایه کاهش مداوم قدرت دولت مستعفی در استان‌های جنوبی با وجود استقرار نیرو‌های ائتلاف سعودی در این استان‌هاست.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، رایزنی‌ها در حالی آغاز شده که برخی می‌گویند سعودی‌ها بر عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن برای اجرای بخش سیاسی توافقنامه ریاض فشار وارد کرده‌اند؛ توافقنامه‌ای که ماه نوامبر بین دولت مستعفی و شورای انتقالی امضا شد. تضمین‌هایی هم داده شده تا اجرای بخش نظامی و امنیتی این توافقنامه در آینده صورت بگیرد.

شورای انتقالی قبلا خواستار تشکیل دولت جدید منصفانه بین این شورا و دولت مستعفی طبق توافقنامه ریاض شده بود.

مذاکرات با هدف تشکیل دولت جدید در یمن دو هفته پس از اعلام آتش‌بس بین طرفین در استان ابین در جنوب و استقرار ناظران در این استان مطرح می‌شود.

ریاض با اتهاماتی روبه‌رو است مبنی بر این‌که به رغم حمایتش از دولت هادی به افزایش قدرت شورای انتقالی و نفوذ بیشتر آن به ضرر دولت مستعفی تلاش می‌کند.

بعد از اعلام خودمختاری در آوریل در استان‌های جنوبی شورای انتقالی سطح نفوذ خود را افزایش داده و اخیرا بدون توجه به توافقنامه ریاض بر استان سقطری تسلط یافت.

تحصن نظامیان و اعتراض ساکنان عدن

از سوی دیگر، نظامیان و نیرو‌های امنیتی در عدن در جنوب یمن تحصن کرده و خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده‌شان از سوی ائتلاف سعودی – اماراتی شدند.

تحصن کنندگان شامل افسران و سربازان وابسته به تاسیسات نظامی و امنیتی در مقابل مقر نیرو‌های ائتلاف سعودی در شهر الشعب عدن تجمع کردند.

آن‌ها گفتند، فرماندهی ائتلاف به عنوان مسؤول امور استان‌های جنوبی باید حقوق پنج ماه عقب‌افتاده آن‌ها را بپردازد و همچنین حقوق معوقه چهار ماه سال گذشته میلادی را هم بدهد.

این تحصن همزمان شده با تجمع اعتراضی ساکنان شهر عدن که مطالبه‌گری‌هایی در زمینه بهبود خدمات آب و برق در پایتخت موقت دولت مستعفی دارند.

زیرساخت‌های جنوب یمن رو به نابودی هستند و بیماری‌های واگیردار موجب مرگ صد‌ها تن در هفته‌های گذشته شده است.

تحصنی که نظامیان و افسران امنیتی در عدن برگزار کردند یکی از جدیدترین اعتراضات علیه ائتلاف سعودی است به طوری‌که سربازان یمنی بار‌ها در مناطق جنوبی عربستان تظاهرات کرده و خواسته‌اند به یمن بازگردند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: