کد خبر : ۱۸۶۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰ -24 June 2020

عباس عبدی: هنوز درخواستی از همکاران در «شرق» به انجمن نرسیده است/ همه مراجعات به انجمن بدون استثنا پیگیری شده است/ادامه وضع موجود تاسف‌اور است

به گزارش «آزادی»، اوضاع مطبوعات خوب نبود و کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن هم قوز بالای قوز شد. کار از حقوق‌های اندک و بیمه نصف و نیمه گذشته و شاهد موجی از تعدیل نیرو هستیم. یک روز «اعتماد» و روز دیگر «شرق». آنچه روزنامه‌نگاران را بیشتر می‌آزارد اما تنهایی و نبود پشتوانه صنفی است. این گلایه را در روزهای اخیر و بعد از اخراج برخی روزنامه نگاران روزنامه شرق شنیده‌ایم.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران که بعد از آن همه دعوا و جار و جنجال تشکیل شد، اکنون در حمایت از اخراجی‌ها چه کرده است؟ یا برای بچه‌های اعتماد که قبل از عید تعدیل شدند چه کرد؟


عباس عبدی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در پاسخ به این سوال به «آزادی» گفت: «انجمن بطور معمول در این‌گونه موارد بر حسب درخواست و توضیحات همکاران اقدام می‌کند در حالی که در باره مشکلات دیگر چون بازداشت‌های مطبوعاتی راسا پیگیری می‌کند. در باره اعتماد پیش از مورد اخیر تا کنون دو بار تعدادی از همکاران مراجعه و درخواست داشته‌اند در هر دو بار خواسته آنان پیگیری شده است ولی در مورد اخیر و نیز همکاران شرق هنوز درخواستی به انجمن نرسیده است.»


وی افزود:«بطور کامل همه مراجعات به انجمن که بیشتر از سوی روزنامه‌نگاران غیر عضو بوده بدون استثنا پیگیری شده است. البته در چارچوب مقررات و امکانات انجمن بوده و البته در اغلب موارد منتج به تحقق خواسته نیز شده است.» وی افزود: «حمایت صنفی گاه موردی و بر حسب خواسته فرد یا افراد ذینفع است و گاه به نهاد مطبوعات مربوط می‌شود. در مورد اول هیچ نمونه‌ای که در حد مقدورات پیگیری نکرده باشیم حتی اگر عضو انجمن هم نباشند وجود ندارد. در مورد دوم نیز چه به لحاظ امور صنفی و چه به لحاظ جایگاه واقعی رسانه اقدامات انجام شده است. در قالب رایزنی برای بهبود بیمه و ... و نیز بسط آزادی رسانه‌ها و دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران. موارد را در کانال و سایت انجمن می‌توان پیگیری کرد.»


عبدی در پاسخ به اینکه ادامه وضعیت موجود چه بلایی سر روزنامه های غیردولتی و روزنامه‌نگاران می‌آورد؟ گفت: « ادامه وضع موجود تاسف‌اور است. ولی مشارکت همکاران را می‌طلبد و نه انتظار داشتن از یک نهادی که چیزی جز حضور و مشارکت اعضایش نیست. روزنامه‌نگاری ما نیازمند یک تحرک درون خود است. شخصا و فارغ از موقعیتم در انجمن ده‌ها مطلب در توصیف و تحلیل این وضعیت نوشته و منتشر کرده‌ام و نگاهم را در آنها بیان نموده‌ام. فراموش نکنیم هیچ نهاد مدنی از جمله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران؛ قدرت و اعتباری مستقل از روزنامه‌نگاران عضو و مشارکت موثر آنان ندارد.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار