کد خبر : ۱۷۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱ -05 April 2020
گیلان یک فوق تخصص ریه، از بین رفتن حواس چشایی و بویایی را عارضه برخی از ویروس‌ها از جمله کرونا دانست و یادآور شد: گزارش‌های رسیده از نمونه‌های مبتلا به کرونا در سراسر جهان این مسئله را نشان می‌دهد، اما درمان خاصی ندارد و حواس بعد از یک ماه باز می‌گردد.
به گزارش «آزادی» دکتر آزیتا تنگستانی نژاد، فوق تخصص ریه و بیماری‌های تنفسی  با بیان اینکه بیماری کرونا در بسیاری از افراد دارای علائم خفیف است، اظهار کرد: این علائم از جمله تب خفیف و گلودرد خفیف معمولا بدون درمان برطرف می‌شود و افراد باید با رعایت خودقرنطینگی از سرایت آن به دیگران جلوگیری کنند.

وی با اشاره به علائم شدید بیماری، افزود: اگر بیمار علائم سرماخوردگی را به شکل شدید بروز دهد و تب بالا، سرفه‌های زیاد، تنگی نفس، کاهش سطح هوشیاری و درد قفسه سینه داشته باشد، یک هشدار است.

این فوق تخصص ریه، علائم تنفسی را مهمترین روش تشخیص کرونا دانست و تصریح کرد: تنگی نفس باید جدی گرفته شود، زیرا ممکن است علائم پیشرفت کند و برای بیمار مشکل ساز شود. دمای بدن افراد مبتلا به کرونا تا ۳۸.۵ درجه بالا می‌رود، اما تب‌های بالاتر بسیار خطرناک است.

تنگستانی نژاد، با اشاره به شیوع برق آسای کرونا در گیلان طی اسفندماه، خاطرنشان کرد: خوشبختانه هم از نظر بیماران بستری و هم از نظر بیماران سرپایی در گیلان با کاهش ابتلا و فروکش پیک مواجه هستیم که ثمره رعایت کردن موارد بهداشتی و قرنطینه خانگی مردم است.

وی کنترل فعلی بیماری کرونا را به معنی تمام شدن این بحران ندانست و گفت: کرونا از حالت حاد و خطرناک خارج شده است، اما همچنان باید جدی گرفته شود تا دوباره دچار پیک شیوع آن نشویم.

این فوق بیماری‌های تنفسی، با بیان اینکه افراد مبتلا به کرونا ممکن است بعد از ترخیص و بهبودی نیز با سرفه مواجه شوند، خاطرنشان کرد: برخی از علائم کرونا مانند سایر بیماری‌های ویروسی معمولا تا یک ماه ادامه پیدا می‌کند لذا اگر تب و بدن درد که نشان دهنده بیماری حاد است، فروکش کرده باشد و بیمار فقط سرفه کند، جای نگرانی نیست و می‌تواند با تجویز پزشک از اسپری و دارو‌ها و شربت‌های ضد سرفه استفاده کند.

تنگستانی نژاد، از بین رفتن حواس چشایی و بویایی را عارضه برخی از ویروس‌ها از جمله کرونا دانست و یادآور شد: گزارش‌های رسیده از نمونه‌های مبتلا به کرونا در سراسر جهان این مسئله را نشان می‌دهد، اما درمان خاصی ندارد و ویروس به مخاط آسیب وارد کرده است لذا به تدریج باز می‌گردد و معمولا یک ماه طول می‌کشد؛ البته در برخی موارد طولانی‌تر می‌شود.
منبع: ایسنا
برچسب ها: آزادی ، کرونا ، بویایی ، چشایی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار