کد خبر : ۱۸۴۰۰
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴ -24 May 2020
رحمانی فضلی تصریح کرد: آمریکا تمام ملت ایران را حتی در این شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری کرونا تحریم کرده است و بنده و فرماندهان ناجا هم بخشی از مردم هستیم که تحریم شدیم.
به گزارش «آزادی» ، «عبدالرضا رحمانی فضلی» امروز شنبه در تماس تلفنی «سلیمان سویلو» با وزیر کشور ترکیه به مذاکره پرداخت.

وزیر کشور ترکیه در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک عید فطر، با اشاره به اقدام اخیر امریکا در تحریم دکتر رحمانی فضلی گفت: از نظر ما، این اقدام صحیح نیست و ما این اقدام را محکوم می‌کنیم.

وزیر کشور ترکیه در همین زمینه با اشاره به اینکه امریکایی‌ها هر زمان که ذهنشان با مساله‌ای مواجه می‌شود، به تهدید و تخریب و تحریم دست می‌زنند، خاطر نشان کرد: ما در کنار شما هستیم و بر این موضع ثابت قدم هستیم.

رحمانی فضلی نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تبریک عید سعید فطر به وزیر کشور، دولت و مردم ترکیه و ضمن تشکر از تماس تلفنی همتای ترکیه‌ای خود از موضع وزیر کشور ترکیه در محکوم کردن اقدام آمریکا تشکر کرد و گفت: دولت امریکا درصدد است به هر طریق در امور داخلی کشور‌های دیگر دخالت کند.

بیشتر بخوانید:
سردار بابازاده: امنیت و آسایش مردم باید در اولویت قرار گیرد
روحانی عید فطر را به مردم ایران و مسلمانان جهان تبریک گفت:

وزیر کشور ریشه اصلی اعلام تحریم‌های اخیر آمریکا را شکست طرح آن‌ها برای مداخله داخلی در ایران دانست و گفت: آمریکا در ایجاد بی ثباتی، نا امنی و جنگ داخلی در ایران شکست خورده است.

رحمانی فضلی با یادآوری حمایت‌های آمریکا از تروریست‌های دشمن مردم ایران از جمله؛ منافقین و سلطنت طلب‌ها و سایر معاندین گفت: در جریان اغتشاشات آبان ماه سال گذشته، رسانه‌های آمریکایی در تحریک اغتشاشات و کمک به آن، هر آنچه که در توان داشتند به میدان آوردند، اما به نتیجه مطلوبشان نرسیدند.

رئیس شورای امنیت کشور یادآوری کرد: امنیت داخلی کشور برای مردم ما، دولت و برای رهبری ما امر بسیار مهمی است و به هیچ وجه به کشور‌های بیگانه بویژه امریکا اجازه مداخله در مسائل کشور، داده نمی‌شود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: آمریکا تمام مردم ایران را حتی در این شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری کرونا تحریم کرده است و بنده و فرماندهان ناجا هم بخشی از مردم هستیم که تحریم شدیم.

وزیر کشور با محکوم کردن حمایت‌های امریکایی‌ها از تروریست‌های منطقه مثل داعش و تکفیری‌ها اظهار داشت: کشور‌های منطقه از جمله کشور‌های همسایه باید تلاش کنیم در جهت تقویت امنیت منطقه و تعمیق مناسبات سیاسی اقتصادی و امنیتی، بیش از گذشته فعال باشیم.

وزیر کشور با اشاره به شکست امریکایی‌ها در سیاست‌های یکجانبه و ظالمانه آن‌ها در منطقه خاطر نشان کرد: اقدامات اخیر دولت امریکا، مصرف داخلی دارد و مرتبط با انتخابات آمریکا است و به طور قطع، نتیجه‌ای برای طراحان در پی نخواهد داشت.

وی ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های خوب بین ایران و ترکیه در حوزه‌های مختلف، از جمله در زمینه مسائل مرزی، مقابله با جرایم سازمان یافته و تروریسم اظهار داشت: ارتباط و تعاملات نیرو‌های امنیتی، انتظامی و نظامی دو کشور بسیار خوب است و باید در این خصوص، نقاط تماس را تقویت کنیم و همکاری مشترک را بیشتر کنیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر لزوم ممانعت از انجام اقدامات خراب کارانه از سوی نیرو‌های تروریستی در مرز‌های مشترک ایران با کشور‌های همسایه افزود: در این زمینه، برای انجام هر گونه همکاری آماده هستیم و دغدغه‌های طرفین حتماً در تعاملات سطوح ذیربط دو وزارتخانه پیگیری خواهد شد.

وزیر کشور در بخش دیگری از مکالمه تلفنی همتای ترکیه‌ای خود خواستار افزایش فعالیت‌های مناطق مرزی اقتصادی، بازارچه‌ها و گذرگاه‌ها در جهت تقویت بیش از پیش روابط اقتصادی دو کشور شد. وی در همین زمینه با اشاره به گشایش ایجاد شده برای کامیون‌های برخی از دیگر کشور‌ها و در عین حال، مشکلات موجود برای تردد کامیون‌های ایرانی در مرز‌های ترکیه خواستار اقدام مؤثر همتای خود در این زمینه و تسهیل و گشایش در این خصوص شد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات حادث در خط لوله گاز میان ایران و ترکیه توسط تروریست‌ها در خاک ترکیه، خواستار پیگیری‌های جدی همتای خود برای تسریع در روند تعمیرات این خط لوله شد.

وزیر کشور ضمن تشکر از همکاری‌های مرزی ابراز امیدواری کرد با توجه به ارتقاء و انتصاب فرمانده سابق مرزبانی ایران به عنوان جانشین ناجا، همکاریی‌های بین مرزبانان دو کشور تقویت شود.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با مرور تلاش‌های آقای سلیمان سویلو برای گسترش همکاری‌ها گفت: ما جنابعالی را دوست و برادر خودمان می‌دانیم و از همکاری‌ها محبت‌های شما تشکر می‌کنیم.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به توفیقات جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با بیماری کرونا و یادآوری اینکه به یاری خدا بسیاری از شهر‌های ایران در وضعیت سفید قرار گرفته است گفت: در تمامی زمینه‌ها مخصوصا مقابله با کرونا آمادگی کمک به کشور دوست و برادر ترکیه را داریم.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در همین زمینه افزود: هم اکنون اکثر فعالیت‌ها در ایران با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ترویج استفاده از ماسک و اقلام بهداشتی و سایر آموزش‌های لازم به مردم در حال بازگشایی است.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این تماس تلفنی، با ابراز خرسندی از موفقیت‌های ایران در مهار ویروس کرونا بر لزوم تبادل تجربیات و همکاری‌های دو کشور در این زمینه تاکید کرد. وی همچنین نسبت به پیگیری موارد مطرح شده از سوی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران قول مساعد داد و ابراز امیدواری کرد: دیدار‌های حضوری مسئولان وزارت کشور دو طرف در آینده نزدیک تجدید شود. ​

رحمانی فضلی نیز با تبریک مجدد عید فطر بر آمادگی برای میزبانی از همتای خود در ایران تأکید کرد.
منبع: برنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار