کد خبر : ۱۴۰۲۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴ -08 December 2019
باز هم نشاط و فعالیت در گروه‌های سیاسی فعال شد و آن‌ها فعالیت عمده خود را معطوف به تلاش برای راه یافتن کاندیداهایشان مانند مسعود زریبافان به مجلس کرده‌اند و باز هم گروهی که همیشه در چنین فضا‌هایی باید خودنمایی کند وارد عمل شد.
باز هم نشاط و فعالیت در گروه‌های سیاسی فعال شد و آن‌ها فعالیت عمده خود را معطوف به تلاش برای راه یافتن کاندیداهایشان مانند مسعود زریبافان به مجلس کرده‌اند و باز هم گروهی که همیشه در چنین فضا‌هایی باید خودنمایی کند وارد عمل شد.
 
به گزارش «آزادي» این بار پروژه عفو مشایی و بقایی را در دستور کار قرار دادند تا به یادآوری حیات سیاسی اطرافیان احمدی‌نژاد بپردازند. در انتخابات مجلس تعدادی از دولتمردان احمدی‌نژاد ثبت نام کردند، اما از آنجا که عملکرد آن‌ها چنان نبود که مورد توجه باشند، بنابراین باید راهی برای متوجه کردن اذهان به سمت این جریان انتخاب می‌شد که ظاهرا مانند بسیاری مواقع از روش انتشار اخبار هیجانی که صحت آن مشخص نیست استفاده کردند. به مناسبت هفته وحدت تعدادی از محکومان و زندانیان مورد عفو رهبر انقلاب قرار گرفتند. براساس اخباری که در رسانه‌ها منتشر شد، نام افرادی از جمله حمید بقایی و اسفندیار رحیم‌مشایی هم جزو عفوشده‌ها قرار داشته است.
 
مهران عبدا... پور، وکیل حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، در پاسخ این سوال که آیا تا به حال خبری از عفو یا کاهش محکومیت در خصوص موکلان او ابلاغ شده، گفت: نه، تا به حال چیزی ابلاغ نشده است. عبدا... پور همچنین درباره خبری مبنی بر اینکه موکلانش از تابستان به دلیل بیماری بیرون از زندان بسر می‌برند توضیح داد: آقای مشایی در حال حاضر در زندان حضور دارد. او در مورد وضعیت حمید بقایی هم گفت: آقای بقایی به دلیل عارضه قلبی و عوارض ناشی از آن در بیمارستان بستری است. وکیل حمید بقایی و اسفندیار رحیم‌مشایی درباره احتمال وجود نام مشایی و بقایی در فهرست عفو رهبری تاکید کرد که از این موضوع اطلاعی ندارد.

مشایی مجلس را دور زد، به اوین رسید

در انتخابات ۹۰ شنیده شد که مشایی پدر عروس احمدی‌نژاد بی‌میل به حضور در مجلس نیست. در آن برهه سعید حدادیان مداح معروف گفت: «در صورت حضور در مجلس شک نداشته باشید همواره در صندلی پشت سر او خواهم نشست که باید منتظر ماند و دید در آینده آقای مشایی در انتخابات مجلس شرکت خواهد کرد یا خیر و همچنین او می‌تواند تایید صلاحیت شورای نگهبان را کسب کند یا خیر؟» در انتخابات مجلس سال دهم یعنی سال ۹۴ زمزمه کاندیداتوری مشایی برای حضور در بهارستان شنیده شد.
 
برخی سایت‌ها در آن مقطع نوشتند: «اسفندیار رحیم مشایی از حوزه‌انتخابیه تهران به همراه نیکزاد، بقایی و رضا داوری کاندیدای مجلس می‌شوند» و حالا نام نویسی برای مجلس یازدهم است و مشایی اگر چه اجازه نام نویسی ندارد، اما نام خود را بر سر زبان‌ها اندخت. مشایی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با همراهی محمود احمدی‌نژاد در وزارت کشور حاضر و کاندیدای ریاست جمهوری شد، اما شورای نگهبان صلاحیت وی را تایید نکرد. او در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود. در دولت اول احمدی‌نژاد مشایی معاونت وی و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران را برعهده داشت. وی در تیرماه ۱۳۸۸ معاون اول رئیس‌جمهور شد، اما پس از یک هفته استعفا داد و ساعتی بعد از سوی احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری منصوب شد. از وی به‌عنوان یار همیشگی محمود احمدی‌نژاد یاد می‌شود. رحیم‌مشایی از سوی اصولگرایان منتقد دولت احمدی‌نژاد به رهبری طیف موسوم به جریان انحرافی متهم می‌شود. مشایی در پاییز ۱۳۹۳ مدعی شد به منظور حمایت مجدد اصولگرایان از محمود احمدی‌نژاد، برای همیشه از فعالیت‌های سیاسی خداحافظی کرده است. در نهایت ۲۶ اسفند ۹۶ اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد. این بازداشت پس از اعتراض‌های میدانی و رسانه‌ای او به موضوع بازداشت حمید بقایی رخ داده است.
 
غلامحسین اسماعیلی رئیس وقت کل دادگستری استان تهران اعلام کرد براساس نتیجه دادرسی در سه فقره اتهامی اسفندیار رحیم مشایی، اتهام اول دایر بر اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی است که براساس آن وی به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. بنابر اعلام رئیس کل دادگستری تهران، مشایی، در ارتباط با عنوان اتهامی دیگر دایر بر تبلیغ علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس و در مورد اتهام ردیف سوم دایر بر توهین به مقامات قضائی به سبب انجام وظیفه، به تحمل ۶ ماه حبس محکوم شد. اسماعیلی تاکید کرد: در مجموع مجازات مشایی ۶ سال و نیم است، اما چنانچه همین رای مورد تایید دادگاه تجدیدنظر قرار بگیرد و تغییری در آن حاصل نشود به موجب قانون، مجازات اشد یعنی صرفا ۵ سال از حبس قابلیت اجرا خواهد داشت.
 
حاشیه‌ها درباره مشایی حتی زمانی که در زندان است پایانی ندارد و هر از چند گاهی شایعاتی درباره او منتشر می‌شود مانند اینکه او پس از مرخصی شب‌های قدر به زندان بازنگشت و برخی شایعات فراتر بود و نوشتند او به خارج کشور رفته است، اما اکنون وکیلش می‌گوید مشایی در زندان است.
 
بیمارستانه و عفو نشده فعلا

حمید بقایی هم مانند مشایی است، اما با این تفاوت که نسبت خانوادگی با احمدی‌نژاد ندارد. طبق اعلام دادستانی تهران حمید بقایی معاون اجرائی دولت احمدی‌نژاد به چندین اتهام از جمله اختلاس، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، تبانی در انجام معاملات دولتی به ۱۵ سال حبس و چهل و سه میلیارد تومان جزای نقدی محکوم و در ۲۲ اسفند ۹۶ به زندان معرفی شد. همچنین حمید بقایی ۱۱ شهریور سال ۹۷ نیز به اتهام توهین در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت محاکمه شد که پس از رسیدگی در این پرونده نیز به شش ماه دیگر حبس تعزیری محکوم شد. او هم حاشیه‌ساز است. ۲۹ تیر ۹۸ برخی سایت‌ها نوشتند حمید بقایی، معاون اجرائی محمود احمدی‌نژاد در دولت یازدهم در زندان دچار سکته مغزی شد. بهمن شریف‌زاده از روحانیون نزدیک به مشایی اظهارکرد: بقایی به‌خاطر لخته خود در سرش، به بیمارستان منتقل شده است. عبدالرضا داوری از نزدیکان احمدی‌نژاد مدعی شد که حمید بقایی دچار سکته مغزی شده است. به هر حال او اکنون در بیمارستان است و همانطور که وکیلش گفت: فعلا خبری از عفو نیست.

مشاور احمدی‌نژاد ثبت نام کرد؟

اما در نهایت مشاور رئیس‌جمهور پیشین که در زندان بسر می‌برد، وکیل خود را برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به فرمانداری تهران فرستاد. تصور می‌شد عبدالرضا داوری که به گفته سخنگوی قوه قضائیه به اتهامات متعددی از جمله ارتباط با کانال «آمدنیوز» در بازداشت بسر می‌برد، توسط وکیل خود، وحید هروآبادی برای شرکت در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کند، اما عصر دیروز ایلنا نوشت: «یکی از اطرافیان عبدالرضا داوری گفت: طبق استعلامی که کمیته اجرائی از شورای نگهبان گرفت اعلام کردند که ثبت نام نیابتی ممکن نیست. قانون درخصوص ثبت نام نیابتی و فردی که متهم و داخل زندان است سکوت کرده، اما هیچ منعی هم ذکر نکرده، اما در نهایت ستاد انتخابات حاضر به ثبت نام آقای داوری نشد».
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: