کد خبر : ۱۳۹۲۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳ -03 December 2019
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: پیگیری صدور سند برای اراضی ملی مهم‌ترین راهبرد برای جلوگیری از زمین‌خواری است. از آنجایی که متولی بسیاری از این اراضی، دولت است، باید پیگیر صدور سند رسمی برای آن‌ها باشد.
به گزارش«آزدی» ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با اعضای هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتریاران، یکی از معضلات مهم در حوزه ثبت‌اسناد را موضوع زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی دانست و افزود: عدم پیگیری جدی این موضوع منجر شده افراد سودجو این اراضی را تصرف و بعضاً برای آن سند تهیه کنند و درنهایت وقتی پرونده‌ای به مراجع قضایی می‌رود، چون سودجویان سند رسمی دارند، رأی به نفع آنان صادر می‌شود.
وی ادامه داد: در جریان سیل ابتدای سال بر اساس بازرسی‌هایی که سازمان داشت، در برخی استان‌ها در مسیل‌های رودخانه ساخت‌وساز‌هایی شده بود که دارای پروانه شهرداری بوده است.
درویشیان اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور درباره این موضوع خصوصاً درباره سواحل دریا‌ها و بستر رودخانه‌ها با سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور مکاتباتی داشته است و آمادگی دارد با همکاری این سازمان، پیگیری لازم را در خصوص صدور سند برای اراضی ملی انجام دهد.

نگاه سازمان بازرسی به دفاتر اسناد رسمی، مشورتی، کمکی و اصلاحی است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در تعریف مصادیق فساد گفت: فساد لزوماً به معنای سوءاستفاده مالی نیست. بلکه اگر کسی کار مردم و ارباب‌رجوع را در زمان مشخص‌شده انجام ندهد و به تعویق بیندازد، آن‌هم فساد اداری محسوب می‌شود و باید با این موضوع برخورد کرد.
وی خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی باید در کنار دستگاه‌های اجرایی و با درک دقیق و مشترک از مسئولیت‌های این دستگاه‌ها به‌منظور کمک و یاری در انجام مسئولیت‌هایشان باشد؛ لازمه این موضوع، ارتباط بیشتر، تعامل سازنده و اثرگذار با دستگاه‌های اجرایی است؛ خصوصاً دستگاه‌های حاکمیتی و به‌ویژه دستگاه‌هایی که در حوزه قوه قضائیه هستند که معتقدیم این تعامل و ارتباط باید بیشتر باشد. اگر این درک مشترک و این نگاه متقابل نسبت به مسئولیت‌های همدیگر داشته باشیم، کار سهل‌تر خواهد شد.
درویشیان اضافه کرد: نگاه سازمان نسبت به دفاتر اسناد رسمی مشورتی، کمکی و اصلاحی است و نگاه دفاتر اسناد نیز به مقوله نظارت باید یک نگاه سازنده باشد از این جهت که قصد سازمان بازرسی کمک به اصلاح روند‌ها است. اگر این نگاه حاکم شود، نظارت‌پذیری که یک اصل مهم در هر نظام اداری است، بیشتر خواهد شد.

نظارت‌پذیری برخی دستگاه‌ها کم است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: یکی از اشکالات سیستم اداری شاید این است که نظارت‌پذیری برخی دستگاه‌ها کم است درحالی‌که نظارت می‌تواند به ارتقای نظام سلامت اداری کمک کند.
وی با تأکید بر اینکه خط قرمز سازمان بازرسی فساد است، تصریح کرد: سازمان بازرسی اگر به این موضوع برسد که در دفاتر اسناد یا جای دیگر فسادی اتفاق افتاده یا خدایی نکرده سوءاستفاده و رانتی شکل‌گرفته است حتماً برخورد قانونی و لازم را انجام می‌دهد؛ اما عمده نتایج بازرسی‌ها و گزارش‌های تهیه‌شده توسط سازمان اصلاحی است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به سامانه‌ای شدن فعالیت‌های دفاتر اسناد رسمی کشور گفت: با سامانه‌ای شدن دفاتر اسناد رسمی کشور، بسیاری از اشکالات قبلی که در بازرسی‌ها با آن مواجه بودیم، برطرف شده است، ولی هنوز کم‌وبیش نیاز به کنترل و نظارت وجود دارد.

بازرسی تلفیقی در حوزه دفاتر اسناد احیاء می‌شود
درویشیان همچنین درباره پیشنهاد همکاری کانون سردفتران و دفتریاران با سازمان بازرسی کل کشور گفت: یکی از شیوه‌های بازرسی، بازرسی تلفیقی است؛ یعنی با کمک نیرو‌های خود آن مجموعه هیئتی تشکیل و بازرسی انجام می‌شود؛ بنابراین با توجه به گستردگی محیط بازرسی در حوزه ثبت و دفاتر اسناد رسمی این شیوه بازرسی را پیگیری می‌کنیم.

اعلام آمادگی کانون سردفتران و دفتریاران برای بازرسی
در این نشست اعضای هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتر یاران به بیان مشکلات و دیدگاه‌های خود پرداختند. همچنین محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران با اشاره به آمادگی و استقبال این کانون از بازرسی‌ها گفت: دغدغه ما این است که می‌خواهیم سالم‌ترین دستگاه باشیم؛ چون وابسته به دستگاه قضایی هستیم و دستگاه قضایی پرچم‌دار مبارزه با فساد است؛ بنابراین از بازرسی استقبال می‌کنیم و در این راستا امکانات ما در اختیار سازمان بازرسی کل کشور است.
منبع: ایرنا
برچسب ها: آزادی ، دولت ، پیگیر ، سند ، اراضی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: