کد خبر : ۱۵۸۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴ -25 February 2020
دیپلمات با سابقه کشورمان با بیان اینکه قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، اتفاق و پیامد خاصی به دنبال نخواهد داشت، گفت: بیشتر جنبه‌های روانی این موضوع مورد توجه است و غربی‌ها نیز قصد دارند در این زمینه بهره‌برداری کنند.
به گزارش «آزادی» ، ابوالفضل ظهره وند دیپلمات با سابقه کشورمان در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو ضمن تصریح بر اینکه قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، اتفاق و پیامد خاصی به دنبال نخواهد داشت، گفت: بیشتر جنبه‌های روانی این موضوع مورد توجه است و غربی‌ها نیز قصد دارند در این زمینه بهره برداری کنند. از ۴۱ بندی که کارگروه ویژه اقدام مالی دارد و توصیه‌های ویژه آن، ۳۹ بند آن را اجرا کرده‌ایم و تنها بابت سی اف تی و پالرمو ایران را در لیستی که به لیست سیاه معروف شده است قرار دادند.

وی اشاره کرد: با پذیرش بند‌ها و مقررات کارگروه ویژه اقدام مالی وضع کشور در حوزه اقتصادی و مبادلات بانکی بهتر نمی‌شود و در حقیقت آن‌ها تلاش دارند ایران را قورباغه پز کنند. کارگروه ویژه اقدام مالی یک نهاد بین دولتی است که چند کشور گروه هفت را تشکیل دادند و شورای حکام که اعضای اصلی آن را تشکیل می‌دهند، ۳۵ کشور و دو ناظر هستند. اگر ایران عضو شورای حکام می‌شد، ایرادی به توصیه‌های این کارگروه نبود، زیرا می‌توانستیم در تصمیم گیری شرکت کنیم.

این دیپلمات با سابقه کشورمان بیان کرد: کارگروه ویژه اقدام مالی می‌گوید آنچه کنترل نظام بین‌الملل اعلام می‌کند، باید انجام شود و کشور‌هایی مانند ایران که با اهداف این سازمان ناسازگار هستند را تحت فشار و کنترل قرار می‌دهند و نقطه انتهایی این کنترل فروپاشی از درون است.

وی به توصیه‌های کارگروه ویژه اقدام مالی اشاره و بیان کرد: توصیه‌هایی که این کارگروه تجویز می‌کند، کشور با کشور فرق می‌کند. تا زمانی که مقررات را نپذیریم هیچ الزامی به رعایت این توصیه نامه‌ها نداریم و فقط فشار می‌آورند، اما وقتی این توصیه‌ها پذیرفته شود، تبدیل به قاعده آمره می‌شود یعنی کشور‌هایی مانند چین و روسیه نیز مجبور هستند به عنوان اعضای حکام این کارگروه، همان کار را انجام دهند که آمریکایی‌ها می‌خواهند، زیرا ایران این قانون را پذیرفته است و این پشت پرده این مسئله اصلی است.
منبع: تسنیم
برچسب ها: آزادی ، ایران ، لیست سیاه ، پیامد ، FATF
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: