کد خبر : ۱۷۰۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷ -05 April 2020
«عدنان الزرفی»، نخست وزیر مکلف عراق بار دیگر بر اولویت قرار دادن برگزاری انتخابات زودهنگام در صورت کسب رای اعتماد از مجلس و تشکیل دولت تاکید کرد.
به گزارش «آزادی» ، الزرفی در دیدار با «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق گفت که به محض کسب رای اعتماد از مجلس، به صورت ویژه بستر‌های برگزاری انتخابات آینده را آماده خواهد کرد.

وی ادامه داد که عراق اکنون با چالش‌های بزرگی مواجه است و ما برنامه‌های لازم را برای غلبه بر بسیاری از آن‌ها در دستور کار قرار داده ایم که یکی از آن‌ها آماده سازی مستقیم برای انتخابات آینده پس از کسب رای اعتماد دولت از پارلمان است.

همچنین در این دیدار الزرفی و پلاسخارت درباره تحولات سیاسی، امنیتی و اقتصادی در عراق، ماموریت سازمان ملل و برنامه‌های آینده آن از جمله پشتیبانی و کمک به برگزاری انتخابات زودهنگام بحث و گفتگو کردند.

نخست وزیر مکلف عراق در ادامه بر اهمیت کمک به ماموریت سازمان ملل و جامعه بین المللی در عراق در دولت آینده تاکید کرد.

الزرفی ۲۷ اسفند گذشته با حکم «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق انتخاب و مامور تشکیل دولت انتقالی شده است.

انتخاب وی بدون در نظر گرفتن حق قانونی جریان شیعی عراق از سوی رئیس جمهوری این کشور، موج شدیدی از مخالفت با الزرفی و صالح را برانگیخته است.

وی دیروز (شنبه) در نامه‌ای به «محمد الحلبوسی»، برنامه‌های دولت خود را به رئیس مجلس عراق اعلام کرد.

در این نامه الزرفی برنامه دولت خود را در صورت کسب رای اعتماد از مجلس حول محور مهار «ویروس کرونا»، تهیه بودجه ۲۰۲۰ و فراهم کردن بستر‌های لازم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور قرار داده است.

نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق به تاریخ مشخصی در برنامه خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور اشاره نکرده است.

سازماندهی نیرو‌های مسلح و حمایت از «الحشد الشعبی» و «پیشمرگ ها» به عنوان نیرو‌های رسمی عراق از دیگر برنامه‌های دولت الزرفی عنوان شده است.

وی بر انحصار سلاح در دست دولت و پایان بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تاکید کرده است، بدون اینکه در این خصوص جزییات اجرای این برنامه‌ها را عنوان کند.

الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و کمک به اقشار فقیر جامعه، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه‌های دولت و حل مشکلات بین بغداد و اربیل هم اشاره کرده است.

نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق در خصوص روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشور‌های همسایه، منطقه و جهان کرده و گفته تلاش می‌کند که عراق محلی برای پیوند‌ها و نه درگیری‌ها باشد.

اعطای صلاحیت‌های بیشتر به استان‌ها، حمایت از بخش آموزش و پرورش و دادن نقش بیشتر به زنان از دیگر برنامه‌هایی است که به طور کلی الزرفی به آن‌ها تعهد نشان داده است.

وی به رییس مجلس عراق گفته است که در مهلت قانونی باقی مانده نیز اعضای کابینه خود را به پارلمان معرفی می‌کند تا جلسه اعطای رای اعتماد به کابینه‌اش برگزار شود.

در حالی الزرفی همچنان بر تشکیل کابینه اصرار می‌ورزد که فراکسیون‌های عمده شیعه با تکلیف او به عنوان نخست‌وزیر مخالف هستند و کارشناسان در سایه این مخالفت‌های شدید، شانس او را برای تصدی این پست بعید می‌دانند.

الزرفی از زمان انتخاب و صدور حکم مکلف شدن (۲۷ اسفند) ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.
برچسب ها: آزادی ، الزرفی ، اولویت ، کسب
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: