کد خبر : ۱۸۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹ -13 May 2020
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با تشریح‌آخرین رایزنی‌های منتخبان مجلس برای کرسی ریاست مجلس گفت: ما به عنوان جبهه پایداری گزینه‌ای را برای جبهه پایداری گزینه‌ای را برای ریاست مجلس مطرح نکرد ریاست مجلس مطرح نکردیم و تمام تلاش‌مان این بود که نشان دهیم وحدت ارزشی و تلاش یک‌پارچه نماینده‌ها برای ما اصل است.
به گزارش «آزادی» نصرالله پژمانفر در خصوص جلساتی که تحت عنوان جلسات وفاق برگزار برگزار می‌شود و کارکرد آن اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد و اینکه مجلس دهم نتوانست موفقیت‌های لازم را در عرصه قانونگذاری و مخصوصاً در عرصه نظارت کسب و توانمندی خود را اثبات کند و در جمع‌بندی مردم به‌عنوان یک مجلس ناموفق شناخته شد، نیاز بود تا در شکل‌گیری مجلس یازدهم یک بررسی صورت بگیرد تا از همان ابتدای آغاز به کار مجلس، فرایندها و مسائل را با دقت در نظر بگیریم تا اینکه به یک نتیجه بسیار مطلوبی نسبت به مجلس یازدهم یعنی مجلسی که در گام دوم انقلاب ورود پیدا کرده و برسیم.

رسیدن به مناصب مجلس با شام و لابی دور از شأن مجلس است

وی اضافه کرد: متأسفانه در سابق اینطور بود که رفتار نامناسب و دون از شأن یک مجلس تراز انجام می‌شد و برخی افراد با شام دادن‌ها، ارتباط‌ها، قول‌ها و زدوبندها خودشان را به مسند ریاست، نایب‌رئیسی، دبیری یا مسئولیت‌های دیگری مثل ریاست کمیسون‌ها می‌رساندند. در حالی که ما تصمیم گرفتیم این موضوع را نظام‌مند کنیم و از همان ابتدا از اقدامات متداولی از این قبیل، جلوگیری کنیم.

منتخب مردم مشهد در مجلس یازدهم اظهارداشت: اساساً انگیزه ابتدایی که برای تشکیل این جلسه وجود داشت این بود که بتوانیم در یک فرآیند منطقی و قابل دفاع با شاخص‌های کاملاً روشن به وحدت واقعی برسیم که بتواند در چهار سال نماینده‌ها را کنار هم داشته باشد.

مهم‌ترین آسیب مجلس آیین‌نامه آن است

وی گفت: دوستانی که سابقه نمایندگی داشتند، آسیب‌ها را در بخش‌های مختلف بررسی کردند که مهم‌ترین آسیب در حوزه آیین‌نامه مجلس بود که همه قدرت را در رئیس‌ مجلس متمرکز می‌کرد و رئیس مجلس می‌توانست بسیاری از اختیارات را داشته باشد. گفتیم نسبت به رئیس‌مجلس و بسته ریاستی، کاملاً‌ دقت کنیم و تلاش کنیم در این موضوع مسیر درستی را جلو برویم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که‌ آیا اقدامی درخصوص ریاست مجلس انجام داده اید، گفت: ما سعی کردیم همه افراد را چنانچه تمایل داشته باشند در این فرآیند قرار بگیرند، دعوت کنیم. اینکه در ابتدا برخی کاندیداهای ریاست مجلس را دعوت نکردیم به خاطر این بود که رفتار آن‌ها و نیز دوستانی که با آن‌ها کار می‌کردند خلاف فرآیندی بود که در جلسه وفاق به دنبال آن بودیم و جمع‌بندی‌ها را انجام داده بودند. آن‌ها اگرچه در ظاهر می‌گفتند ما هم در این فرآیند هستیم، امّا قول و قرارها و پشت صحنه‌ها غیر از این را نشان می‌داد.

قالیباف، شرایط جلسات وفاق درباره کاندیدای واحد را پذیرفت

وی در خصوص این جلسه اظهارداشت: ابتدا این جلسه کار خود را با برخی افراد مثل آقایان زاکانی، حاجی بابایی و بعد هم آقایان نیکزاد و میرسلیم شروع کرد. در گزارشی که یکی از دوستان در جلسه ارائه کرد، اظهار تمایل آقای قالیباف نسبت به اینکه در جلسه وفاق حضور پیدا کند، اعلام شد. بنده به‌عنوان دبیر جلسه با ایشان صحبت کردم و شرایط جلسه مبنی بر اینکه در فرآیند جلسات وفاق، به هر کسی که برای ریاست مجلس رسیدیم، دیگران باید نسبت به آن تعهد داشته باشند، اعلام شد و ایشان هم در جلسه ای که مصوب همین جلسه بود که با حضور مدعیان ریاست مجلس بود، حضور پیدا کرد.

عضو جبهه پایداری خاطرنشان کرد: جبهه پایداری علی‌رغم اینکه گزینه‌ای را برای ریاست مجلس، مدنظر داشت، برای اینکه بتواند پرچمداری این جلسات و موضوع انسجام و وحدت را به‌عهده بگیرد، گزینه خود را مطرح نکرد و تمام تلاش خود را در یک فضای بی‌طرف بین عزیزان فراهم کرد و بنا شد نمایندگان پنج کاندیدای ریاست مجلس در جلسات حضور داشته باشند.

جبهه پایداری گزینه‌ای را برای ریاست مجلس مطرح نکرد

وی اضافه کرد: ما به عنوان جبهه پایداری گزینه‌ای را برای ریاست مجلس مطرح نکردیم و تمام تلاش‌مان این بود که نشان دهیم عملاً وحدت ارزشی و تلاش یک‌پارچه نماینده‌ها برای ما اصل است. حتی برخی عزیزان صریحاً ‌اعلام می‌کردند که از لحاظ دیدگاه‌ها با پایداری تفاوت‌های جدّی دارند، امّا پایداری از آن‌ها صادقانه خواست تا شرکت کنند و از آنها حمایت کرد.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: هر کدام از کاندیداها در این جلسه چند نفر را همراه خود دعوت کردند و با توجه به محدویت مکانی که وجود داشت، جلسه با حضور حدود ۳۰ نفر شکل گرفته و تاکنون نیز ادامه دارد.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری افزود: بعد از مذاکرات مختلف قرار شد ما در سه گام، ‌ مسیر را جلو ببریم. گام نخست این بود که ما پیامی را به مردم شریف ایران اسلامی برسانیم و آن پیام این بود که بین عزیزانی که کاندیدای ریاست مجلس شده‌اند، هیچ تفاوت و اختلافی نیست و آن‌ها دور هم جمع شده‌اند. در گام اول بنا شد این عزیزان در یک جلسه جمع شوند و با یکدیگر به گفت و گو بپردازند تا ضمن تبادل نظر این پیام به جامعه نیز مخابره شود که ما می‌خواهیم یک مجلس کارآمد داشته باشیم و در ما پنج نفر هیچ نیتی مبنی بر اینکه اگر نتیجه جلسه به ما نرسید، وجود ندارد.

منتخب مردم مشهد در مجلس یازدهم اظهار داشت: این جلسه قرار شد در یک فضای مجزا با حضور همین پنج عزیز بعلاوه سه نفر از بزرگان روحانیت تشکیل شود. آقایان تقوی، آقاتهرانی و میرتاج‌الدینی و پنج نفر از عزیزانی که در جلسه بودند، یعنی آقایان قالیباف، حاجی بابایی، نیکزاد، میرسلیم و زاکانی در جلسه به میزبانی آقای نادران شرکت کردند. اولین گام را ما برداشتیم. آقای نادران نیز در توییتی آن را اعلام کردند و پیام این جلسه را به عنوان یک جلسه فرعی که در ذیل آن جلسه اصلی شکل گرفته بود اعلام کردند که این عزیزان کنار هم نشسته‌اند و گفت‌وگو داشتند.

وی در پاسخ به این سوال که‌ آیا جلسه فرعی متشکل از کاندیداهای ریاست و سه روحانی همچنان ادامه دارد یا کارکرد آن تمام شد؟ گفت: از نظر ما مأموریت آن جلسه تمام شده است و ما وارد گام دوم شدیم و گام دوم این بود که وارد چارچوب نقطه‌نظرات کسانی که می‌خواهند رئیس مجلس بشوند، شویم و فرآیندها را بررسی کنیم.

برنامه‌ کاندیدای ریاست مجلس در جلسه آینده وفاق بررسی می‌شود

منتخب مردم مشهد در مجلس ادامه داد: در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار شد، منتخبان حاضر در جلسه و کاندیداهای محترم ریاست مجلس پیرامون نحوه کمک به وحدت نیروهای انقلاب به توافق رسیدند و کمیته ای ۷ نفره با ساز و کاری مشخص جهت پیگیری این موضوع تشکیل شد که البته در این جلسه آقای قالیباف علی رغم اینکه دعوت شده بودند، حضور نداشتند.

پژمانفر یادآورشد: امیدواریم این جلسات که به‌طور مرتب دارد برگزار می‌شود و تاکنون هشتمین جلسه آن برگزار شده است بتواند کمکی برای رسیدن به آن مقاصد باشد.

جلسات وفاق به جای شورای ائتلاف یا سایر نمایندگان تصمیم‌گیری نمی‌کند

وی در پاسخ به این سوال که آیا جلسات وفاق تاکنون مصوبات خاصی هم داشته است؟ گفت: اولین مصوبه این بود که کسانی که در این جلسه می‌آیند و خود را در معرض انتخاب قرار می‌دهند، نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ تعیین تکلیف بکنند. چون ادله فراوانی وجود داشت مبنی بر اینکه اگر کسی الان ریاست مجلس یا مسئولیتی را بپذیرد و فردا قرار باشد مسئولیتی را در دولت قبول کند، قطعاً‌ به نفع مجلس نخواهد بود و باید استقلال داشته باشد و مجلسی که قرار باید رئیسش کسی باشد که او فردا عهده‌دار مسئولیت دولت باشد، نمی‌تواند وظایفش را به‌خوبی انجام دهد.

به گفته این فعال اصولگرا مسئله بعدی پیگیری تشکیل فراکسیون نیروهای انقلاب و سپردن کار به دست خود منتخبین است که از مصوبات این جلسه بوده و آقای زاکانی به نمایندگی از جمع پیگیر اجرایی کردن آن شدند و نتایجی نیز حاصل شده است.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه این جلسه اساساً قصد هیچ نوع تصمیم گیری برای هیچ کدام از نمایندگان را ندارد، گفت: جلسه وفاق، جلسه‌ای است که حدود ۳۰ نفر دعوت شده‌اند و تمام تلاش بر این است که کسانی که دعوت می‌شوند به مصوبات خودشان پایبند باشند. یعنی ما ۳۰ نفر می‌خواهیم مسیری را طی کنیم و افرادی که وارد این جلسه می‌شوند باید به مصوبات خودشان و سایر حاضرین احترام بگذارند.

پژمانفر گفت: بر فرض اگر تعداد اعضای این جلسه ۳۰ نفر است، مصوبات این جلسه برای ۳۱ نفر، الزام آور نیست، بلکه صرفاً برای همان ۳۰ نفر که تعهد داده‌اند و بر اساس آن به یک وفاق و توافق رسیده‌اند الزام‌آور است.

وی یادآورشد: هیچ‌گاه نخواستیم برای دیگران تصمیم بگیریم یا خودمان را نماینده‌تر بدانیم. کما اینکه خیلی از دوستان می‌نشینند و جلسات دو نفره، پنج نفره، پنجاه نفره و صدنفره می‌گیرند. در آن جلسات تصمیم می‌گیرند و الزامات آن جلسه نیز برای همان افراد است و برای دیگران لازم نیست. ما هم این مسئله را داریم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که آیا کاندیدا نشدن نامزدها برای ریاست مجلس تصمیم فردی بوده یا در فرایند جلسات وفاق چنین نتیجه ای حاصل شده گفت: این جلسه توانست هم در کم کردن افرادی که کاندیدای ریاست مجلس بودند، مؤثر واقع شود و هم در گام‌های بعدی موفق خواهد بود تا تشکیل فراکسیون و بعد هم صحن علنی مجلس و تا زمانی که پیام وحدت را به جامعه مخابره کند.

منتخب مردم مشهد در مجلس با تاکید بر اینکه این جلسه در عرض جلسه فراکسیون نیست و به‌عنوان جلسه مستقل، مأموریتی برای خودش دارد، گفت: این جلسه توانسته مسیر خودش را در هشت جلسه اصلی و حدود بیست جلسه فرعی جلو ببرد و در جهت شکل‌گیری این مجلس نقش خاص خودش را ایفا کند.

پژمانفر یادآورشد: ما سه گام را پیش بینی کرده‌ایم که مورد وفاق همه بود. گام اول این بود که عزیزان خودشان را در جلسه‌ای نمود داشته باشد، جلسه‌ای را شکل دهند و کنار هم قرار بگیرند. پیامی که جریان‌های مخالف جریان انقلابی می‌دادند این بود که بین دوستان مجلس اختلاف هست. اینکه بتوانیم این پیام را خنثی کنیم و یک پیام امید و پیام نشاط را برای رسیدن به یک وحدت انقلابی به جامعه ارائه دهیم. این گام را برداشته‌ایم.

به گفته وی گام دوم بررسی فرآیندهای رسیدن به وحدت است که فرآیند این موضوع با تشکیل کمیته ۷ نفره شروع شده است. در گام سوم پیش بینی کرده‌ایم که در صورتی که ما به این ترتیب نتوانستیم کار را پیش ببریم و به نتیجه برسیم، این جمع در یک انتخابات داخلی در فراکسیون جمع‌بندی خود را نسبت به فرآیند طی شده در این مدّت اعلام بکند و نتیجه نهایی را به‌دست آورد.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار