کد خبر : ۱۸۷۲۳
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸ -29 June 2020
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه سفر‌های خردادماه در افزایش بیماری موثر بوده است، گفت: در نامه‌ای به ستاد ملی مقابله با کرونا خواستار اعمال محدودیت جدید برای شهر تهران شده‌ایم.
 
به گزارش «آزادی»، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آمار مبتلایان به بیماری کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در تهران گفت: در تهران بالغ بر ۴۲۵ بیمار جدید در بخش‌های عادی با تشخیص علائم بیماری کرونا بستری شدند همچنین در بخش‌های ویژه ۱۰۲ بیمار جدید طی شبانه‌روز گذشته بستری شده‌اند و ۵ درصد رشد متوسط نسبت به روز‌های گذشته را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: درباره آمار افرادی که به بخش‌های سرپایی اعم از درمانی و بهداشتی مراجعه کرده‌اند و نیاز به بستری بیمارستانی پیدا کرده‌اند کماکان عدد بالای ۸ درصد را در ۲۴ ساعت گذشته شاهد بوده‌ایم. اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ۱.۶ درصد در افرادی که در بخش سرپایی به مراکز بهداشتی مراجعه کرده‌اند شاهد تغییرات بوده‌ایم و عددی حدود ۵ درصد هم در مجموع در مراجعان سرپایی شاهد افزایش بوده‌ایم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: نسبت به میزان ترخیص که کسری از عدد ۵۰۰ نفر است، نشان دهنده این است که آمار در تهران همانطور که روز گذشته نیز اعلام کردیم در حال یک تغییر نگران کننده است.

زالی همچنین درباره افزایش آمار مبتلایان گفت: دو الی سه دلیل مد نظر ما است؛ دلیل اول درباره افزایش آمار فوتی‌ها این است که وقتی امروز شاهد تغییر در آمار فوت شدگان هستیم درحقیقت این بازتاب حدود ۲۵ تا ۳۰ روز قبل است؛ بنابراین با توجه به این گمانه زمانی آماری پیش‌بینی ما این است که سهم سفر‌هایی که در خردادماه انجام شده است در افزایش بار مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها در همه استان‌ها به ویژه در تهران موثر بوده است.

وی با تاکید براینکه طبیعتا ادامه سفر‌های تابستانی با همین الگو می‌تواند خطرآفرین و مسئله ساز باشد، تصریح کرد: نکته دوم بحث بازگشایی‌ها است و علیرغم شتابی که در بازگشایی‌ها وجود دارد، اما متناسب با آن رعایت شیوه‌نامه‌ها و پروتکل‌ها کمرنگ‌تر شده و توجه کمتری به شیوه‌نامه‌ها شده است طبیعتا افزایش بازگشایی و کاهش رعایت شیوه‌نامه‌ها می‌تواند باعث افزایش آمار‌ها شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: استفاده اندک‌تر از ماسک در فضای عمومی، برگزاری مراسم جمعی مانند مراسم عزا، ترحیم و عروسی از مهمترین مسائل است همچنین حمل و نقل عمومی در تهران کماکان از نقاط پرخطر بوده و به نظر می‌رسد مجموعه این عوامل هرکدام متناسب با وزنی که اعمال کرده‌اند در افزایش آمار ما موثر بوده است.

زالی درباره بازگشت محدودیت‌ها گفت: با توجه به شرایطی که وجود حتما اعمال محدودیت‌ها متناسب با وضعیت هر شهر و هر استانی مورد لزوم است. به همین دلیل نامه مشترکی با امضای بنده و استاندار محترم تهران در شش بند تهیه شده و به ستاد ملی ارسال کرده‌ایم تا براساس مصوبه ستاد ملی محدودیت‌های جدیدتری را در رابطه با اعمال مدیریت خاص در شهر تهران که یک ویژگی متفاوت نسبت به دیگر شهر‌ها دارد را شاهد باشیم. این نامه شامل ۶ بند است که همه مصادیق قبلی را در بر می‌گیرد، پیشنهادات به صورت عمومی‌تر مطرح شده‌است و امیدواریم با تایید ستاد ملی در اسرع وقت با ساز و کار‌هایی که در ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران و استانداری تهران تعبیه شده است، اعمال شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار