کد خبر : ۱۴۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵ -08 December 2019
الجزایری‌ها در داخل و خارج این کشور در اعتراض به برگزاری انتخابات آینده ریاست‌جمهوری الجزایر تظاهرات کردند.
به گزارش «آزادی» انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر پنجشنبه هفته جاری در سراسر این کشور برگزار می‌شود. کمیته عالی انتخابات الجزایر اعلام کرد که روند رأی‌گیری از اتباع این کشور که مقیم خارج هستند، از شنبه (دیروز) شروع و تا آخر هفته ادامه خواهد داشت؛ این در حالی است که بخش اعظمی از مردم الجزایر با برگزاری انتخابات مخالفند و معتقدند حضور عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه درساختار قدرت سبب می‌شود، این نظام بازتولید شود. سه نفر از پنج نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر از وابستگان به نظام بوتفلیقه هستند.

جوانان مرکز استان البویره واقع در شمال الجزایر دیشب با تجمع در میدان شهدای بویره به سمت ساختمان استانداری حرکت کردند و شعار‌هایی درمحکومیت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، دخالت بیگانگان در امور داخلی کشورشان و حمایت از آزادی الجزایری‌ها سردادند.

به نوشته روزنامه الجزایری الخبر الیومی، تظاهرات‌کنندگان اعلام کردند از امروز اعتصاب سراسری بویره را فراخواهد گرفت و فقط داروخانه‌ها و مراکز درمانی از این اعتصاب مستثنا هستند. همچنین تظاهرات‌کنندگان بر ادامه تظاهرات مسالمت‌آمیز خود تأکید کردند.

الجزایری‌ها در چهل و دومین جمعه پیاپی در شهر‌های مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند و علیه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و حضور عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در ساختار قدرت شعار دادند.

روزنامه الخبر الیومی نوشت: شهروندان بلعباس واقع در غرب الجزایر در شعار‌های خود به‌صراحت اعلام کردند که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نخواهند کرد. شهروندان بیجایه هم خواستار تغییرات بنیادین در ساختار قدرت شدند.

در همین حال، حزب اسلامگرای عدالت و توسعه الجزایر با حمایت از تظاهرات مردم در مخالفت با برگزاری انتخابات و حضور عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در قدرت اعلام کرد: این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نخواهد کرد؛ چراکه تضمین‌های کافی برای انجام انتخاباتی شفاف و سالم وجود ندارد، آزادی بیان همچنان با محدودیت‌های زیادی مواجه است و سران نظام بوتفلیقه و احزاب وابسته به این نظام همچنان در قدرت و عرصه سیاسی کشور حضور دارند.

از سوی دیگر همزمان با شروع رأی‌گیری از الجزایری‌های مقیم خارج کشور هزاران الجزایری دیروز با تجمع در برابر سفارتخانه و کنسولگری‌های این کشور علیه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر شعار دادند.

تظاهرات‌کنندگان با حمل پرچم‌های الجزایر و در دست داشتن عکس‌های زندانیان سیاسی، در حمایت از تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم کشورشان شعار دادند.

این تظاهرات در فرانسه و انگلستان تحت تدابیری امنیتی برگزار شد. در این کشور‌ها تعداد اندکی از الجزایری‌های سالخورده برای شرکت در انتخابات به مراکز دیپلماتیک کشورشان در پاریس و لندن مراجعه کرده بودند.

از سوی دیگر، رسانه‌های مصری اعلام کردند: عملیات رأی‌گیری از الجزایری‌های مقیم این کشور در فضایی آزاد ادامه دارد.

۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار الجزایری دارای شرایط رأی دادن هستند که از این تعداد ۹۱۴ هزار نفر آنان در سایر کشور‌های جهان اقامت دارند.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: