کد خبر : ۱۸۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۵ -24 June 2020
وزیر امور خارجه ایران گاف همتای آمریکایی خودش را در پیامی که او ساعتی قبل‌تر در توئیتر منتشر کرده بود فاش کرد.

به گزارش «آزادی»، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر به پیام توئیتری اخیر «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل واکنش نشان داد.

وزیر امور خارجه ایران در این پیام توئیتری نوشت: «پامپئو آنقدر تشنه گمراه کردن دنیا است که ادعا می‌کند با آمدن اکتبر ایران اقدام به خریداری هواپیما‌های جنگنده خواهد کرد. بعداً [ایران]این هواپیما‌ها را تا بُرد یک طرفه‌شان به نقاط دیگر ارسال خواهد کرد. احتمالاً ایشان بتوانند توضیح دهند هواپیما‌ها چطور بعد از اتمام سوختشان به ایران بازخواهند گشت.»

اشاره ظریف از «برد یک طرفه» در این پیام توئیتری، به نقشه‌ای است که پامپئو به آن استناد کرده بود. آن نقشه، برد یک طرفه یا یک مسیره هواپیما‌هایی که پامپئو ادعا می‌کرد ایران اقدام به خریداری آن‌ها خواهد کرد را نشان می‌داد.

وزیر امور خارجه آمریکا ساعتی پیش در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «اگر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر منقضی شود ایران قادر به خریداری جنگنده‌هایی مانند سوخو-۳۰ از روسیه و جی-۱۰ از چین خواهد بود. با این هواپیما‌های به شدت مرگبار، اروپا و آسیا می‌تواند در چنگ ایران باشد. آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد این اتفاق بیفتد.»

واکنش طعنه آمیز ظریف به ادعای پمپئو
واکنش طعنه آمیز ظریف به ادعای پمپئو

پامپئو در این پیام توئیتری به حداکثر محدوده پرواز جنگنده‌های روسی و چینی در یک مسیر تا زمانی که سوخت آن‌ها تمام شود اشاره کرده و تلاش کرده از این طریق به ایران هراسی بپردازد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است نخستین جلسه رایزنی برای بحث درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا جهت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را فردا چهارشنبه برگزار کند.

دیپلمات‌های غربی گفته‌اند ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اقدام به توزیع این قطعنامه در میان ۱۵ عضو شورای امنیت کرده است. چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند مخالفت خودشان را با طرح آمریکا اعلام کرده‌اند.
خبرهای مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار