کد خبر : ۱۸۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶ -26 May 2020
سفیر ایران در ونزوئلا گفت: خبر انتقال ۹ تن طلا که ادعا شده ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ارسال کرده، ۱۰۰ درصد دروغ است.
به گزارش «آزادی»، «حجت الله سلطانی» سفیر ایران در کاراکاس در مصاحبه با شبکه خبری العالم تاکید کرد: نفت کش ایرانی «فورچون» محموله خود را در بندر ال بالیتو تخلیه کرد و ۳ نفت کش دیگر نیز در حال حرکت به سوی ونزوئلا هستند.

وی در گفت: وگو با شبکه العالم اظهار داشت: دو نفت کشی ایرانی که به ونزوئلا رسیدند مورد هیچ تعرضی از سوی هیچ کشوری قرار نگرفتند.

سفیر ایران در کاراکاس ادامه داد: اعزام نفت کش‌های ایرانی؛ حامل سوخت و مواد خام برای تجهیز پالایشگاه‌های ونزوئلا و بر اساس پروتوکل‌های بین المللی انجام شد، زیرا حرکت کشتی‌های تجاری و نفت کش‌ها در قالب دریانوردی بین المللی است و سازمان‌های بین المللی مسئول از پیش خط سیر این نفت کش‌ها و کشتی‌های تجاری را می‌دانستند.

سلطانی اظهارداشت: روز رسیدن نفت کش‌های ایرانی روزی بزرگ و تاریخی برای دو ملت ونزوئلا و ایران است که تحت فشار‌های امریکا قرار دارند و دارای سیاست‌های مستقلی هستند و پیروزی برای جامعه بین المللی است.

وی تاکید کرد: امریکا امروز به عنوان کشوری که ناقض پیمان‌های بین المللی است، اما مشخصا در این روز نتوانست محدودیت‌هایی برای این نفت کش‌ها به وجود بیاورد آمریکا لیست بلند بالایی از نقض پیمان‌ها و توافقات را درقبال دیگر کشور‌ها در کارنامه عمل خود دارد. شما به خوبی می‌دانید امریکا از توافق پاریس خارج شد، اما ادعا دارد که به پیمان‌های بین المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی پایبند است و دریافت که باید به پیمان‌های بین المللی احترام بگذارد و همه کشور‌ها از جمله آمریکا با احترام به پیمان‌ها و توافقات می‌توانند به منافع ناشی از آن دست یابند. من این پیروزی را متعلق به همه کشور‌ها می‌دانم.

سلطانی گفت:: تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ونزوئلا و ایران و چندین کشور دیگر کارایی خود را از دست داده و مانند سابق تاثیری ندارد.

سفیر ایران در کاراکاس یادآور شد: مثلا زمانی که امریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و ایران را تحریم یک جانبه کرد حتی کشور‌های هم پیمان امریکا در اظهارات خود با ان مخالفت کردند و در عمل در صدد دور زدن ان برامدند. وزارت امور خارجه امریکا ونزوئلا را نیز مانند ایران تحریم یک جانبه کرد، اما برخی کشور‌ها و ایران با این تحریم‌ها مخالفت کردند و صدا‌های مخالفت روز به روز افزایش یافت برخی کشور‌ها با اتخاذ سیاست‌های مستقل در صدد مقابله با تحریم‌های آمریکا برآمدند، اما امریکا نیز با اهرم دلار در صدد شکوفا کردن اقتصاد خود و اعمال فشار بر دیگر کشورهاست، اما کشور‌های مخالف با آمریکا زیر باز زور نمی‌روند.

وی تاکید کرد: خبر انتقال ۹ تن طلا از ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ۱۰۰ درصد دروغ است، زیرا راه‌های دیگری مانند معامله پایاپای با صادرات نفت در برابر کالا و مواد غذایی، قهوه و کاکائو و کالا‌های زیادی وجود دارد که می‌توان معامله کرد، اما رسانه‌های مغرض اخبار دروغینی درباره تبادل طلای ونزوئلا در برابر سوخت ایران منتشر کردند.

سلطانی تاکید کرد: رسانه‌های غربی در صدد فضاسازی منفی علیه ایران و ونزوئلا برای پوشاندن شکستشان دربرابر افکار عمومی محافل بین المللی هستند.

سفیر ایران در کاراکاس در پایان خاطرنشان کرد: برخی تصمیم سازان آمریکا هنوز به اندازه‌ای درایت دارند که بدانند اقدام ایران بر خلاف قوانین بین المللی نبوده و بر اساس توافقات و پیمان‌های بین المللی بوده و همین شمار اندک سیاستمداران دوراندیش امریکایی از تعرض به نفت کش‌های ایرانی جلوگیری خواهند کرد و اگر آمریکا بحرانی به وجود بیاورد امنیت دریانوری بین المللی را متزلزل خواهد کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار