کد خبر : ۱۳۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰ -06 December 2019
"عبدالله حمدوک" نخست وزیر سودان که در آمریکا بسر می‌برد، درخصوص تحولات جنگ چهار ساله یمن گفت که بدون شک نظامیان سودانی از این کشور خارج خواهیم کرد.
به گزارش «آزادی» ، حمدوک این سخنان را در گفت: وگو با مراکز تحقیقاتی آمریکایی اعلام کرده است.

امارات و سودان در ماه‌های اخیر خروج بخشی از نظامیان‌شان در یمن را آغاز کرده‌اند، نیرو‌هایی که از فروردین ۹۴ در قالب ائتلاف سعودی در یمن حضور دارند.

با آغاز عملیات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی در یمن در سال ۲۰۱۵ موسوم به عملیات "طوفان قاطعیت" سودان از مشارکت چهار فروند از جنگنده‌های‌اش در این عملیات خبر داد، اما تنها ۲ فروند از آن‌ها به کار گرفته شدند.

مشارکت نیروی هوایی سودان در یمن با مرور زمان کم رنگ‌تر شد و به دستکم یک درصد رسید و دیگر در هیچ یک از عملیات هوایی ائتلاف مشارکت نکرد.

پیش از این، «محمد حمدان دقلو» معاون رئیس شورای نظامی حاکم بر سودان شمار نظامیان این کشور در یمن را بالغ بر ۳۰ هزار سرباز اعلام کرد و افزود که بیشتر آنان از نیرو‌های واکنش سریع سودان هستند که دولت مخلوع "عمر البشیر" از آن‌ها در جنگ داخلی دارفور استفاده می‌کرد.

بر اساس گزارش روزنامه "نیویورک تایمز" آمریکا، ۴۰ درصد از سربازان سودانی کودک هستند که در مناطق مرزی با عربستان آموزش می‌بینند.

میانگین دستمزد سربازان سودانی برای کودک سرباز‌ها ماهانه ۴۸۰ دلار و برای افسران ۵۳۰ دلار است. براساس این گزارش، این نظامیان سودانی همچنین پس از ۶ ماه حضور در جنگ، ۱۰ هزار دلار دریافت می‌کنند.

از آغاز جنگ علیه یمن تاکنون، صد‌ها تن از این نظامیان مزدور سودانی که در ائتلاف عربی شرکت دارند، توسط نیرو‌های ارتش یمن و انصارالله کشته شده‌اند.

سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن ۱۲ آبان ماه جاری مجموع خسارت‌های جانی وارد شده به مزدوران ارتش سودان از آغاز حملات به یمن را بیش از هشت هزار کشته، زخمی و مفقود اعلام کرد و گفت: تعداد کشته‌های مزدوران سودانی حدود ۴ هزار و ۲۵۳نفر برآورد می‌شود.
منبع: ایرنا
برچسب ها: آزادی ، سودان ، نیروهای ، نظامی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: