کد خبر : ۱۶۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰ -24 March 2020
ژیلا آقاغفاری در آستانه نوروز 99 و روزهای کرونایی در مصاحبه با برنا گفت:نوروز یعنی امید تازه ، افکار نو ، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده ، نوروز یعنی هیچ زمستانی ماندنی نیست، پس این روزهای سخت هم که برای مقابله با ویروس کرونا داریم انجام میدهیم هر چه زودتر تمام میشود به شرط اینکه در خانه هایمان بمانیم و با امید بیشتر به زندگی خود ادامه بدهیم.
به گزارش «آزادی» ،در گفتگو با خانم آقا غفاری عضو مجمع سمنهای استان اردبیل در آستانه نوروز به گفتگو نشستیم که مشروح آنرا در ذیل می خوانید:

خانم آقاغفاری در ابتدا بفرمایید چه پیامی برای عید نوروز 99 دارید؟

در ابتدا فرا رسیدن سال نو را خدمت تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت از درگاه خداوند متعال و سبحان برای شما عزیزان مسئلت می نماییم.

نوروز یعنی امید تازه ، افکار نو ، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده ، نوروز یعنی هیچ زمستانی ماندنی نیست، پس این روزهای سخت هم که برای مقابله با ویروس کرونا داریم انجام میدهیم هر چه زودتر تمام میشود به شرط اینکه در خانه هایمان بمانیم و با امید بیشتر به زندگی خود ادامه بدهیم.

-چه اقدامات و توصیه هایی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا دارید؟

مهمترین توصیه و خواهش از مردم عزیز #در خانه بمانیم باید باشد، در این راستا صدا و سیما و نهاد های فرهنگی بایستی با برنامه ریزی دقیق فرهنگسازی کنند و مانع از خروج مردم از خانه شوند.به اذعان نهاد های رسمی، بخش بزرگ مردم متاسفانه با سهل انگاری باعث شیوع کرونا ویروس شده اند ‌و موارد خود مراقبتی رو جدی نگرفته اند،بدین منظور بر گرده نهاده های متولی از جمله استانداری و نهادهای نظامی میباشد که رفت ‌و آمد مردم را کنترل کنند تا زنجیره شیوع این اپیدمی قطع شود.

مورد مهم دیگر ارایه راه های تشویقی و حمایتی برای مردم بمنظور افزایش ماندن مردم در خانه میباشد. بدین جهت استفاده از الگوهای موفق کشورهای موفق از جمله چین نظیر کمک های مالی و تامین اقلام مردم و تحویل درب منزل بلاشک مفیدفایده خواهد بود.

موضوع مهم بعدی پخش اقلام بهداشتی نظیر ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی کننده در میان مردم به طرق صحیح میباشد تا نیاز عموم مردم رفع و اضطراب القا شده از جانب بدخواهان بدین وسیله خنثی شود.همچنین با شایعه پراکنان فضای مجازی به طرق مقتضی برخورد صورت گیرد.

استفاده مفید از نیروهای داوطلب مردمی در بدنه اجرایی اعم از ضدعفونی خیابان ها یا به صورت کادر بیمارستانی.

استفاده از نیروهای جوان داوطلب در فرایند مدیریت این اپیدمی،بدین جهت مجمع سازمان های مردم نهاد جوانان استان میتواند با معرفی جوانان مستعد به کمک نهادهای متولی برسد.-فعالیت سمن های استان را در چه قالب و چه محور و چگونه ارزیابی می کنید؟

لازم است که مجموعه سمن ها زیر نظر مستقیم ستاد مدیریت کرونا عمل کند و بدین وسیله خلا های موجود در زمینه های مختلف اجرایی و مدیریتی رفع گردد. بحران ها بهترین زمان برای تربیت نیروهای جدید متخصص میباشد. شایان ذکر است در حال حاضرر هرکدام از همکاران سازمان های مردم نهاد گوشه ای از این راه خدمت در جهت سلامت مردم استان برداشته اند از تولید ماسک و پخش محلول های زده عفونی و آگاه سازی و آموزش گرفته تا پخش سبد کالا جهت حمایت از اقشار کم درآمد انجام داده اند لذا جا دارد از همشون تشکر و قدردانی کنیم.

- گزارش مختصر از فعالیت های خود در مجمع ارئه بدهید.

به عنوان دبیر مجمع سازمان های مردم نهاد جوانان استان اردبیل طی این چند ماه توانستیم برنامه های سالانه مجمع را مکتوب کرده و همچنین اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات کمیسیون های تخصصی سازمان های مردم نهاد جوانان استان اردبیل را برای اولین بار به صورت الترونیکی از طریق سایت Ngoa.ir انجام دهیم. قابل توجه اینکه از اوایل شیوع ویروس کرونا با ستاد مبارزه با کرونا اقداماتی را در این راستا انجام داده ایم.

- فعالیتهای سمن شما در چه حوزه ای می باشد؟

موسسه مردم نهاد کارآفرینان فردای سبلان که در راستای معرفی ظرفیت های فضای مجازی برای انجام فعالیت های اقتصادی جوانان از سال 1397 فعالیت خود را در راستا کاهش یکی از آسیب های اجتماعی استان اردبیل شروع کرده هست. که طی این سال با برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی برای آگاه سازی جوانان اقدامات خود را انجام داده است.

-چه توصیه هایی برای مسئولان و فعالین مدنی دارید؟

پس از اتمام بیماری کرونا بین مردم شاهد برخی اختلالات روانی (وسواس، ترس، اضطراب پس از حادثه، افسردگی و...)خواهیم شد،که باید برای همه این موارد برنامه داشته باشیم و از الان برای آینده برنامه ریزی کرد.همچنین نباید اجازه داده شود افراد بصورت خودسرانه و بدون آموزش های از پیش تعیین شده وارد عمل شوند و چه بهتر است تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا همراه با آموزش‌های لازم باشد که در آینده برای جامعه مشکل آفرین نشود.

و سخن آخر، جوانان به عنوان آینده سازان ایران اسلامی بایستی به مثابه چشمان باز و بینای جامعه عمل کرده و کاستی های موجود دیده و سپس أن را رفع کنند و مسئولان میبایست با اعتماد به این عزیزان زمینه رشد و نمو آنان را فراهم بنمایند.برای بهبود اوضاع بایستی به جوانان امکان استفاده از ذهن خلاق و راه های ابداعی داده شود.
منبع: برنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: