کد خبر : ۱۶۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹ -31 March 2020
پیش از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه شدن کامل هند به مدت ۲۱ روز، مسلمانان روهینگیا در شهر حیدرآباد می‌توانستند به صورت روزانه هزینه و خوراک خود را تامین کنند، اما با اجرایی شدن قرنطینه و بسته شدن مراکز کار در اکثر مناطق هند، اکنون این مهاجران با خطر گرسنگی مواجه شده‌اند.
به گزارش «آزادی» ، حدود ۶ هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه مهاجران در حیدرآباد زندگی می‌کنند. مسلمانان روهینگیا که معمولا به عنوان کارگران روزمزد در ساخت و ساز و فروش سبزی مشغول به کار بودند، اکنون حدود ۱۰ روز است که درآمدی ندارند.

یک مسلمان روهینگیا که در یک شرکت ساختمان سازی به عنوان کارگر مشغول به کار بود گفت: پس انداز من رو به اتمام است و تنها تا چند روز آینده غذا برای خوردن داریم. پس از پایان پول من نمی‌دانم چگونه غذای خانواده خود را تامین کنم.

این مسلمان روهینگیا به همراه شش نفر از اعضای خانواده خود در چادری در اردوگاه مهاجران در شهر حیدرآباد زندگی می‌کند.

سازمان‌های بشر دوستانه و خیرین پیش از این به این افراد کمک می‌کردند و به آن‌ها مواد خوراکی اهدا می‌کردند، اما با قرنطینه شدن هند و ممنوع شدن رفت و آمد در خیابان ها، بسیاری از مغازه‌ها بسته است و خیرین نمی‌توانند به این افراد مواد غذایی منتقل کنند.

سازمان غیر دولتی "از کودکان محافظت کنید" که وابسته به سازمان ملل است، با شناسایی افراد نیازمند در میان مسلمانان روهینگیا به آن‌ها کمک می‌کند. اما این کمک جواب گوی نیاز تمام مسلمانان روهینگیا در این اردوگاه نیست.

یک مقام این سازمان گفت: ما با چالش‌های زیادی برای تهیه اقلام ضروری برای این افراد مواجه شده ایم. از دولت می‌خواهیم تا به ما کمک کنند. رعایت فاصله اجتماعیبرای مهاجران روهینگیا مشکل است، زیرا آن‌ها در این اردوگاه در فاصله بسیار کمی از یکدیگر زندگی می‌کنند.

مانند مسلمانان روهینگیا در حیدر آباد، این گروه اقلیت مهاجر در سایر نقاط هند با مشکلات مشابهی روبرو هستند و قرنطینه سراسری باعث قطع درآمد و ایجاد مشکل در تامین غذای آن‌ها شده است.

کرونا از جمله جدیدترین چالش‌های پیش روی مسلمانان روهینگیا در هند می‌باشد. پیش از این آن‌ها با خطر اخراج از هند به دلیل اجرایی شدن اصلاحات قانون شهروندی روبرو بودند.

هند تاکنون چندین مهاجر روهینگیایی را به مقامات میانماری تحویل داده است.

هند که کنوانسیون مهاجرت سازمان ملل را امضا نکرده است در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۳۰ پناهجوی روهینگیا را بازداشت کرد.

بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت جامو و کشمیر حدود ۱۰ هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می‌کنند. در حالی که تعداد کل مهاجران روهینگیا در سرتاسر هند ۴۰ هزار نفر تخمین زده شده است.

اگرچه حدود ۱۴ هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آن‌ها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی‌شناسد.

بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آن‌ها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.
منبع: ایرنا
برچسب ها: آزادی ، کرونا ، وضعیت ، مسلمانان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار